Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Не розформовують, а посилюють: що роблять на Сумщині з добровольчими формуваннями

13,123

На минулому тижні в деяких ЗМІ та в мережі інтернет почала активно розповсюджуватися інформація, яка стосується добровольчих формувань. Офіційно вони називаються ДФТГ – добровольчі формування територіальних громад і є практично у кожному місті та кожній громаді країни, в тому числі і на Сумщині. Мовляв, добровольчі формування, або їх ще називають добробатами, розформовують, командирів звільняють, зброю вилучають. А що ж відбувається насправді?

Реформа добровольчих формувань
А насправді, відбувається завершальний етап реформи добровольчих формувань, яка розпочалася ще у листопаді 2022 року. Чому про цю реформу не розповіли вчасно і в тому об’ємі, який би дав змогу уникнути цих спекулятивних чуток про розформування ДФТГ – питання не до нас. Головне – ніхто добробати не розформовує, зброю не вилучає. ДФТГ залишаються, укрупнюються і будуть виконувати всі ті завдання, які стоять перед ними по захисту рідних міст, сіл і селищ. Про принципи реформування розповів заступник командувача Сухопутних військ ЗСУ генерал-майор Олександр НЕСТЕРЕНКО. До речі, саме він ще в 2015 році розпочав займатися створенням і підготовкою загонів місцевої територіальної оборони, тоді ще на посаді заступника командувача військово-оперативного командування «Північ» з територіальної оборони. На Сумщині перші такі навчання відбулися у 2018 році під гаслом: «Захистимо свій дім – захистимо Україну».
«Це гасло нині на шевронах у багатьох бійців добровольчих формувань, з якими я познайомився ще тоді. Як показав уже бойовий досвід, саме кількість підготовлених і організованих на місцях підрозділів може вплинути на хід війни. Повномасштабне вторгнення ворога прискорило процеси утворення таких загонів. Добровольчі формування створені у кожній громаді, утримуються коштом місцевого бюджету і виконують не лише військові завдання», – розповідає про діяльність ДФТГ Олександр Нестеренко. Саме добровольчі формування відіграли дуже велику роль у тому, щоб у перші години, у перші дні війни у багатьох містах вдалося зупинити вторгнення російських агресорів та завдати їм значних втрат. Особливо це стосується Сум та Сумщини, яка стала буквально фортецею на шляху ворога та показала приклад мужності та відваги. Тож робота нашого земляка (Олександр Нестеренко родом із Сумщини) по створенню та розвитку добровольчих формувань мала величезне значення. Тож чи є сенс у таких умовах розформовувати добровольчі загони, які так багато зробили (і ще зроблять) для захисту рідної землі? Звичайно, що ні. Сенс лише у тому, щоб поліпшити військову спроможність таких формувань, підготовку особового складу, якість та кількість озброєння тощо для того, щоб успішно виконувати завдання, які будуть стояти перед такими формуваннями. Саме на це й спрямована реформа ДФТГ.

Один район – одне добровольче формування
“Усі питання щодо ДФТГ врегульовані Положенням про добровольчі формування територіальних громад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1449 від 29 грудня 2021 року, – пояснює Олександр Нестеренко. – Добровольчі формування територіальних громад – це воєнізовані підрозділи, сформовані добровольцями, які залучаються до територіальної оборони, входять до військово-цивільної складової територіальної оборони.
Протягом останніх місяців відбувається реформування ДФТГ для ефективного управління Силами оборони на території України та безпосередньо в Сумській області. Ми завчасно, в середині листопада 2022 року, спільно з головами Полтавської та Сумської ОВА, головами ОТГ і керівним складом бригад територіальної оборони, командирами добровольчих військових формувань, провели ряд координаційних нарад та визначились з порядком переформатування. За цим порядком застосовується районний принцип: на один район – одне добровольче формування територіальних громад.
Мені вдалося аргументовано пояснити вищому керівництву важливість добровольчих військових формувань у Сумській області для Сил оборони держави, враховуючи протяжність найдовшого кордону з рф – 562,5 км та характер дій противника 24 лютого 2022 року. Як результат, у Сумській ТГ буде чотири ДФТГ, в решті громад визначена кількість добровольчих формувань відповідно до Положення.
Звертаю увагу, що ДФТГ не розформовуються, а об’єднуються для виконання завдань за призначенням, не змінюючи кількість особового складу”.
Також Олександр Нестеренко закликав жителів Сумщини не поширювати чутки, не допускати деморалізації та не реагувати на ворожі провокації.
Отож, як розуміємо, у Сумському районі буде не одне ДФТГ, а чотири. Крім того, ще будуть ДФТГ у кожному районі Сумської області.
Очільник Сумської міської ТГ Олександр ЛИСЕНКО зазаначив, що реформування ДФТГ міської тергромади не вплине на кількість бійців та не знизить їхню боєздатність та пообіцяв вагому підтримку ДФТГ у 2023 році. У Сумській міській тергромаді з дев’яти ДФТГ сформують чотири, без зміни загальної чисельності особового складу формувань.
«Я отримую багато звернень з питанням: «Що ви робите з добробатами». Що ми робимо, так це забезпечуємо, утримуємо, допомагаємо і разом будуємо плани. Добробати у нас не скорочуються, а реформуються. Це зроблено для підсилення певних напрямків оборони громади і для покращення системи управління, забезпечення діяльності», – зазначив мер. (Детальніше про це див. на стор.5)
Новий командувач ОТУ «Суми» Володимир КРАВЧЕНКО, який замінив на цій посаді саме Олександра Нестеренка, теж говорить про те, що реформа ДФТГ спрямована саме на підвищення боєздатності цих формувань та ніяк не вплине на безпеку у нашому регіоні. Він запевнив, що військові формування з області не виводяться, кількість військових не зменшується, подекуди проводиться планова ротація. Разом з тим, реорганізація у системі добровольчих формувань територіальних громад також покликана посилити безпеку Сумщини.
«Серед громадян ходять чутки про те, що ніби ДФТГ розганяють, вони здають зброю і таке інше, – говорить заступник голови Сумської ОВА Вячеслав ПЕЧЕНЕНКО. – Хочу запевнити, що кількісний склад членів добровольчих формувань територіальних громад не зменшився. Зменшилась лише організаційна структура. Щодо чуток про здачу зброї членами ДФТГ, пояснюю: це процедурний момент. Тому що члени ДФТГ, що реорганізуються, мають зброю здати, а потім, уже в новому ДФТГ – отримати. Саме це й робилося в громадах області». Заступник голови Сумської ОВА також підкреслив, що за безпеку наших громад і населених пунктів жителі області можуть не хвилюватися.

Анатолій Поляченко, Панорама, №7-2023