Минулий рік у політиці Сумщини був насичений різноманітними подіями, головним із яких були місцеві вибори. Однак у розмові із Олексієм ЗАХАРЧЕНКОМ, представником Комітету виборців України в області, ми говорили не тільки про них.
r: Які політичні події минулого року ви б виділили?
Олексій Захарченко: Головна подія для Сумщини – це вибори до місцевих органів влади, що суттєві змінили їх склад і керівництво. На друге місце варто поставити два призначення і одну відставку голови Сумської облдержадмінстрації. До цього списку варто включити також адміністративно-територіальну реформу області у рамках реформи децентралізації. Це не тільки зміна кордонів районів, це інша система бюджетних відносин, яка запрацювала із 1 січня 2021 року.
r: Якщо повернутися до підсумків виборів, чим саме на Сумщині вони були обумовлені?
О.З.: В результаті виборів відбувся певний реванш екс-регіоналів – політичних сил, що вийшли із Партії регіонів – «ОПЗЖ», “За майбутнє”. Я би його не переоцінював – це хвиля, яка іноді накочується, а потім сходить нанівець. Це відбувається не в перший раз – так було після Помаранчевої революції. Але на цей раз більшість у Сумській облраді вони взяли і зараз її контролюють. Партія «Слуга народу» вступила в ними в коаліцію. Це не дивно, адже нинішній голова облради від «СН» Віктор ФЕДОРЧЕНКО вісім років тому назад балотувався в мери Сум від Партії регіонів. Рейтинг “Слуги народу” і президента Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО в області у порівнянні з 2019 р. впав, тож це обумовило більш ніж скромні результати партії в області. Жоден кандидат від «СН» не був обраний головою жодного міста Сумщини, фракції в міськрадах мало на що впливають. До речі, рейтинг президента і його партії продовжує неухильно падати, дві третини виборців вже підтримують ідею дострокових парламентських виборів. У цьому ж розчаруванні – причина рекордно низької явки виборців у минулому році. Епідемія коронавірусу, на мою думку, не мала суттєвого впливу на небажання йти голосувати.
r: У минулому році багато міських голів у містах області було переобрано на черговий строк. Чим це обумовлено?
О.З.: Це характерно не тільки для Сумщини і обумовлено політикою бюджетної децентралізації. Разом із нею мери отримали серйозні кошти, яких до цього у них не було. Тож могли витрачати їх на низки проектів покращення в містах. Серед виборців поширена така нехитра думка: «ну він же щось робить, треба дати йому шанс». Це основна причина переобрання багатьох, у тому числі нинішнього мера Сум. Я би на його місці після переобрання не сильно розслаблявся. Цифри його підтримки виборцями у порівнянні із 2015 роком впали. Тоді у другому турі він переміг Анатолія ЄПІФАНОВА з результатом 70/30 відсотків підтримки виборців, а у 2020 р. взяв гору у змаганні з Вадимом АКПЕРОВИМ із результатом 60/40 відсотків. Це при тому, що Вадима Акперова до виборів у Сумах майже ніхто не знав, тому 40% за нього – це не його рейтинг, а переважно антирейтинг Лисенка. Якщо продовжити прогресію цього графіку на наступні вибори, то у нього вже може бути 50/50 шансів на перемогу, а це вже майже гарантована поразка.
r: Наскільки децентралізація змінила Сумщину?
О.З.: Укрупнення районів в області відбулося вперше із 60-х років минулого століття, тож сама по собі це подія. Щезли 13 райрад, буде ліквідовано стільки ж районних адміністрацій. Для міст, які мали статус «обласного підпорядкування» (нині ці статуси скасовано -авт.), мало що змінилося – вони до цього мали непогані бюджети, починаючи ще з 2015 року. А для
для міст, які раніше мали статус «районного підпорядкування», багато змінилося. Вони отримали нові відносини із бюджетом і майно колишніх районів. Також багато жителів області зустрічають Новий рік у нових об’єднаних територіальних громадах – це нова система відносин, у тому числі розподілу влади. У цілому зміни значні, проте, на перший погляд, вони ще не дуже помітні. Ті голови громад, які зрозуміли і зрозуміють, що кошти у нових умовах треба використовувати для розвитку громад, будуть керувати ними ще довго. Був і негатив – бажання деяких місцевих «князьків» урвати собі невеличку територію і правити там. Фейкові «вибори» у Соснівці Конотопського району це підтвердили.
r: У минулому році Офіс президента двічі призначив харків’ян головами Сумської ОДА. Сумщина остаточно віддана групам впливу із цього міста? Чому владна верхівка області сприйняла це мовчки?
О.З.: Мотиви цього рішення невідомі, але те, що в ОП Сумщину віддали харків’янам, очевидно. На жаль, в Офісі президента забули слова Володимира Зеленського зразка 2019 р. про «соціальні ліфти», конкурс на посади голів ОДА, «нові обличчя» на цих посадах… Перед призначенням Романа ГРИЩЕНКА вибір кандидатур тривав вісім місяців, а чим він запам’ятався? Фактично нічого для області не зробив, отримав догану від президента, запам’ятався скандалом із стріляниною і був звільнений. Як покаже себе нинішній голова ОДА – подивимося, але прориву у розвитку області від нього очікувати важко. Сумська владна верхівка, можливо, отримала за мовчання з приводу анексії області харків’янами певні «пряники»; можливо, від неї вже просто нічого не залишилося – у політичному сенсі.
Сергей Бондаренко
Панорама №3-2021