Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Як спортсмени з Сумщини дебютували в незалежному українському футболі

423

7 березня 1992 року розпочався Перший (весняний) незалежний чемпіонат України, який відкрив нову епоху в історії українського футболу. У трьох лігах дебютували 4 представники Сумщини. У вищій лізі екзамен тримали гравці охтирського «Нафтовика», у першій – сумського «Автомобіліста», у перехідній лізі – краснопільський «Явір» і роменський «Електрон».

Футбол-92? Так це — справжнє відродження!

ЦІ СЛОВА  належать  заслуженому тренеру СРСР  Олегу БАЗИЛЕВИЧУ. На його думку, проведення  своїх чемпіонатів  мало принести якісні зміни, в першу чергу, периферійному футболу, який КОЛОСКОВською структурою  руйнував його, він був обділений увагою і приречений на вічне скніння.  На  думку  авторитетного тренера,  жодна  обласна команда не мала в минулій структурі  ніякого майбутнього  і їм  відводилася  роль постачальника  «живого товару»  для команд вищої ліги. За його словами, наші футбольні регіони поступово деградували, хоча спортивні функціонери  сурмили  про футбол  як найголовніше. В Україні з’явилася реальна можливість  створити справжні команди. Усі мали  однакові можливості. І головне – національний чемпіонат нам потрібний  був для відродження  масового футболу, класу гравців, команд.

У  ГРУДНІ 1991-го  року пленум ради Федерації футболу України прийняв рішення  відокремитися від Федерації футболу колишнього СРСР і в березні 1992-го  розпочати проведення Першого  національного чемпіонату. Було запропоновано майже 50 різних варіантів структурування  клубного українського футболу. Більшість з них  зникли в безвісності, а деякі збереглися лише  на сторінках тодішньої преси.

Змагання розпочинали 66 команд,  які змагалися 3-х лігах. Вони представляли  63 міста, одне СМТ (Краснопілля) і 2 сіл. Найбільше  команд –  7 делегувала Донецька область,  по 5 –  Львівщина і АР Крим.

Чи так все сталося, як тоді говорив Олег БАЗИЛЕВИЧ, ми можемо проаналізувати  і зробити відповідні висновки. Та якби там не було, Україна проводить вже свій 32 – й чемпіонат!.

У  ВСЕОЗБРОЄННІі зустріли сезон  охтирські  футболісти, адже вони вперше у своїй історії  виступали у  когорті  найсильніших команд України.  Склад поповнила  група гравців — Олексій ГРАЧОВ, Едуард ПІСКУН, Олександр ЄВТУШОК, Андрій ТАРАХТІЙ, Олександр ЗАХАРОВ, Едуард ДЕНИСЕНКО  і вихованець місцевого футболу  Сергій КОСТЮКОВ. Грали охтирчани у групі «Б», де  їхніми суперниками були, зокрема «Динамо», «Дніпро», «Металіст», «Зоря –МАЛС» та інші – всього 10 команд.

 “НАФТОВИК» -1992  

        

Зліва направо Верхній ряд: Валерій ДУШКОВ – головний тренер, Павло МАТВІЙЧЕНКО, Валентин СИМАКОВИЧ, Олександр ЄВТУШОК, Микола ЛИПИНСЬКИЙ, Едуард ПІСКУН, Геннадій МАКАРОВ – тренер, Василь ЯНЕНКО – тренер.

Середній ряд: Сергій ДЕЙКО – адміністратор, Олексій ГРАЧОВ, Олександр ЗАХАРОВ, Василь ЄРМАК, Андрій ТАРАХТІЙ, Юрій ПРОХОРОВ, Сергій СУХАРЄВ, Ігор ХОРОШУН – лікар, Валерій БОЯРЧУК – тренер.  

Нижній ряд: Сергій ЛИСТОПАДОВ, Анатолій ЄРМАК, Сергій ГОРОХ, Борис ШУРШИН, Едуард ДЕНИСЕНКО, Ігор ЗАДОРОЖНИЙ, Віктор ЯІЧНИК, Віктор ПОПОВИЧ. 

Чемпіонат «Нафтовик» розпочав добре. В Одесі  мінімально обіграли місцевий СКА. Переможний м’яч на 50 хвилині забив  Олександр ЗАХАРОВ. Потім була гра  на рівних в Києві з «Динамо». І хоча там охтирчани поступилися 0:1 ( м’яч теж на 50 хвилині забив Олег САЛЕНКО),  вони справили на фахівців приємне враження. А якби  у другому таймі Ігор ЗАДОРОЖНИЙ  реалізував пенальті, то невідомо, як закінчилася  б та зустріч У першому домашньому матчі  охтирчани як агресивно не атакували ворота  «Буковини», гості стримали їх тиск і «підписали» – 0:0.  А першу вікторію на своєму полі  «нафтовики» здобули над «Прикарпаттям» 21 березня завдяки влучному удару  Едуарда ПІСКУНА  наприкінці зустрічі. А до цього  Борис ШУРШИН не реалізував пенальті.  Драматично для   «Волині»  завершився  матч в Охтирці.  Гості в першому таймі відкрили рахунок. Старання і наполегливість господарів  увінчалися успіхом у завершальні 3 хвилини. Спочатку результативно підключився до атаки захисник капітан команди Василь ЄРМАК, а переможну крапку  поставив Микола ЛИПИНСЬКИЙ. На проміжному  фініші «Нафтовик», набравши 10 очок, перебував у середині турнірної таблиці.

Але друге коло перекреслило всі сподівання і надії охтирських вболівальників. У  8 матчах футболісти  взяли усього 4 очки і  опинилися у «зоні вильоту» . Після  невдачі на своєму полі з дніпропетровським «Дніпром» (0:1)  написав заяву про звільнення головний тренер Валерій ДУШКОВ.  Команду очолив  Геннадій МАКАРОВ. Але врятувати її від пониження в класі йому не вдалося.  «Нафтовик»  фінішував на  8 місці і змушений  бути  залишити  елітну групу. У 18 матчах  «нафтовики»  набрали 13 очок, які склали  5 перемог, 3  нічиї і 10 поразок  за різниці м’ячів 12 -28.

-Вперше  виступати в еліті було для нас  відповідально і важкувато, — згадував пізніше капітан команди майстер спорту Василь ЄРМАК. –  Одночасно ми і грали?  і вчилися у досвідчених  суперників. Бракувало нам майстерності  і стабільності, хоча у кількох матчах  продемонстрували  добротну гру,  як скажімо, у Києві з «Динамо» або вдома  з «Волинню» і «Металістом». Про той сезон мені нагадує відеокасета із записаними матчами. Час від часу  я переглядаю ті  поєдинки  і згадую прекрасний час  своєї футбольної кар’єри. Часто  дивимося  з онуком, який теж мріє стати футболістом і грати в «Нафтовику», який, впевнений, рано чи пізно  відродиться. В це я  вірю!

 

Тільки факти     

Усі 18 матчів зіграв Анатолій ЄРМАК. Найбільше м’ячів забив Микола ЛИПИНСЬКИЙ – 3.  8 гравців стали авторами м’ячів. Один допоміг забити  у свої ворота  Микола  ЗУЄНКО із «Зорі».  В активі – 2 вольові перемоги. У пасиві – 4 поразки з великими і 8 із «сухими» рахунками. Обидва матчі виграли у СКА, жодного очка не відібрали у «Динамо» і «Дніпра». На 2 вилучення напрацював Василь ЄРМАК. На матчах за участю «Нафтовика» побувало 63050 глядачів. Найбільше  зібрали: вдома зустріч із «Зорею» – 6000, в гостях із «Нивою» -8000, а найменше – матчі з «Металістом» – 300 і «Дніпром» – 550 на їхній полях. Ветеранами Вищої ліги серед 10 гравців були Анатолій ЄРМАК і Борис ШУРШИН, яким виповнилося по 34 роки.

«Автомобіліст» :  50 % очок

У ПЕРШОЛІГОВИХ перегонах сумчани, яких тренував Михайло ФОМЕНКО, виступали  серед 14 команд груп «А».  Стартували з поразки, поступившись в Алчевську «Сталі» – 0:3. Надалі  грали з перемінним успіхом. Першу перемогу здобули вдома, впевнено обігравши  «Галичину» з Дрогобича – 4:1. Автором першого м’яча  став Дмитро РУДНЯК у стартовій домашній зустрічі із дрогобицькою «Галичиною» (4:1). Найбільше м’ячів забив Валерій САМОЛЮК – 6. Він і Олег ТЕСЛИК кожен в одному матчі відзначалися по двічі. На своєму полі  «водії»  виграли 3 матчі з великими рахунками: у СКА – 4:0. «Галичини» і «Полісся» – по 4:1.  Вдома і в гостях поступилися по 0:3 «Приладисту» (усі м»ячі забив Валерій  КІНАШЕНКО, який не реалізував ще й пенальті) і «Сталі».

Виступ сумчани завершили у «золотій» середині, як і охтирчани на 8 місці. Вони набрали 50% очок у 26 матчах. У них по 11 перемог і поразок, однакова і різниця м’ячів 29 – 29.

 

«Явір» крокує вгору, «Електрон» – залишається

ДЕБЮТ у Перехідній лізі серед 9 команд Першої підгрупи  представникам Сумщини вдався.  «Явір» (тренер Володимир БОГАЧ – старший)  відразу посів 3-є місце і здобув путівку до Другої ліги, а роменчани (тренер Олександр КВАША)  зберегли «прописку». Краснопільчани одним очком поступилися  «Дністеру» із Заліщиків – переможцю підгрупи, а роменчани  завершили виступ на 7 позиції. Останній могли  бути на 2-3 рядки вище, якби краще зіграли на полях суперників, де взяли лише 2 очки. Проте і вдома недорахувалися кількох пунктів. Зате «відзначилися» гравці в іншому, заробивши найбільше, 22 «гірчичники». Цікаво, що матчі за участю «Електрона» зібрали: найбільше вболівальників – у Кіровограді із «Зіркою» – 7000 і найменше – 100 осіб  у Харкові з «Олімпіком».

Авторами перших історичних м’ячів стали: в «Яворі» –  Павло МАТВІЙЧЕНКО на 7 хвилині у домашньому матчі з «Олімпіком» (2:0), в «Електроні» – Юрій ТАТАРКІН на 27 хвилині у «дербі» з «Явором» (3:0). Вдома краснопільчанм  відігралися, завдяки удару Володимира БОГАЧА – молодшого, який став кращим  бомбардиром – 6 м’ячів і був  третім  серед снайперів підгрупи. Роменчанин відзначився Олег ТКАЧ –  5 влучних пострілів.

Олег ТКАЧ – один з найкращих півзахисників «Електрона», який виступав за команду рідного міста у 18 років

 

За 31 чемпіонат  – 2680 матчів

ВПРОДОВЖ  1992 – 2022 років  (минулий сезон  через агресію команди не дограли)  у чемпіонатах України  виступали 8 команд – з Охтирки, Ромен, Конотопа, Тростянця, Краснопілля, Липової Долини, Миколаївки і Сум (команди обласного центру об’єднали в одну). Разом у різних  лігах вони  зіграли  2680 матчів. У 1073 – здобули перемоги, 567 – завершили внічию і в 1040 – зазнали поразок  за різниці м’ячів 3211 – 3262.

          Велика турнірна таблиця

                                         І             В              Н             П                М\’ячі

«Нафтовик»                 934          413          215          306          1246 – 977

Команди Сум              792          268            164          360            819 – 1126

 «Явір»                        436          183              87          166            513 – 491

«Електрон»                 272          107             51          114            291 – 327

«Альянс»                      69            39             14            16             130 -76

«Слов»янець»             30            11              12             7               27 – 27

ФК «Тростянець»        19              9               4              6               34 – 29

«Вікторія»                    19              8               3              8               22 – 23