Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Чи сортуватимуть у Сумах сміття

2,436

Початок — тут

Тепер до цих стандартів прагнутиме Україна, адже з липня 2023 р. вступив у силу Закон «Про управління відходами», який передбачає використання сучасних підходів до збору, сортування, переробки та утилізації відходів. На тлі розвинених європейських країн ситуація в Україні виглядає просто таки катастрофічною. Ось лише кілька цифр. У середньому на одну людину в Україні припадає 250-300 кг сміття, 93% якого вивозять на сміттєзвалища та полігони, приблизно 1,5-2% спалюють на заводі у Києві, а 4 -5% йде на переробку. Постійно зростає кількість незаконних звалищ, а штрафи за порушення просто смішні.
В Україні не прагнуть переробляти сміття, бо його офіційне захоронення коштує дешево — 2 євро за одну тонну, а у Європі – 20-30 євро, а подекуди й до 100 євро. Сортування сміття в Україні також не розповсюджене – його сортують перевізники і відсортовують лише пластик. У Сумах також є контейнери для пластику, але не завжди навіть пластик споживачі відокремлюють і викидають окремо. Все інше сміття везуть на сміттєві полігони.
А тепер порівняйте з тими цифрами та статистичними даними, які були наведені вище стосовно країн Євросоюзу. Як не прикро констатувати, але територія України поступово перетворюється на величезний смітник, і за кілька десятків років на нас може очікувати масштабна екологічна катастрофа.

 

Що робити у першу чергу
Отже, підсумовуючи, можемо зазначити, що Закон «Про управління відходами» передбачає:

  • впровадження системи управління відходами, пріоритетними напрямками якої є запобігання утворенню відходів, їхнє повторне використання, рециклінг, і лише потім – захоронення на полігонах;
  • планування системи управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях;
    запровадження системи розширеної відповідальності виробника;
  • створення сучасної інфраструктури та об’єктів збирання та оброблення відходів.

 

Кінець епохи полігонів
До 2030 р. всі полігони в Україні мають або закритися або відповідати європейським стандартам екологічної безпеки і прийматимуть полігони лише ті відходи, що не піддаються рециклінгу. Також в Україні планують запровадити екологічний податок, як у європейських країнах, на захоронення та розміщення відходів на полігонах, який повинен буде стимулювати переробку сміття, щоб залишати на звалищах тільки ті відходи, які не піддаються переробці.
Думаєте, навряд чи це можливо, така реформа? Але візьмемо для прикладу наших сусідів з Польщі. В 1998 р. ситуація у них була подібна до української – 98% відходів вивозили на полігони. Наразі ж рециклінг та спалювання охоплюють 58% від загальних обсягів сміття, що продукує країна. Так що можливо все, але великою мірою, це буде залежати від того, як спрацюють, як-то кажуть, на місцях, у громадах. І від відповідальної позиції громадян, яким доведеться більш відповідально ставитися до сортування відходів. Але чи готові сумчани вкладати свої зусилля, кошти і час, та ще й у такий складний воєнний період, у таку, на перший погляд, просту річ, як екологія? Іншими словами, у вже зовсім недалеке майбутнє.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю редакції “Всі Суми Панорама — Медіа” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.