Опалювальний сезон у Сумах під загрозою зриву
Начальник Сумської міської військової адміністрації Олексій Дрозденко надіслав до ВР України та Офісу президента офіційний лист з проханням не зволікати із врегулюванням заборгованості підприємств теплопостачання за газ перед ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», адже це загрожує банкрутством ТЕЦ та зривом опалювального сезону. Про це інформує «Закон і бізнес».
“Нафтогаз” намагається стягнути з Сумської ТЕЦ заборгованість за поставлений природний газ, що загрожує банкрутством ТЕЦ та зривом опалювального сезону.
У листі наголошується, що, «не очікуючи завершення державою процесу врегулювання заборгованості з різниці в тарифах для погашення кредиторської заборгованості теплопостачальних організацій за спожитий природний газ, ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» розпочало процес примусового стягнення заборгованості з ТЕЦ за поставлений природний газ».
З огляду на це у Сумській МВА просять ВР розглянути та прийняти у найкоротший термін урядовий законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання кредиторської заборгованості підприємств тепло, водопостачання та водовідведення» (№ 11273), що унеможливить зрив опалювального сезону 2024-2025 років.
Нагадаємо, що основними причинами виникнення кредиторської заборгованості є запровадження на законодавчому рівні мораторію на підвищення тарифів у сфері теплопостачання, а також невідшкодування у 2022 та 2023 роках підприємствам тепло, водопостачання та водовідведення обсягів заборгованості з різниці в тарифах. Про це прямо зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту.
Також прямо вказується, що «фінансові ресурси для погашення цієї заборгованості в сьогоднішніх умовах у підприємств теплопостачання відсутні». І за таких умов виникає справедливе питання, причому – в самих урядовців, щодо джерел відшкодування збитків таким суб’єктам господарювання.
У жовтні 2023 року борги за газ підприємств ТКЕ і ТЕЦ, за словами голови НАК Олексія Чернишова, сягнули 95 млрд грн. Водночас станом на поточний момент, заборгованість держави за компенсацією різниці в тарифах зросла вже до 44,7 млрд грн, що є наслідком дії з 2021 року мораторію на підвищення цих тарифів, встановленого Кабміном.
Щобільше, трапляються непоодинокі ситуації, коли, навпаки, заборгованість держави з різниці в тарифах перевищує борг підприємства за природний газ. Так, наприклад, заборгованість держави перед ПрАТ «Черкаське хімволокно» (оператор Черкаської ТЕЦ) складає 737,02 млн грн. Тоді як заборгованість перед ТОВ «Нафтогаз Трейдинг» – 707,0 млн.
Натомість попри величезні борги держави в частині компенсації різниці між замороженими тарифами та фактичними витратами, НАК «Нафтогаз» дійсно намагається стягнути гроші за газ, що витрачений на виробництво тепла, уже сьогодні. Як наслідок – те, чого не спромоглася досягти державаагресор своїми ракетними ударами по підприємствах теплової генерації, може зробити український «Нафтогаз», залишивши мільйони українців без тепла…