Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Чи є у сумчан життя без сміття

2,567

Колись редакція газети «Панорама» організувала екологічну акцію «За життя без сміття», в якій прийняли участь сотні волонтерів. Люди прибирали береги водоймищ від сміття, збирали у мішки, які потім вивозило до полігонів профільне комунальне підприємство. На очищених територіях вішали таблички з проханням не смітити. Таких прибирань було кілька, але кожного разу волонтери дивувалися – сміття кожної весни не ставало менше, а таблички знищували. Якось навесні до редакції зателефонувала пані, і з претензією запитала, коли ми вже нарешті приїдемо прибирати берег річки, бо брудно там так, що страшне. На питання, хто вона і де мешкає, пані відповіла, що поруч, а на питання, чи не хотіла б вона сама щось прибрати, ображено кинула слухавку. На тому ми і закінчили з прибиранням сміття. Бо ідея полягала в тому, щоб начисто кілька разів прибрати береги водоймищ, щоб потім люди не смітили та самостійно слідкували за чистотою. Ідеалісти, що поробиш.
Також останні двадцять, напевне, років журналісти спостерігали і описували події, що відбуваються в міському господарстві навколо збору, сортування, вивезення та утилізації сміття. Попри всі стогони учасників цього ринку – підприємців – про неприбутковість та таке інше, добровільно покидати цей бізнес ніхто не поспішав. Завжди за нього точилася боротьба. В якийсь момент цей сектор втрачав рештки прозорості і якості виконання послуг, потім щось налагоджувалося, але постійні проблеми з вивозом сміття переслідують сумчан вже багато років. Так само, як і постійні розмови про сміттєпереробний завод, сортування сміття та таке інше.
Останні події з затриманням начальника департаменту СМР Олександра ЖУРБИ на хабарі від операторів ринку вивозу сміття (так, принаймні, пишуть у прес-релізах відповідних силових структур), продемонстрували громаді, в який спосіб вирішуються питання. Насправді, нічого нового люди не дізналися, хіба підтвердили здогадки фактом. Чим закінчиться справа, ми дізнаємося ще не скоро. А зі сміттям потрібно щось робити щодня. Стратегічно робити. І бажано, щоб процес відбувався прозоро для громади, щоб не ганялося потім СБУ чи НАБУ за хабарниками.
Тому наша редакція за підтримки Української Асоціації медіа-бізнесу вирішила дізнатися у гравців цього сектору міської економіки про їхнє бачення майбутнього. Ми плануємо поговорити з усіма зацікавленими особами, щоб зрозуміти, на що очікувати містянам. Чи буде впроваджено роздільний збір сміття, як це робиться у країнах Європи? Чи встановлять сортувальні лінії окремо у всіх громадах? Чи потрібно поставити їх безпосередньо на полігоні? Яким мусить бути стратегічний план, скільки займе часу на реалізацію і які потрібні інвестиції?
Спробуємо пошукати відповіді, нехай виключно поки що теоретичні, на ці непрості питання. Бо життєвий досвід показав, що життя без сміття, на жаль, неможливе. Така вже людина істота: смітить і часто за собою погано прибирає.

Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю редакції “Всі Суми Панорама — Медіа” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.