Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Битва за дах в Сумах

849

Як батьки учнів сумської школи, турбуючись про здоровя дітей, добилися виділення коштів на ремонт дірявої шкільної покрівлі
У 2019 р. вісім дошкільних навчальних закладів та шість шкіл в Сумах потребували негайного ремонту, опинившись на той межі, за якою виникає пряма загроза здоров’ю, а подекуди й життю учнів. Здебільшого проблеми виникають з фасадом та покрівлею, що не бачили ремонту роками і тепер потребують фінансових видатків у мільйонах гривень.
Однією з найяскравіших ілюстрацій стану покрівель у навчальних закладах міста стала ситуація з Сумською спеціалізованою школою №9. У навчальному закладі вже кілька років поспіль протікає дах. У деяких кабінетах під час злив вода тече по стелі і по стінах, затікаючи в розетки, і не дає користуватися сучасними інтерактивними технологіями: комп’ютерами, мультимедійними дошками, тощо.
«Я приводжу дитину до школи та бачу, що на підлозі стоїть тазик, куди стікає вода. Дітей вимушено пересаджують, здвигають парти, тому що вода просто капає їм на голови. І так кожної зливи», – скаржиться мама учениці 2 класу Анна ГОРПИНИЧ.
Здоров’я дітей – загально визнаний пріоритет, що часто визначає напрямок роботи не лише окремих закладів, а й усієї системи управління країною. Ні для кого не секрет, що комфортні умови, які забезпечують нормальний розвиток та самопочуття, є запорукою успішного навчання дитини. Особливо якщо мова йде про навчальний заклад – школу чи дитячий садок, де діти проводять основну частину часу.
Постійна підвищена вологість у приміщенні стала ідеальним середовищем для розвитку чорної плісняви, що рясно вкрила стіни та стелі окремих класів та спортивних залів. «Ми ж розуміємо, що те, що ми бачимо, – лише маленька частина проблеми, а основна проблема схована всередині», – обурюється ще одна мама, Ірина АНТОНЮК.
Школи та дошкільні навчальні заклади, що дісталися українським містам у спадок від радянського минулого (дивімося правді в очі: нові будівлі навчальних закладів – це скоріше виключення, аніж правило), поступово руйнуються. А прогалини в державному та місцевих бюджетах аж ніяк не сприяють покращенню їхнього матеріально-технічного стану.
За словами ж директора навчального закладу Григорія ПЕТРЮЧЕНКА, постійне протікання даху викликане самим проектом школи, що зовсім не пристосований до кліматичних умов Сумщини. «Дане приміщення повинно знаходитися, як мінімум, у Криму. Річ у тім, що парапети покрівлі йдуть майже в рівень зі стінами. Через це, коли взимку сніг тане, вода просочується всередину і протікає», – пояснює директор. Він нарікає, що неодноразово звертався до міської ради, проте весь час отримував відмови у виділенні додаткових коштів на ремонт покрівлі. Аргументували відмови участю ССШ №9 у проекті з термомодернізації будівель навчальних закладів, що реалізується з 2018 по 2020 р. за кошти Європейського Союзу. Однак виникають побоювання, що з реалізацією цього проекту школа може «пролетіти». Чи ж чому хвилюватися? Станом на березень 2019 р. в закладі спромоглися лише обрати підрядника на розробку проектної документації. Коли проект буде розроблено, він має бути узгоджений в Євросоюзі, і, якщо до нього не буде зауважень, розпочнуться тендери, а тільки після цього роботи.
Таким чином, при найоптимістичнішому сценарії, роботи з ремонту покрівлі завершаться до кінця 2020 р. Але батьки учнів 9-ї школи зовсім не згодні з тим, щоб їх діти ще рік дихали пліснявою. Тому взялися вимагати у місцевої влади виділення додаткових 200 тис. грн. на ремонт покрівлі вже у 2019 р.
Півроку боротьби
Повернемося до історії 9-ї школи. Адже вона демонструє, що спільними зусиллями батьків, вчителів, адміністрації школи можна зробити багато і змусити місцеву владу все ж почути вимоги громадян.
Про те, як вирішували проблему з фінансуванням ремонту покрівлі в цій школі, розповідає батько другокласниці Василь АНТОНЮК: «Це було складно. Півроку ми ходили по замкненому колу з одного кабінету в інший. Писали різноманітні скарги, звернення, проте відповідь отримували майже скрізь однакову: «В бюджеті немає вільних коштів. Чекайте грошей з Євросоюзу. Ви ж берете участь у проекті». Так тривало до тих пір, поки ми не звернулися до обласної Держпродспоживслужби. З цього моменту почався хоч якийсь рух».
Дійсно, невдовзі до школи була направлена комісія у складі заступників міського голови, представників управлінь архітектури, капітального будівництва, освіти та науки, членів депутатської комісії з питань соціального захисту населення та планово-бюджетної комісії. За зверненням батьків до складу комісії також включили представників обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я та Держпродспоживслужби в Сумській області.
У акті, складеному за результатами перевірки приміщення ССШ №9, було підтверджено, що санітарні умови в школі непридатні для перебування дітей. «Навчальні блоки потребують капітального ремонту даху та поточного ремонту приміщень, оскільки протягом навчального року під час дощів та снігу вода крізь щілини протікає в приміщення, про що свідчить стан стін. Стіни та стеля вкриті пліснявою, поширюється грибок, шпалери відстають від стін. Також потребують ремонту стіни та стеля спортивної зали, що вкриті пліснявою та грибком через неефективну роботу вентиляції», – зазначається в акті перевірки приміщення.
За два тижні після того, як комісія відвідала школу, на черговій планово-бюджетній комісії одноголосно було прийнято рішення про перенаправлення необхідних 200 тисяч, що передбачалися на облаштування газонів по вулиці Воскресенській ,на ремонт даху у ССШ №9. Це рішення було підтримано і депутатами міської ради під час сесії 31 липня 2019 р.
Як пояснила очільниця управління освіти та науки Антоніна ДАНИЛЬЧЕНКО, протягом трьох днів департамент фінансів перерахує ці кошти на рахунок міського управління освіти. А от школі вони будуть перераховані тільки після того, як роботи будуть виконані та складені відповідні акти приймання робіт.
«Будемо сподіватися, що роботи виконають швидко, адже залишився всього місяць канікул. Ну, можливо, пощастить і буде теплий вересень. Тому будемо тримати ситуацію на контролі. Думаю, що і директор школи, і управління освіти сприятимуть якнайшвидшому виконанню робіт, щоб наші діти навчалися в комфортних, а головне – безпечних умовах», – говорить мама однієї з учениць, Анна Горпинич.

Поради батькам
За час походів по кабінетах, листувань з органами влади батьки учнів спеціалізованої школи №9 зробили кілька висновків. Ними вони радо діляться з рештою батьків, які готові поборотися з комфортні умови навчання своїх дітей.
По-перше, гроші у бюджеті є. Як у державному, так і в місцевих. Треба лише вчасно їх попросити та освоїти. Взагалі-то це обов’язок директорів навчальних закладів. Проте батькам не зайве поцікавитися у директора, чи звертався він за фінансуванням.
По-друге, єдність. Дуже добре, коли і адміністрація, і батьки, і вчителі знаходяться «по одну сторону барикад». Така взаємодія в рази підвищує шанси на успіх.
По-третє, комунікація з усіма профільними установами, депутатами. Зараз всі вони є у Фейсбуці, а на сайті міськради є їхні телефони. З рештою, подружіться з депутатом по округу школи. Чи принаймні познайомтеся з ним. Він ваш представник у міській раді.
По-четверте, публічність. Всі свої кроки робіть публічно. Напишіть про те, що ви робите, на своїй сторінці у соцмережах. Так ви знайдете однодумців, отримаєте поради та підтримку від жителів міста.
А головне – не здавайтеся. Часом доводиться пройти багато, щоб досягнути бажаного. Але цей шлях важливий. Бо ваш приклад дає вашим дітям розуміння того, як розв’язувати складні питання крок за кроком. Цивілізовано. І тоді ваша школа теж зацвіте, але навчальними успіхами та усмішками учнів.
довідка
Де шукати фінансування
Відповідно до Закону України «Про освіту», утримання в належному стані приміщень навчальних закладів покладається на їх власника. У випадку комунальних шкіл та садочків це має робити міська влада.
І робить, виділяючи фіксовану суму на ремонт кожної школи чи садочка. В 2019 р. ця сума складала 200 тис. грн. До речі, у ССШ №9 за ці гроші взялися ремонтувати спортзал, який прийшов у, м’яко кажучи, плачевний стан через проблеми з вентиляцією, та той же дах, що протікає. Але що ж робити із рештою приміщень? Де взяти додаткові кошти? Варіантів декілька.
Перший. Написати листа до управління освіти з проханням виділити додаткові кошти на ремонт. Це має зробити керівник навчального закладу у період формування бюджету на наступний рік (вересень-жовтень).
Другий. Звернутися до народного депутата по округу, де розташована школа. Депутат має повноваження звернутися до Кабінету міністрів України з проханням виділити кошти з державної освітньої субвенції. У більшості випадків так і роблять, коли необхідно провести роботи, вартість яких обчислюється мільйонами гривень. До слова, загальний розмір державної субвенції закладам середньої освіти у 2019 році склав 69,6 млрд грн.
Третій. Звернутися до меценатів і благодійників. Це може зробити як керівник навчального закладу, так і батьківський комітет. У якості благодійників можуть виступити і самі батьки. Але в такому разі у школі має бути відкрито благодійний рахунок, на який кожен охочий може зробити перерахування у безготівковому вигляді. Ніяких записів у зошит і готівки вчителям чи директору! Це незаконно! Можна піти й нестандартним шляхом і створити проект на сайті «Велика ідея» (biggggidea.com). Тоді до збору коштів зможуть долучитися люди по всьому місту або й навіть країні.
Четвертий. Отримати грант. Шлях складний та тернистий, проте отриманий результат вартий зусиль. Нині в Україні багато програм та фондів, що надають підтримку освітнім закладам. Варто лише присвятити час пошуку необхідної програми та заповненню заявки. Не варто забувати і про можливість податися на конкурс проектів громадського бюджету. Отримати фінансування на них цілком реально.
вріз1:
Освітня субвенція на українські заклади середньої освіти у 2019 р. склала 69,6 млрд грн.
Вріз2:
Ремонт приміщень навчальних закладів – обов’язок місцевої влади

Фото автора1: Сезон дощів. Щоосені під час дощів у класах ССШ №9 починає текти дах
Фото автора2: Патогенна флора. Через постійну вологість у спортзалі рясно «цвіте» стеля
Фото автора3: Небезпечні умови. Шпалери у класах звисають над головами у дітей
Фото автора4: Робоча група. Комісія підтвердила наявність неналежних умов для перебування дітей
Фото автора5: Одноголосно: сесія міськради затвердила виділення додаткових 200 тис. на ремонт покрівлі у ССШ №9

Олександра Нікітіна, “Панорама” №32