Арсеній Яценюк: “Ваш губернатор кращеб зайнявся людьми, а не Яценюком”
Візит кандидата на посаду президента України Арсенія ЯЦЕНЮКА до Сум 18 листопада став подією хоча б тому, що його зустріч з виборцями хотіли заборонити через суд. Такі зусилля сумської влади навряд чи були виправданими — через дощ на пл. Незалежності прийшло не більше 4 тис. Крім мітингу та прес-коніеренції, Арсений Яценюк провів прямий ефір на Сумському обласному телебаченні, а також дав ексклюзивне інтерв’ю «r».
[q]r: Як можете прокоментувати «епідемію»?[/q]
А.Я.: В п’ятницю її оголосили, в суботу я сів у літак, полетів у Львів, Франківськ, Тернопіль, рідну Буковину, пройшовся по всім обласним клінічним лікарням, реанімаціям. Волонтери «Фронту змін» привезли антибіотики, цілу низку медичних препаратів. І в понеділок три тижні тому я вийшов на ICTV і дуже чітко сказав: «Це політична епідемія». Потім це всі інші підхопили. Абсолютно зрозуміло, навіщо це було зроблено. Її (Юлії Тимошенко. — «r») політтехнологи вирішували одразу кілька проблем: перше — закрити скандал по розбещенню неповнолітніх, друге — відвернути увагу від Лозинського, третє — оплата за газ, четверте — виключити Яценюка зокрема з передвиборчої кампанії. Тому що вони мене виключили з телевізора: з «Інтера» виключили, з «1+1». А для того щоби повністю виключити з передвиборчої кампанії — вони знають, що я їжджу на мітинги, — треба заборонити мітинги. Яскраве свідчення — Суми. Я потрапив «у десятку». За вказівкою місцевого губернатора (Миколи Лаврика. — «r»), який би зайнявся тим, що у нього в законі прописано — людьми займатися, а не Яценюком. Бо Яценюк ним займеться точно. Подають в суд — і забороняють мітинг мені тут! Але ми виграли. В країні ще є закон! Я взагалі здивований.
[q]r: Щодо місцевого самоврядування. Як ви вважаєте, як воно повинно розвиватися? [/q]
А.Я.: Тут є стандартний підхід — всі про це говорять, і я те саме скажу. Так, треба формувати виконкоми на рівні області, дати більші права громаді. Ну це такий набір слів. З чого треба починати — це економічне життя країни. Ми можем змінити Бюджетний кодекс, перерозподіл грошей, тільки ноль, як ти його не діли, він однак ноль. Чи це буде ділити Мінфін, чи обласна адміністрація, чи місто — грошей нема. В бюджеті всього-навсього — діра 30 млрд. до кінця року. І на наступний рік 50 млрд. Перше — треба починати з країни в цілому. Якщо не задихає країна, то гріш ціна цьому всьому. Друге — політичний аспект. А судді хто? Ми кому будемо давати більше прав? Цій обласній раді? Чи цій міській раді, яка є дзеркальним відображенням класичної політичної корупції, яка є в парламенті? Їм що, ще більше влади дати? Так вони й так встановили на території феодалізм. Тоді буде взагалі рабовласницький строй. Тому друге завдання — це зміна політичної системи, не просто персоналій. Кажуть: прийдуть нові люди. Ні в біса нові не зроблять, якщо вони попадають в ту саму систему. Тому — це відкриті списки — раз, віковий ценз проживання на території — два (не менше п’яти років, тому що половина депутатів взагалі ніколи на територіях не були) і виховання нової касти управлінців у країні — три.
[q]r: Скільки потрібно часу? Моїсей 40 років водив своїх… [/q]
А.Я.: Ну, близько до того. Це за рік не зробиш.
[q]r: Що Ви скажете щодо того, що податки збирають на квартал вперед? [/q]
А.Я.: На квартал — то було б добре! По окремим областям уже зібрали на 8 місяців наперед. ПДВ не відшкодоване на 16,5 млрд. грн. У МВФ проїли 12 млрд. доларів, точніше, уже 13 млрд. Це ж дурно від цих цифр!
[q]r: Це економічна катастрофа? [/q]
А.Я.: Так. Я не хочу прізвищ називати, я зустрічався нещодавно з неймовірно високим посадовцем Євросоюзу, так він мені чітко сказав: ми не будемо платити за ваші вибори, ми не будемо підтримувати ваших Тимошенко, Ющенко, Януковича. Вже все, всі кредити довіри завершилися. Ваші політичні цяцянки не будуть фінансуватися ні з МВФ, ні з Європейського союзу. Каже, в мене таке враження: треба, щоб криза змила всіх. Ви по-іншому не видужаєте.
[q]r: А як щодо зовнішньої політики? [/q]
А.Я.: Вона у мене чітко прописана. В інших я не бачив, бо там пастка: або туди, або — сюди. Як же? Скоро уже й комуністи будуть казати, що нам треба вступати в Евросоюз. Тільки брехати не треба — нас там ніхто не чекає.
[q]r: А потрібно туди? [/q]
А.Я.: П’ять балів вам! А куди ми ідемо? В новий демократичний радянський союз? 27 країн-членів, які формують нову наддержаву, за Конституцією зі своїм президентом, міністром закордонних справ — це вже все. Тобто в країнах виникає питання суверенності кожної країни-члена. Я місяць тому читав спіч лідера британської опозиції Девіда Камеруна, якого розцінюють як майбутнього прем’єр-міністра. Він каже: «Я оголошу референдум щодо членства Британії в ЄС». А італійці, які стали казати, що треба повертатись до ліри? Там є маса проблем. Їх нічим не менше, ніж у нас. Тому я оголосив: якщо ЄС готовий до переговорів з Україною щодо членства, не до базікання, в той же день делегація поїде в Брюссель. Але у мене немає часу чекати 20 років, доки ЄС запросить нас до цих переговорів. Київ буде ініціювати власні інтеграційні проекти — в енергетичній, транспортній, продовольчій сферах та сфері ВПК с країнами східноєвропейського простору. Що стосується Євросоюзу, то для України я буду добиватися безвізового режиму пересування громадян, а також вільного пересування капіталів, товарів та послуг.