Сума у платіжках за світло збільшиться на 200-300 гривень
“Для побутових споживачів, які використовують понад 250 кВт-год за місяць, ціна електроенергії зросте на 57%. З 1 червня 2023 р. на вартість електроенергії для населення не впливає місячний обсяг споживання домогосподарств”, – повідомила на брифінгу щодо ситуації в енергетичній сфері області директор ТОВ “ЕНЕРА СУМИ” Ірина ЛОШАК.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України встановив єдину фіксовану ціну для усіх побутових споживачів – 2,64 грн/кВт∙год незалежно від кількості використаної електроенергії. Затверджено новий тариф для побутових споживачів постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 р. № 544 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. №483”.
До цього сім’я, яка використовувала 250 кВт-год на місяць або менше, сплачувала за ціною 1,44 грн/кВт-год. Тим, хто споживав більше, усі кіловат-години рахували по 1,68 грн. З 1 червня 2023 року рахунки для населення формуватимуться за тарифом – 2,64 грн/кВт-год. Наразі чекаємо на оприлюднення відповідної постанови Кабміну, яка регламентуватиме його застосування, – зазначила Ірина ЛОШАК.
Родина, яка за 250 кіловатів сплачувала 360 гривень, у липні отримає рахунок на суму 660 гривень. Для побутових споживачів, які використовують понад 250 кВт-год за місяць, ціна електроенергії зросте на 57%. Сума у платіжках в середньому збільшиться на 200-300 гривень.
До перегляду тарифу для населення різниця між ринковою ціною і фіксованим тарифом для побутових споживачів становила понад 4 грн/кВт-год. Її відповідно до Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів має компенсувати держава.
Проте наразі механізм не функціонує повноцінно. Заборгованість з оплати послуг із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів перед ТОВ “ЕНЕРА СУМИ” становить близько 780 мільйонів гривень. Крім того, жителі Сумської області не сплатили за надані послуги майже 130 мільйонів гривень. Усе це негативно впливає на фінансовий стан Товариства і спроможність компанії виконувати обов’язки перед іншими учасниками ринку.
Виникає дефіцит коштів, що значно ускладнює проведення ремонтної кампанії.
Внаслідок бойових дій на території області під час окупації, а також ракетних і артилерійських обстрілів пошкоджено близько шестисот об’єктів енергетичної інфраструктури Сумщини, у тому числі підстанції та повітряні лінії електропередачі. Деякі з них зруйновані повністю. Для ремонту мереж і обладнання, які підлягають відновленню, необхідний значний фінансовий ресурс.
“За попередніми підрахунками, на виконання цих робіт потрібно 230 мільйонів гривень. Через взаємну заборгованість учасників ринку вкрай складно акумулювати кошти для того, щоб якомога швидше відновити енергетичну інфраструктуру. У постачальника універсальних послуг ТОВ “ЕНЕРА СУМИ” відсутня можливість сплачувати за послуги з розподілу в повному обсязі, що пов’язано із невиплатою компенсації в рамках виконання спецобов’язків. АТ “Сумиобленерго” не має достатньо коштів для здійснення ремонтних робіт і своєчасних розрахунків за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління НЕК “Укренерго”, – зазначив директор фінансовий АТ “Сумиобленерго” Сергій ЛЯХОВКА.
Представники енергетиків закликали жителів Сумської області з розумінням сприйняти можливі тарифні зміни, адже вони дозволять зібрати кошти, необхідні для усунення результатів обстрілів і якісної підготовки об’єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період.