Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Конотопська ніч жаху

379

Після атаки «шахедів» одна людина загинула, ще чотирнадцять отримали поранення, у місті пошкоджені житлові будинки, медичні та освітні заклади, автомобілі, магазини, трамвайні колії

Після того, як весною 2022 року Конотоп було звільнено від російських загарбників, місто зажило більш-менш спокійним життям, наскільки це можливо під час війни у прифронтовій області. Так, були й тривоги, і неспокійні ночі, було навіть кілька «прильотів», які, втім, суттєвої шкоди інфраструктурі та цивільним об’єктам, житловим будинкам та містянам не завдали, а їх наслідки було оперативно подолано.

Атака «шахедів»
У ніч на 12 вересня росіяни “шахедами” атакували Конотоп. Після опівночі мешканці міста прокинулися (хто спав, адже ПС попереджали про те, що у напрямку Конотопа рухаються безпілотники) від гучних вибухів. Із інтервалом у 20-30 хвилин їх пролунало близько десятка – за озвученою офіційною версією, їх було вісім. У місто зникло світло та вода, почалися перебої із зв’язком. Практично відразу в ефір вийшов міський голова Артем СЕМЕНІХІН, який повідомив, що російські виродки атакували об’єкти енергетичної інфраструктури та центр міста, через що почалися пожежі.
“У нас відбулося кілька “прильотів”, ворог вразив інфраструктуру нашого міста. В місті зараз відсутнє світло. Ворог завдав удар, зокрема, по центру міста, по житловій забудові. Сподіваюсь, що ми змогли вивезти всіх мешканців з будинку. Зараз запускаємо резервні джерела живлення для того, щоб забезпечити мережу водою, бо не вистачає води для того, щоб гасити пожежі”, — сказав міський голова. На місці прильотів, як тільки стало можливим, почали працювати співробітники ДСНС, інші відповідні служби, ліквідовуючи наслідки влучань. Вже зранку було розгорнуто 48 «Пунктів незламності».

День жалоби
14 поранених, у тому числі один у важкому стані, пошкоджено 11 багатоквартирних будинків, один житловий будинок, лікарню, навчальний заклад, автомобілі, гаражі та магазин – такий попередній підсумок атаки росіян на Конотоп. «Били прицільно по енергетичній інфраструктурі, а також по житлових будинках. Це живуть прості мешканці, прості звичайні люди, і нанести таку величезну шкоду нашому місту – це просто неадекватність. Школи, Будинки культури, офісні приміщення, торговельні приміщення, зокрема магазини, котельні, дуже багато об’єктів пошкоджено в нашому місті, на жаль”, – говорить міський голова. Також посадовець зазначив, що пошкоджена велика кількість навчальних закладів, в основному – це вибиті вікна і двері. Вибиті вікна і у лікувальних корпусах медзакладів, медичне обладнання серйозних пошкоджень не зазнало, лікарні працюють. В Міненерго повідомили, що після нічної дронової атаки були знеструмлені підстанції та повітряні лінії. Без електроенергії було 7 населених пунктів та 37,6 тисячі абонентів. Окрім того, знищено ділянку трамвайної колії в центрі міста, рух трамваїв обмежено, працює лише один маршрут з трьох.
13 вересня у лікарні помер чоловік, який був у важкому стані – після потрапляння шахеду у його машину він отримав черепно-мозкову травму. 14 вересня у Конотопі було оголошено День жалоби.

Подяка за допомогу і підтримку
Попри те, що мер міста заявляв про критичну ситуацію з електро та водопостачанням, все ж таки доволі оперативно вдалося ці питання вирішити – спочатку заживили лікарню та водоканал, потім поступово світло та вода почали з’являтися у інших закладах та в будинках місцевих мешканців.

За словами очільника Конотопа, це була найбільша атака на місто з початку повномасштабного вторгнення

“Ситуація з електропостачанням в Конотопі просто критична. Енергетична інфраструктура зазнала значних пошкоджень. По іншій інфраструктурі питання зараз стоїть гостро та відкрито. У нас не вистачає палива і ми не можемо зробити достатній запас для наших генераторів. Особлива проблема з дизелем. Проводять роботи, щоб відновити послуги. У нас сьогодні відбудеться сесія міської ради. Я не знаю, із чого ми будемо шукати гроші на відновлення. Нам потрібно терміново виділити на технічне обстеження будинків, де була пожежа”, – казав Семеніхін.

Допомогли конотопчанам і обласна влада, яка виділила пальне та інші матеріальні засоби для оперативної допомоги, і інші громади. Зокрема, Київ надав 10 тонн палива та будівельні матеріали. Мер Києва Віталій КЛИЧКО також підтримав мера Конотопа, який розкритикував владу через те, що забрала у громад ПДФО. “Держава кошти у міст вилучає (і ПДФО, і “військове” ПДФО, і “силове” вигадала). А тепер громади, зокрема прифронтові, вимушені самотужки і практично без коштів забезпечувати своє виживання”, – говорить Кличко.

За словами очільника Конотопа, це була найбільша атака на місто з початку повномасштабного вторгнення. Він дуже вдячний всім, хто підтримав місто та надав допомогу для ліквідації наслідків атаки. Також мер говорить, що збитки завдані місту, ще будуть підраховувати та звертатимуться за допомогою до міжнародних організацій.

Анатолій Поляченко
Панорама№38-2024

.