Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Дело Григоришина: вклад сумчан

824

Российский олигарх Константин Григоришин в 2010-2012 годах вывел из ПАО “Сумское Машиностроительное научно-производственное объединение им. Фрунзе” в офшоры более 170 миллионов долларов. Об этом пишет издание Цензор.НЕТ

СУМСЬКЕ МНВО ІМ. ФРУНЗЕ

Ще однією промисловою перлиною у бізнес-імперії Григоришна є ПАТ “Сумське машинобудівне науково – виробниче об’єднання ім. М. В. Фрунзе” ( далі – ПАТ Сумське МНВО ім. Фрунзе ), провідний виробник інженерного обладнання для енергетики. Головне слідче управління Нацполіції від середини січня 2016 року розслідує кримінальне провадження № 12016000000000005 за ч.5 ст. 191 КК України “Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем вчинене в особливо великих розмріах або організованою групою”. Встановлено, що у 2007 – 2012 роках службові особи ВАТ “Сумське МНВО ім. Фрунзе” шляхом зловживання своїм службовим становищем умисно розтратили майно вказаного підприємства в особливо великих розмірах на загальну суму понад 170 млн доларів США. Предметом дослідження є дві оборудки:

– укладення у період 2007 – 2012 років ВАТ “Сумське МНОВ ім. Фрунзе” та компаніями “Козакія Трейдінг ЛТД” (Республіка Кіпр ) і “А і К Едвансд Електро ( Азія і Кавказ ) ЛТД” фіктивних договорів про надання агентських послуг, на виконання яких ВАТ “Сумське МНОВ ім. Фрунзе” переказано даним компаніям кошти на загальну суму понад 50 млн доларів США. При цьому в дійсності зазначені послуги не надавались;

– поставка у період 2010 – 2012 років ВАТ “Сумське МНВО ім. Фрунзе” ТОВ “Техноімпорт” ( РФ ) обладнання на суму понад 120 млн доларів США, однак оплати за вказане обладнання до теперішнього часу не проведено.

Загалом за результатами аналізу зовнішньо-економічної діяльності ПАТ Сумське МНВО ім. Фрунзе за період 2010-2016 років встановлено факти виведення грошових коштів підприємства на офшорні компанії, що зареєстровані в Кіпрі, Белізі, Ірані та Британських Віргінських островах.

Так, на компанії зареєстровані в Кіпрі, переказано коштів підприємства в сумі – 316,51 млн грн (близько 37 млн дол. США), а саме:

– A AND C ADVANCED ELECTRO ASIA AND CAUCASUS LIMITED (Кіпр) (88,86 млн грн);

– AMARIELO ENTERPRISES LTD (Кіпр) – (27,53 млн грн);

– KOZAKIA TRADING LIMITED (Кіпр) – (7,28 млн грн);

– KOZAKIA TRADING LIMITED (Кіпр) – (19,58 млн грн);

– MULTITRANS LIMITED (Кіпр) – (134,70 млн грн);

– MULTITRANS LIMITED (Кіпр) – (38,56 млн грн).

Крім того на компанію EVANDA TRADE LLP зареєстровану в Белізі перераховано коштів підприємства в сумі – 6,18 млн грн.

З компаніями, зареєстрованими в Ірані ПАТ Сумське МНВО
ім. Фрунзе мало взаємовідносини на суму – 167,12 млн грн, а саме:

– IRAN ITOK CO ( Іран ) – (55,42 млн грн);

– IRAN POWER PLANT PROJECTS MANAGEMENT COMPANY MAPNA MAPNA INTERNATIONAL F Z E (Іран) – (9,61 млн грн);

– IRANIAN GAS ENGINEERING AND DEVELOPMENT CO (Іран) – (20,02 млн грн.);

– NATIONAL IRANIAN SOUTH OILFIELDS COMPANY (Іран) – (82,10 млн грн.);

Нагадаємо, що стосовно Ірану до останнього часу діяли міжнародні санкції, які втім не завадили Григоришину активно з ним торгувати.

На компанію SURPOINT ENTERPRISES LIMITE, зареєстровану на Британських Віргінських островах, переказано коштів підприємства в сумі – 329,99 млн грн.

Також слідчі ГСУ НП вважають сумнівними деякі операції, по “агентських угодах” з компаніями, зареєстрованими у Великобританії, на суму – 79,3 млн грн, а саме:

– STEMZONE ENGINEERING LIMITED (Великобританія) – (19,66 млн грн);

– STEMZONE ENGINEERING LIMITED (Великобританія) – (59,71 млн грн).

Всього ж за останні роки на офшори, що зареєстровані у Кіпрі, Белізі, Ірані та Британських Віргінських островах тощо виведено грошових коштів підприємств ПАТ Сумське МНВО ім. Фрунзе та ПАТ “ЗТР” у сумі понад 5 мільярдів гривень, отриманих як прибуток у ході виробничо-господарської діяльності, і які були прихованими від оподаткування. Фактично використання вказаними підприємствами офшорів призвело до недоодержання бюджетом податків та стимулювало відтік інвестиційних коштів з економіки держави. Для порівняння: ця сума еквівалентна видатковому бюджету Волинської, Житомирської, Миколаївської областей. При цьому Григоришин продовжує системно “відмивати” грошові кошти використовуючи особисто створені офшори, як “тиху податкову гавань” обкрадаючи державу та її громадян. І головне: ким насправді є Костянтин Григоришин? Очевидно, що російський паспорт у його кишені і колосальний вплив на українську енергетику, який він має нині, – речі несумісні в період збройної агресії РФ. Аполітичний російський бізнесмен чи цинічний агент впливу, справжні інтереси якого формують у Кремлі, – відповідь на це питання є ключовою.