24 листопада 2018р. відбудеться Громадська конференція та виставка засобів контролю цукрового діабету
У рамках громадської конференції відбудеться:
3 10-00 до 11-00 Моніторинг цукру крові та артеріального тиску всім бажаючим. Розповсюдження інформаційних матеріалів про цукровий діабет.
з 10-30 до 13-00 Доповіді представників громадського діабетичного руху, поради лікарів провідних закладів охорони здоров’я Сумщини.
Заходи проводиться на гpомaдських, волонтерських засадах за підтримки Управління охорони здоров’я Сумської ОДА та спеціалістів КЗ «Сумська обласна клінічна лікарня».
Своїми думками стосовно даної хвороби з нами ділиться лікар СОКЛ Миронцева Л.М.
“Колись діабет вважали хворобою заможніх. Існувала думка, що це захворювання більш поширене в благополучних, економічно розвинених країнах. Однак останні дослідження показали, що це не так, як не парадоксально, але популяція діабетиків у відсотках в різних країнах приблизно однакова. Кількість хворих у всьому світі щорічно збільшується. Україна – не виняток, у нас ситуація відповідає загальносвітовій.
Серед лікарів поширена думка: для того, щоб отримати реальну картину, потрібно офіційний показник помножити на 2, а то й на 2,5-3. Адже окрім інсулінозалежного цукрового діабету, яким називають діабет першого типу, існує і «прихований» діабет — другого типу. Саме на цю форму хворіють 95% населення у всьому світі. Підступність цієї недуги полягає в її латентності. Людина роками хворіє, не підозрюючи про те, доки, наприклад, не почне сліпнути. Сліпота — найвідоміше, але аж ніяк не єдине важке ускладнення, що підстерігає хворих на діабет. Не менш загрозливі ускладнення — гангрена кінцівок, що призводить до їх ампутації, хвороби серцево-судинної системи (інсульт, інфаркт), нефропатія, еректильна дисфункція. Основний фактор ризику — вік.
До хвороби найбільше схильні чоловіки старше 45 років і жінки старше 55 років. Обстеживши велику кількість людей вікової групи від 65 років, встановили: серед тих, хто був упевнений, що діабет — це не про нього, виявилося – 16% мають порушення. Эпідеміологічні дослідження серед бажаючих виміряти рівень глюкози в крові за допомогою глюкометрів свідчать,що понад 12-16% «випадкових» пацієнтів виявилися хворими на діабет 2-го типу.
Які ще фактори ризику, крім віку? Це зайва вага, низька фізична активність, нездорове харчування, високий артеріальний тиск, високий рівень холестерину в крові, порушена толерантність до глюкози у вагітних жінок виявляється у 4% осіб. Додатковим фактором ризику може стати і обтяжена спадковість: наявність діабету у близьких родичів.
Тим, хто входить до групи ризику, необхідно мати уявлення про перші симптоми діабету. Такими сигналами можуть стати надмірна спрага, часте сечовипускання, постійне відчуття голоду, підвищена стомлюваність, розлад уваги, зниження гостроти зору. Серед тривожних симптомів: різка безпричинна втрата ваги,чи її підвищення ,часта нудота, , болі в шлунку. Рекомендується людям старшого віку, які навіть вважають себе абсолютно здоровими, раз на півроку робити аналіз на глікозильований гемоглобін. Як правило, діабет 2-го типу розвивається у людей середнього та похилого віку, однак він може зустрічатися і в дітей, підлітків, молодих людей, які страждають надмірною вагою.
Додатковим фактором ризику в такому разі виступає діабет у сімейному анамнезі, артеріальна гіпертензія у батьків і підвищений холестерол у самих дітей. Такі діти — кандидати в діабетики 2-го типу. Їхні батьки повинні бути вкрай насторожені, таких дітей потрібно регулярно обстежувати, змінювати спосіб життя, харчування Серед причин бурхливого зростання захворюваності в молодшій віковій групі (за останні п’ять років кількість хворих на діабет малюків до шести років збільшилася майже в 5 разів!) фахівці називають нездорові харчові продукти і шкідливі речовини, що потрапляють в організм разом з продуктами (пестициди, гербіциди і т. д.); вірусні захворювання, здатні вражати підшлункову залозу; генетичну схильність. Однією з головних причин зростання захворюваності в підлітковій віковій групі це гіподинамія. Мала рухливість разом з нездоровим харчуванням і захопленням солодкими напоями — основна причина діабету у дітей від 14 років.
Якщо діабету не можна уникнути, то слід намагатися вчасно виявити його, щоб почати боротися з ускладненнями, Діабет — це не вирок, з постановкою діагнозу життя не закінчується. При дотриманні певних правил поведінки хворий може якісно жити. Зараз у світі вже не говорять «лікування діабету», кажуть «управління діабетом». Важливо, щоб хворий розумів: його життя — в його власних руках» Людям, у яких виявили схильність до діабету або діабет 2-го типу, рекомендуються помірні фізичні навантаження: піша прогулянка, хоча б протягом 20-30 хвилин зменшить ризик метаболічних порушень. Як спосіб оздоровлення рекомендується фіззарядка, а також самомасаж , що покращує кровообіг: півгодини на день, від периферії до центру. Важливою складовою способу життя діабетика є організація правильного харчування, починаючи від частоти вживання їжі (3-4 рази на день без «перекусів») і закінчуючи кількістю та якістю спожитих продуктів. І, звичайно, постійний самоконтроль — вимірювання рівня глюкози в крові та сечі.
В Сумах вже дванадцять років працює громадська організація»Діабетичне товариство Сумщини»,яка переймається інформуванням населення про особливості перебігу та виявлення цукрового діабету, висвітлюється шляхи його подолання, методи лікування. Організована постійно діюча «школа самоконтролю», де навчають навичкам життя з хворобою. Адже діабет – це , насамперед, здоровий спосіб життя”.
Отже, усіх бажаючих чекать
24.11.18
Актова зала Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти
м. Суми, вул. Римського-Корсакова 5, (Хіммістечко)