Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Чому сніг цієї зими затримався та чого чекати від погоди у найближчий час

729

Наразі люди почали відчувати істотні зміни у кліматі. На метеостанціях світу з року в рік фіксуються відхилення термічних показників від багаторічної норми в бік зростання температурного фону.

«Відділ гідрометзабезпечення Сумського обласного центру з гідрометеорології складає метеорологічні, агрометеорологічні прогнози, попередження та оперативні інформації про загрозу виникнення небезпечних та стихійних гідрометеорологічних явищ, різку зміну погоди, поширення небезпечних та стихійних гідрометеорологічних явищ, забезпечує доведення до споживачів 17 гідрометеорологічних прогнозів і попереджень, зокрема одержаних від Українського гідрометцентру та інших прогностичних гідрометеорологічних організацій і підприємств. Сумські синоптики аналізують небезпечні і стихійні гідрометеорологічні явища, обстежують території, що зазнали їх впливу», – розповідає начальник Сумського обласного центру з гідрометеорології Олександр ПОНОМАРЬОВ

r: Власне, за погодою Сумщини метеорологи спостерігають з 1944 р. Які очевидні зміни у кліматі вже відбулися на сьогоднішній день?
Олександр Пономарьов: Згідно проведеним Сумським обласним центром з гідрометеорології аналізом даних спостережень метеостанцій області, за останні 15 років (2003- 2018 рр.) лише у 2003 р. середня річна температура повітря була в межах норми. В інші періоди – вищою за норму на 1-2,50 . У середньому за останнє десятиріччя майже в усі місяці середня місячна температура повітря виявилася на 1-2,50 вищою за норму. Лише у лютому – близькою до кліматичної норми. У більшості років лютий став холодніший, ніж січень.

Найбільший приріст температури повітря на 2-2,8 градуси відбувся в січні та липні. Кліматичні зміни відбулися і по сезонах року. Весна, як правило, настає на два тижні раніше, ніж зазвичай. Її тривалість в середньому також збільшилася, але наростання тепла на її початку відбувається повільно: часто повертаються холоди та інтенсивні снігопади. За нею іде в більшості випадків спекотне, з меншою за норму кількістю опадів літо. Однак у літній період збільшилася кількість меридіональних вторгнень холодного арктичного повітря, що спричиняє зростання інтенсивності таких явищ погоди, як шквали, сильні зливи, град. Але зважаючи на те, що ці явища носять, як правило, локальний характер, то часто метеостанціями не реєструються або реєструються меншої інтенсивності, ніж в центральній частині цього явища. Потім приходить довга і зазвичай доволі тепла осінь. Далі настає коротша, ніж раніше, дуже нестійка, як правило, тепліша за норму, з частими відлигами і різкими коливаннями температури повітря зима.

На загальному підвищеному температурному фоні зими з температурами повітря близькими або дещо нижчими за норму вже сприймаються людьми як щось надзвичайне. За багаторічними даними, у регіоні спостерігається дуже широкий спектр небезпечних гідрометеорологічних явищ, стихійних метеорологічних явищ та різких змін погоди.

r: Є такий жарт, що синоптики помиляються один раз, але кожен день. Чому ж погода така мінлива?
О.П.: Сумщина не знаходиться десь у вакуумі, тому і формування погоди відбувається виходячи з того, які атмосферні фронти в даний період проходять над нашою територією. А відтак мінливість погоди зумовлена раптовими коливаннями температури при зустрічі двох різних потоків повітря. Наприклад, десь в Карпатах на шляху теплого став циклон. Як результат погода різко змінилася на території до півтисячі кілометрів.

Науковцями Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка, за даними спостережень метеостанцій регіону, проведено аналіз вітрового режиму. З’ясувалося, що найбільша середньорічна швидкість вітру (4,0 м/с) спостерігається на метеостанції Суми (схід області), а найнижча (1,7 м/с) – на метеостанції м.Ромни (захід області). Середня швидкість вітру на території області становить близько 2,5 м/с на висоті 10-12 м над землею. Відмінності середньорічних швидкостей вітру у розрізі окремих метеостанцій можна пояснити різницею абсолютних висот місцевості та особливостями рельєфу і характеру забудови в околицях метеостанції. На території області протягом року переважають вітри західних напрямків; вітри цього напряму характеризуються й найбільшою швидкістю.

Зміна клімату відбувається не лише на регіональному, але і на планетарному рівні.

r: Якщо людина не замислиться над «наслідками» свого комфортного життя, яка буде тенденція у формуванні клімату?
О.П.: По-перше, треба зрозуміти, що зміни у кліматі носять випадковий чи наслідковий характер. Іншими словами, погода сама періодично змінюється, чи це обумовлено урбанізованою діяльністю людини. На жаль, хоча ми і ведемо спостереження з 1944 р., але був післявоєнний період і аж до 1961 р., коли спостереження велися не у повному масштабі вимірювань або не за світовими методиками. Без цього повну картину метеоситуації за минуле століття скласти неможливо. Хоча світові зміни клімату, як показує досвід іноземних колег, вказують на симбіоз динаміки атмосферних дій у поєднанні із безпосередньою діяльністю людини. Тож, ми продовжуємо спостерігати і робити короткострокові прогнози.

r: Протягом століть люди спостерігали за природою і кліматом. Так з`явилися народні прикмети. Наскільки вони актуальні на сьогодні?
О.П.: Звичайно, ці народні спостереження не мають впевненої доказової бази. Для того аби вони були науково визнаними, ці спостереження повинні вестися за певними методиками із використанням приладів. А навіть 120 років тому подібного не було. Тож, однозначно говорити про відповідність народних прикмет до сучасного клімату буде неправильно.

А ось що стосується тварин і птахів – їхня поведінка в різних кліматичних умовах має наукове обґрунтування.

Наприклад: якщо ластівки літають низько – це до дощу. Дійсно. Ластівки є літаючими хижаками. Вони полюють на комах. А коли повітря має низький атмосферний тиск (як перед дощем), то їм важко підніматися високо у повітря. Тому ластівки і шукають комах низько над землею.

r: Ми розуміємо, що процес урбанізації зупинити неможливо. Якщо люди будуть більш заощадливими із природними ресурсами і почнуть впроваджувати енергоефективні форми – це допоможе принаймні призупинити зміни клімату?
О.П.: Питання енергоефективності тісно пов’язані з проблемами зміни клімату та є ключовим елементом енергетичної й екологічної політики багатьох країн світу. Скорочення обсягів використання енергоресурсів, виробництво і споживання яких є шкідливими, може суттєво поліпшити екологічний стан в Україні та її регіонах.

Ми вже зараз розповідаємо своїм діткам казочки про те, що колись Святий Миколай на санчатах із подарунками приїжджав до малечі. Тепер же він гужовий транспорт змінив на колісний – грудневі дощі, мряка та калюжі цьому сприяють.