Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Остання шана Героям

1,880

Війна триває і кожного дня гинуть мужні захисники та захисниці України. Серед них, звісно, є і сумчани. Скільки ще могил з’явиться на місці поховання полеглих Героїв, не відомо нікому. А от навести лад у тих секторах, де поховані хлопці, які загинули вже понад два роки тому, час настав.

Отже, у понеділок 8 квітня на Ново-Центральному Баранівському кладовищі (а саме таку офіційну назву воно носить) розпочалося облаштування місць поховань загиблих під час повномасштабного вторгнення сумчан. Загалом, на облаштування місць поховань полеглих Героїв з бюджету Сумської міської територіальної громади планується виділити майже 44 млн грн. Чи буде ця сума остаточною, сьогодні прогнозувати зарано. Але роботи розпочалися і частина коштів вже надійшла підряднику.

Відповідно до результатів тендеру «Будівництво секторів поховань на Ново-Центральному Баранівському кладовищі в. м. Суми. (Перша черга)», який проводився Департаментом інфраструктури міста Сумської міської ради наприкінці минулого року, виконавцем даного виду робіт буде сумська будівельна компанія «Сумбуд». Саме вона виграла торги та взяла на себе зобов’язання виконати їх у строк до 20 грудня 2024 р. за 6 млн 776 тис. 505 гривень.

Отже, 8 квітня після попередження родин загиблих, чиї поховання знаходяться у зоні виконання робіт, представники фірми-підрядника почали роботи. За словами начальника міської військової адміністрації Олексія ДРОЗДЕНКА, зараз буде виконуватися тільки перший етап робіт, який полягає в тому, аби впорядкувати сектори поховань, навести лад на могилах загиблих воїнів, побудувати пішохідні доріжки та облаштувати автомобільний проїзд. Встановлення пам’ятників на похованнях захисників буде дещо пізніше. А останнім етапом буде облаштування центральної частини.

Трішки історії
Нагадаємо, у травні минулого року вже була створена робоча група з питань підготовки проєкту Меморіалу Слави на Баранівському кладовищі. До її складу увійшли рідні загиблих Героїв, представники громадських організацій, архітектори Сум та інших міст України. Вона працювала і створила ескізний проєкт споруди та затвердила варіанти надгробків.
За задумом авторів ескізного проєкту, Меморіал має являти собою Пагорб пам’яті, оточений просторовим хрестом, сформований пілонами висотою 6 м 15 см, на яких викарбують місця загибелі похованих Героїв-захисників. Посередині Пагорба, перед своєрідним вівтарем у вигляді козацького хреста, передбачений жертовний камінь із зображеною на ньому мапою України в кордонах на 1991 р. Вівтар-хрест і Державний прапор – два візуальні акценти Меморіалу.

 

43,6 млн грн з бюджету міста виділено на Меморіал Слави

У кожному з секторів планувалося встановлення кубів із зазначенням прізвищ похованих там і місць розташування могил. Окрім цього, передбачалося встановлення в кожному з секторів поховання столів для поминань і збільшення кількості зелених насаджень, з тим, аби був завершений вигляд. На майбутнє, після завершення війни, з метою просторового поєднання Меморіалу з місцями поховання захисників на Алеї Слави Центрального кладовища, автори ескізного проєкту пропонують оснастити Меморіал чотирма потужними прожекторами з променями (порівну з синім і жовтим світлом) з оглядовістю на 10 км.
Керівник авторської групи Олександр АНТОНЕЦЬ розповідав, що при підготовці ескізного проєкту радилися зі священнослужителем Свято-Георгіївського храму ПЦУ. Безпосередньо під час обговорення ескізного проєкту від рідних надійшла пропозиція передбачити біля кожної могили місце для прапора.

За і проти
Слід зазначити, що далеко не всі містяни згодні з таким витрачанням коштів громади саме зараз. Більшість родин загиблих воїнів згодні з тим, аби тут і зараз привести до ладу саме могили захисників і доріжки, які ведуть до них. Там, де зараз ховають військових, ґрунт глинистий і в період дощів до могил просто неможливо дістатися. Проти того, аби на Меморіал витрачалися мільйони з і так дірявого бюджету міста виступають і представники Ради волонтерів Сумської області. А начальник обласної військової адміністрації Володимир АРТЮХ запропонував робочій групі «Прозорість і підзвітність» перевірити тендерні закупівлі по цьому проєкту.

Реалії сьогодення
Рідні тих, чиї поховання знаходяться на Алеї Слави, нарешті сподіваються побачити на ділі, а не почути на словах, турботу і повагу до пам’яті воїнів. Матері та жінки, чиї чоловіки знайшли свій останній прихисток саме на цьому цвинтарі, кажуть, що розуміють, що війна не закінчилася і ворог від нас у хвилині прильоту ракети, але впорядкувати могили, яким вже понад два роки – давно пора.

За інформацією департаменту соцзахисту населення СМР, у поточному році надгробні пам’ятники встановлюватимуть на могилах воїнів, які поховані з 2022 р. по листопад 2023 р. Робити це почнуть вже в травні, і, швидше за усе, не встигнуть до Великодня і Поминальних днів.

«По пам’ятниках у нас була затримка. Минулого року ми зупинили виготовлення пам’ятників, їх підрядник виготовив у кількості 60 штук, і ми це зупинили з моєї особистої ініціативи через вартість, — прокоментував нюанси виконання робіт Олексій Дрозденко. – Цінник, щиро скажу, був завищений, якщо взяти середній цінник по Сумській області, то більше, ніж у два рази. Фінансова спекуляція на горі та смертях наших кращих людей. Нині відбулася зміна виконавця, вже інший підрядник нам продовжить виготовляти такі ж самі за формою, за макетом, за якістю, такі ж самі пам’ятники за меншою вартістю. Там є обмеження через потужності – не більше 30 на місяць, але це цілком покриє існуючу потребу. Перша черга, тобто найперші поховання на цьому саме цвинтарі, будуть встановлюватися протягом травня-червня, інші маємо облаштувати до кінця літа».

Як і в будь-якій серйозній справі, серйозному будівництві, першочерговий проєкт і його кінцева реалізація дещо різняться і зазнають змін у ході виконання робіт. «Зараз у нас з’являється доволі велика кількість неврахованих питань, але вони стосуються ходу виконання робіт, а не проєкту. Але ми проводимо наради по ходу робіт, щось коригуємо і розуміємо важливість цього проєкту для нашого міста», – говорить Олексій Дрозденко.
Родинам загиблих захисників залишається трішки почекати на облаштування могил, а тим, кого таке горе не торкнулося, пам’ятати про ціну, якою оплачене наше сьогодення.

Альона Касаткіна,
Панорама, №17-2024