Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Роман Парханов: “Майже 80 відсотків уражень ворога — це робота нашого підрозділу”

121

14-й окремий полк безпілотних авіаційних комплексів Сил безпілотних систем — один з найпотужніших та найсучасніших підрозділів ЗСУ. Технологічний, сучасний підрозділ, який працює територіально від Сумської, Чернігівської областей до Херсонської, тобто вся лінія зіткнення.

Заступник командира полку з питань морально-психологічного забезпечення Роман Парханов розповів про те, чи просто потрапити до цього підрозділу, які бойові завдання виконує полк та про майбутнє безпілотних систем.

R: Розкажіть коротко про ваш підрозділ.
Р.П.: Розпочнемо з того, що 14-й полк – це дуже потужний підрозділ, бо майже 80 відсотків уражень, що трапляються на території росії – відпрацювання нашого полку. Дуже технологічний, сучасний підрозділ, який працює територіально від Сумської, Чернігівської областей до Херсонської, тобто вся лінія зіткнення. Починали ми з того, що працювали “фпвішками», «мавіками», скидами. Потім почали працювати на оперативному рівні, засоби ураження нам почали надавати наші партнери з-за кордону.

R: Як стався оцей перехід від малих до великих завдань?
Р.П.: Великою мірою, я вважаю, це залежить від командування, яке розуміє важливість цього напряму та потребу його постійної модернізації. Я вам скажу, що зараз у нас кожні три місяці, максимум півроку, все змінюється технологічно. І якщо у 2022 році, як я вже казав, ми починали з “мавіків” та “фпвішок”, то сьогодні наші засоби ураження долітають вже до башкирії, мурманської, амурської областей тощо. Ця подія, коли були уражені на російських північних аеродромах бомбардувальники — а це відстань більше трьох тисяч кілометрів, ще раз доводить, настільки стрімко все розвивається технологічно. Ви, мабуть, чули висловлювання не мого героя, але все ж, Ілона Маска, який казав, що майбутнє за дронами, а пілотована авіація, це вчорашній день. Можливо, він ще сьогоднішній, але дуже швидко, дійсно, стає вчорашнім. Я наведу такий приклад — Перл-Харбор, коли японці за допомогою авіаносців наробили стільки біди для наших сьогоднішніх партнерів американців. Вони тоді з ніг на голову поставили всю систему лінкорів, плавзасобів, які використовувалися у Другій світовій війні, і потім історія пішла іншим шляхом, почала потужно розвиватися пілотована авіація.
І ось зараз ми перегортаємо цю сторінку, коли роль пілотованої авіації буде поступово дуже сильно зменшуватися. Тому що ці дрони, які можуть працювати і керуватися на відстанях у тисячі кілометрів – це взагалі зовсім інша картина. Спробуй заховай цей літак, якщо можна підігнати фуру, і з якого-небудь вулика вилетить «фпвішка» за 500 доларів і уразить літак вартістю сотні мільйонів доларів.
Тому ми з вами на зламі цієї історії і наш 14-й полк приймає безпосередню участь у цьому. Ще раз скажу, що ми починали з того, що нам надавали засоби ураження наші партнери з-за кордону, а зараз майже всі засоби глибинного ураження – це засоби, які виготовлені на території України. Це всі наші розробки, це наші підприємства працюють над цим. По-перше, іноземні чимало коштують. По-друге, ми знаходимося на передовій усього цього. І коли ми проводимо запуск, коли працюємо по нашому ворогу, то ми бачимо, що нам заважає якісніше виконувати ці завдання. І ми тут же передаємо цю інформацію виробнику, який реагує на це дуже швидко. Якби це робили наші партнери за кордоном, це був би дуже тривалий процес. А у нас немає на це часу. І тому ми працюємо, виходячи з того, що швидко передана інформація дозволяє нам швидко робити ці засоби ураження більш досконалими. У нас дуже потужні підприємства, які виробляють під нас ці засоби ураження, дуже кваліфіковані спеціалісти, що й дозволяє мати нам такі сучасні засоби ураження.

R: А у підрозділі є люди, які займаються аналізом, розробками, контактують з виробниками?
Р.П.: Так, звичайно, у нас є люди, є підрозділ, який займається цим безпосередньо. Це розвиток, який ми повинні обов’язково пройти, і у нас немає на це багато часу. Ми повинні бути попереду ворога. Дуже важливо, щоб ця дронова програма мала розвиток з точки зору програми реактивного застосування. Дуже важлива саме ракетна техніка і дрони повинні бути поруч з нею, дрони повинні на якомусь етапі перейти в засіб виснаження системи ППО нашого ворога. І потім повинні летіти крилаті ракети або реактивні дрони. Це майбутнє. Я думаю, найближчим часом, у наступному році, це все вже може бути. Я маю надію, що такі випробування вже проходять.

R: Людей яких спеціальностей потребує ваш підрозділ?
Р.П.: Ми дуже пишаємось нашим особовим складом, нашими командирами, адже всі вони причетні до того, що ми постійно змінюємося, удосконалюємося і є потужним підрозділом, який успішно виконує бойові задачі. Бойова робота, яку виконують хлопці – це ж тільки верхівка айсберга. У нас багато підрозділів, починаючи від кухарів, від рекрутингу, який шукає нам людей, від медійки, від відділення морально-психологічного забезпечення, яке працює в середині колективу, цивільно-військового співробітництва, логістики до безпосередньо виконавців бойових задач. Якщо все це не буде працювати організовано і злагоджено, то і вся бойова робота буде якісно нижча. І тому дуже важливо, щоб це був згуртований колектив, який робить те, що ми робимо зараз.
Ми достатньо закритий підрозділ, багато чого не можемо розповідати, але пів року тому було прийнято рішення про прийняття лозунгу «Ми виходимо з тіні», щоб хоч трохи донести інформацію про те, що ми робимо.
Хочу зауважити, що у нас немає потреби у людях, які проходять ту мобілізацію, яка зараз є. У нас дуже потужна система рекрутингу, там працює достатньо багато фахових людей, і там багаторівневий відбір на ті спеціальності, які нам потрібні. Якщо буде зацікавленість, можна зайти на сторінку 14-го полку і там є вся інформація по системі відбору. Потрапити до нас непросто — образно кажучи, з 10 бажаючих відбір проходить один-два. Це специфіка роботи підрозділу, бо до нас потрапляють найкращі. Як підтвердження, коли Суми 3 червня обстріляли з РСЗВ і було багато постраждалих, медик нашого підрозділу сам потрапив у епіцентр цього обстрілу. Він не постраждав, але з перших секунд кинувся надавати допомогу, не розгубився і робив це дуже сміливо і фахово. Ось такі люди служать у нашому підрозділі.

Сайт 14-го полку www.14reg.army