На дворі спека і сонце, але народна мудрість говорить: “Готуй сани влітку”. Отже, вже незабаром постане питання – як зробити так, аби мешканці Сумської області не позамерзали у своїх домівках. Більшість аналітиків у енергетичній сфері обережно, але досить оптимістично говорять про те, що наступний опалювальний сезон Україна має пройти досить стабільно. Цьому мають посприяти як злагоджена робота усіх підприємств, які працюють у цій галузі, так і їхня готовність реагувати на “сюрпризи”, які підготував для нас ворог.
Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр КУБРАКОВ під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад запевнив, що до 1 жовтня Україна буде технічно готовою до опалювального сезону 2023-2024. Коли ж будуть розпочинати сам сезон, залежатиме від багатьох факторів, серед яких погодні умови, стан підприємств теплопостачання і, звісно, військова ситуація та можливі нові пошкодження критичної інфраструктури. Експерт міжнародної програми U-LEAD з енергоефективності Андрій БАРУЛІН наголошує на тому, що кожна громада, кожне домоволодіння мають вже зараз підготувати як основний, так і запасний варіант проходження опалювального сезону. Україна пережила найважчий опалювальний сезон, проте загроза подальших ракетних ударів по об’єктах енергогенерації не зникла.
Після обстрілів
Особливо гостро питання опалення стоїть у тих містах Сумської області, де росіяни завдали обстрілів по об’єктах критичної цивільної інфраструктури. Ще у березні 2022 року рашисти завдали авіаударів по Охтирській ТЕЦ, також руйнувань зазнала Сумська ТЕЦ і підприємство “Котельня північного промвузла”.
Попри те, що влада запевняла, що робить усе можливе, аби дані підприємства були відновлені якомога швидше, минулого року ремонтні роботи на Охтирській ТЕЦ так і не розпочалися, хоча Охтирка без опалення не залишилася, а батареї у деяких оселях міста були такими гарячими, яких не було вже досить давно. Так коментували проходження опалювального сезону 2022-2023 місцеві мешканці.
У травні 2023 р. заступник голови сумської обласної військової адміністрації Олена БОЙКО, до компетенції якої тоді входила і сфера ЖКГ, повідомила, що відразу по закінченню сезону 2022-2023 усі теплогенеруючі підприємства області почали підготовку до зими 2023-2024.
Слід віддати належне енергетикам Сумської області, які у надскладних умовах опалювального сезону 2022-2023 рр. надавали споживачам не лише тепло, а й гаряче водопостачання. Минулої зими в області працювало 500 котелень, які подавали опалення до 2383 житлових будинків, 222 дошкільних навчальних закладів, 395 навчальних закладів, 39 закладів охорони здоров’я.
“20 твердопаливних котлів були встановлені на котельних та топкових бюджетної сфери та теплопостачальних підприємств у декількох громадах області, – звітувала тоді посадовиця. А для економії природного газу ще у деяких об’єктах були замінені або заново встановлені 7 енергоефективних газових котлів”.
Минулого тижня відбулося засідання обласного оперативного штабу з підготовки галузей економіки до роботи в осінньо-зимовий період 2023– 2024 років у Сумській області в умовах воєнного стану.
Сьогодні Сумська обласна військова адміністрація звітує про відновлення понад 2 тис. з 5,5 тисяч пошкоджених об’єктів. З держбюджету було виділено понад 300 млн грн на відновлювальні роботи на території області. У поточному році на відновлення найбільш постраждалим громадам, а це Сумський і Охтирський райони, вже виділено 480 млн гривень.
Ще раз про перемичку
Задля стабілізації ситуації з теплопостачанням у м. Суми ініційоване будівництво перемички між ТЕЦ і КППВ. Це пріоритетний проєкт, але швидкої його реалізації очікувати не варто. Проєкт розрахований на 2 роки, і на 2023 р. на нього виділено 200 млн грн коштів державного бюджету. Наразі на завершальній стадії розробка проєктно-кошторисної документації відновлювальних робіт Охтирської ТЕЦ, на це передбачено 150 млн грн з держбюджету. Паралельно тривають планові роботи з підготовки до опалювального періоду наявного технічного обладнання. Ще у цьому році планується спрямувати кошти для початку будівництва перемички між ТЕЦ і КППВ в обласному центрі. Цей об’єкт був визначений як пріоритетний на відновлення ще минулого року.
Першим етапом у реалізації проєкту з будівництва перемички є вже укладений договір з виготовлення проєктно-кошторисної документації з організацією-підрядником. До кінця серпня вона має бути зроблена, і тоді можна було б починати будівництво. Але АТ «СНВО-Іжиніринг», складовою частиною якого є Котельня північного промвузла, і яке було учасником процедури відповідної закупівлі, планує визнати договір з переможцем тендерної угоди недійсним, заради чого вже подало відповідний позов до суду. Це, безумовно, гальмує процес і ставить під загрозу старт опалювального сезону в обласному центрі.
Котельня північного промвузла подає теплоносій у будинки третини мешканців Сумської МТГ. Вже майже 10 років на початку опалювального сезону мешканці Ковпаківського району вимушені жити у передчутті того, чи не замерзнуть вони взимку. І якщо у довоєнні часи люди мали змогу обігрівати свої домівки за допомогою електрообігрівачів чи кондиціонерів, то у теперішній ситуації, коли енергосистема України знаходиться у надзвичайно важкій ситуації і електропостачання часто відсутнє, вони не мають такої змоги. Але керівництво п Котельні не зважає на проблеми містян, а шукає лише свою власну вигоду.
Голова Сумської міської територіальної громади Олександр ЛИСЕНКО зазначив: «Попри перешкоди, що виникають, рухаємося далі. Питання підготовки до опалювального сезону надважливе, адже можливі різні сценарії, і ми маємо бути максимально готові до них».
Щодо іншого надавача послуг з теплопостачання, а це ТОВ «Сумитеплоенерго», вони наразі завершують щорічну підготовку до опалювального сезону. Вже проведені випробування на котельнях, ЦТП і тепломережах.
Готуються до сезону і комунальні заклади. Тут ситуація повністю на контролі влади та деякі з них вже отримали відповідні акти готовності. Але опалювальний сезон залежить не лише від теплопостачальних організацій і ворожих атак, а й від фінансового забезпечення цих організацій.
Як зазначила заступниця голови СОВА Марія ЗОНОВА, сьогодні теплогенеруючі підприємства Сумщини заборгували «Нафтогазу» 2,8 млрд грн. 50% від цієї суми складають борги населення перед самими компаніями. Отже, задля вдалого проходження нового опалювального сезону мешканців області закликають почати погашати борги за тепло, аби не стати ще однією складовою енергетичної кризи взимку 2023-2024 рр.
Буде складно
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що майбутній опалювальний сезон буде складним. Про це він повідомив під час засідання Кабміну. “Енергетики у розпал літа продовжують підготовку до зими. Ми не збираємось применшувати загрози, ризики та виклики опалювального сезону. Але громадяни мають знати про реальний стан справ”, – сказав Шмигаль.
За даними Міненерго, відремонтовано п’ять атомних блоків. У ремонті ще чотири блоки.
ТЕС. Відремонтовано та перебувають у ремонті 24 енергоблоки. Це 62% від загальної кількості.
ТЕЦ. Відремонтовано 70%, ще 30% зараз у ремонті.
Гідроелектростанції. Відремонтовано та в ремонті 32 гідроагрегати, або 68% від потужності.
За даними прем’єра, ремонтна кампанія йде за планом. З боку компанії «Укренерго» майже 80% виконання робіт з ремонту магістральних мереж. Високовольтні підстанції вже відновлені до рівня довоєнного стану.
Крім того, триває формування багаторівневого захисту для енергетичних об’єктів.
“Зима буде складною, але ми маємо вистояти. Готуємо для цього все необхідне”, – зауважив Шмигаль.
Анатолій Поляченко, Панорама, №33-2023
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів”.