Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Доступна реімбурсація на Сумщині

872

Про роботу НСЗУ з медичними закладами Сумської області, а також про новини програми реімбурсації за лікарські засоби “Доступні ліки” під час брифінгу розповіла голова Національної служби здоров’я України Наталія ГУСАК. За словами посадовиці, попри війну, НСЗУ не переривало своєї співпраці з медичними закладами нашої області, і вже в цьому році з укладених на 4,5 млрд грн договорів, оплачено 3,5 млрд грн. А це означає, що мешканці Сумської області отримали безоплатні медичні послуги на цю суму.

Також, попри війну, навіть під час активних бойових дій на території області, НСЗУ продовжувала фінансувати аптечні заклади за програмою “Доступні ліки”. Зараз ця програма значно розширилася і наразі до неї входять вже понад 600 найменувань лікарських засобів, за які можна отримати повну або часткову компенсацію. Це і ліки проти серцево-судинних захворювань, діабету 2-го типу, цукрового та нецукрового діабету, бронхіальної астми, епілепсії, розладів психіки та поведінки, хронічного обструктивного захворювання легенів, хвороби Паркінсона тощо. З жовтня через програму реімбурсації пацієнти можуть отримати тест-смужки для вимірювання цукру, адже, за підрахунками спеціалістів, на цей вид діагностики хворі з підвищеним цукром витрачають до 1000 грн на місяць.

Голова Національної служби здоров’я акцентувала увагу громадськості на такому питанні, як якість засобів, які входять до програми “Доступні ліки”. Начебто, за державні кошти неможливо отримати дороговартістні препарати, до програми включають лише “неякісні” ліки.

Наталія Гусак зауважила, що у рецепті ,який виписує лікар, йде не торговельна назва препарату, а його основна діюча речовина, а список лікарських засобів, які підлягають реімбурсації є у відкритому доступі на сайтах МОЗ та НСЗУ. Вартість деяких препаратів, за словами посадовиці, сягає кілька тисяч гривень і відшкодовується державним коштом, згідно з програмою. У реєстрі ліків є лікарські засоби як вітчизняні, так і відомих іноземних виробників. В рецептах зазначається назва діючої речовини, аби у пацієнта був вибір серед препаратів різних виробників та різної цінової категорії.

Сьогодні найбільш проблемним питанням у дії цієї програми є питання її доступності у прифронтових регіонах. Не виключення тут і громади Сумської області, які знаходяться найближче до кордону з ворогом, а також у віддаленій сільській місцевості. За статистикою, на Сумщині понад 142 тис. пацієнтів користуються послугою «Доступні ліки». З початку 2023 р. мешканцями Сумщини погашено 337 тис. е-рецептів, а загалом їх було виписано 408 тис. Тобто понад 82% тих, хто звернувся до лікаря за такою послугою, вже її отримали та використали. Разом з тим, відсоток погашення рецептів у містах та селах дуже відрізняється. У містах погашається 100%, у селах – лише 32%. На жаль, у сільській місцевості лише дві аптеки мають договори з НСЗУ, а людям з села важко і дорого їздити до міста за ліками. Саме над покращенням територіальної доступності громадян до програм реімбурсації НСЗУ зараз активно співпрацює з міжнародними організаціями, представники яких готові довозити необхідні лікарські засоби на такі території, для того, щоб люди мали можливість ними користуватися.