Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

168 хворих на туберкульоз мешканців Сумщини отримують допомогу соціальних працівників

49

У Сумській області громадська організація “Клуб “Шанс” надає соціальний і медикосоціальний супровід людям, які лікуються від туберкульозу. Щодня соціальні працівники приносять хворим ліки, контролюють прийом, консультують, підтримують і видають мотиваційну допомогу, аби пацієнти не переривали лікування.

Мета такої діяльності — покращити результати лікування, зменшити випадки переривання терапії та невдалих результатів її проходження.

Першочергово, людина, яка має прояви хвороби, звертається до сімейного лікаря для первинного огляду та діагностики. Також можна звернутися до лікаря-фтизіатра найближчого протитуберкульозного закладу навіть без направлення.

Після того, як пацієнт пройшов додаткові обстеження і йому діагностували чутливий туберкульоз — в медичному закладі збирається мультидисциплінарна комісія, яка визначає, чи підходить людина під критерії відбору для соціального супроводу. Найчастіше під супровід потрапляють соціально-уразливі категорії населення: люди, які мають супутні захворювання, інвалідність, обмежений доступ до медичних закладів тощо.

Людина, якій діагностували лікарсько-стійкий туберкульоз — форму захворювання, стійку до щонайменше двох найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів, може отримувати соціальний супровід без додаткового відбору. Адже пацієнтам із лікарсько-стійким ТБ особливо потрібна підтримка соціального працівника — їх лікування проходить довше та складніше.

Врешті, пацієнт сам обирає, чи потрібна йому співпраця з соціальним працівником, чи ні. Якщо хворий погоджується на супровід, він стає клієнтом громадської організації “Клуб “Шанс”, проходить оцінку потреб і психо-емоційного стану та оцінку ризиків відриву від лікування. Після цього складається індивідуальний план супроводу та надання послуг.

Супровід буває соціальним — він не передбачає щоденну доставку та контроль прийому ліків. Або медико-соціальним — в нього входить щоденна доставка ліків в зручне для хворого місце: додому, на роботу тощо та візуальний контроль їх прийому.

Незалежно від форми супроводу, клієнт отримує підтримку й консультації соціального працівника, моніторинг реакцій на лікування та побічних дій. Окрім цього, хворі отримують мотивацію не переривати лікування — сертифікати на покупку продуктів.

За потреби їм можуть компенсувати витрати на проїзд до медичних закладів для проходження діагностики або отримання протитуберкульозної терапії. Також у людей, які лікуються на туберкульоз і перебувають під супроводом соціальних працівників “Клубу “Шанс”, є доступ до безкоштовних консультацій із психологом, юридичної допомоги та представництва інтересів.

Станом на 13 серпня 2024 року під супроводом фахівців із соціальної роботи громадської організації “Клуб “Шанс” знаходиться 168 хворих на туберкульоз, із них — 105 із чутливою формою, і 63 — із мультирезистентною.

Загалом, за сім місяців 2024 року послугами соціального супроводу охопили 340 клієнтів із різними формами туберкульозу, які проживають у Сумській області.

Діяльність щодо соціального супроводу клієнтів із туберкульозом СОГО «Клуб «Шанс» здійснює в рамках проєкту за фінансуванням БО «100 Відсотків Життя», співпрацюючи з медичним закладом КНП СОР «Регіональний клінічний фтизіопульмонологічний медичний центр».