Людмила Мусіяка: “На Сумщині в межах області перемістилися близько 40 тисяч людей”
– Чи можуть мешканці наших громад, які потрапили до переліку Мінреінтеграції, переміститися на більш безпечні території Сумщини та отримати статус ВПО?
Л. М.: Зараз у Сумській області вже 22 громади віднесені до переліку тих територій, де є бойові дії. Якщо мешканці цих громад переміщаються в більш спокійні райони області чи в інший населений пункт в межах своєї громади, то вони мають право реєструватися як внутрішньо переміщені особи. У процедурі оформлення статусу нічого не змінилося. Разом з тим 24 серпня набула чинності 923-я постанова. Річ у тому, що люди, які реєструвалися через “Дію”, не отримують виплат. Ця постанова передбачає, що вони мають звернутися до органу соцзахисту за місцем реєстрації ВПО і подати заяву в письмовому вигляді для отримання виплат. Тут сьогодні є проблема, оскільки, коли такі люди приходять до нас, то деяких в єдиній базі ВПО немає і ми не можемо прийняти заяву. Це ті люди, які подавалися до кінця квітня. Якщо ж вони знову подадуть заяву про реєстрацію як ВПО, то втратять кошти за цей період. Така проблема не тільки в Сумській області. Зараз розбираємося з цим.
– Скільки на Сумщині людей, які мають статус ВПО?
Л. М.: Майже 66,5 тис. людей в області зараз мають статус ВПО з 2014 року. 55 тис. з них отримали статус після 24 лютого. В межах області перемістилися близько 70% — 37-38 тис. людей.
– Які виплати для ВПО передбачені?
Л. М.: Після оформлення статусу ВПО люди мають право на виплати — 2 тис. грн та 3 тис., якщо це дитина або особа з інвалідністю. Це стосується тих, хто перемістився в межах області, громади чи приїхав з іншого регіону України в більш безпечний. Ми не аналізуємо доходи, майновий стан цих людей. Достатньо тільки статусу ВПО. Якщо ж людина повернулася на своє постійне місце проживання, у своє житло, необхідно звернутися до органів соцзахисту, аби знятися з обліку. Про те, як швидко це потрібно зробити, в нормативних документах не зазначено. Однак, якщо внаслідок перевірок виявиться переплата, ці кошти доведеться повернути.
– Яка гуманітарна допомога передбачена для жителів Сумщини та ВПО?
Л. М.: За 328-ю постановою для області передбачені 528 тисяч продуктових наборів. На кінець серпня видані близько 118 тис. Це саме державна допомога, яка проходить через органи соцзахисту (але ми не беремо участі у закупівельних процесах). Решта допомоги — як від українських організацій, так і від закордонних — у вільному формуванні, не обмежена лише продуктами. ВПО та незахищені верстви населення в пріоритеті для її отримання. Зараз в області немає гуманітарної катастрофи, але багато людей втратили свій дохід. Тож тим, хто отримує таку допомогу, радила б зробити продовольчий запас.
– Люди почали отримувати грошову допомогу від ООН. Хто її може отримати і як оформити?
Л. М.: Ця допомога не йде через органи соцзахисту, у нас не беруть ніякої інформації міжнародні організації стосовно ВПО. Оскільки міністерство соціальної політики виплачує допомогу напряму, то відповідно, воно й співпрацює з міжнародними організаціями. Укладено меморандум із Товариством Червоного Хреста, ЮНІСЕФ Спільно з Агентством ООН у справах біженців, Всесвітньою продовольчою програмою ООН, Міжнародною організацією з міграції та Норвезькою радою у справах біженців. Пріоритет надається багатодітним родинам, сім’ям, де є діти з інвалідністю, троє і більше дітей до 18 років, у яких одна дитина, як мінімум, не досягла двох років, сім’ям які мають троє дітей, одна з яких має інвалідність і людям з низькими доходами. Допомога від 2,2 тис. до 2,5 тис. грн на особу, залежно від того, яка організація, яка категорія родини, але отримати можна допомогу тільки від однієї з організацій.
Більше мільйона ВПО вже отримали грошову допомогу від ООН та інших організацій. Але отримати можна тільки від однієї організації.
– Чи є на Сумщині житло для внутрішньо переміщених осіб?
Л. М.: Сумщина – одна з чотирьох областей, що зайшли у пілотний проєкт від Мінмолодьжитла. На область виділили 20 мільйонів гривень для придбання тимчасового житла для ВПО. 12 квартир буде придбано у Сумах та Ромнах. Пріоритет надавався багатодітним родинам, сім’ям з дітьми. З ними укладуть договір оренди на це житло на 12 місяців. Сума оренди – одна гривня. Але комунальні послуги потрібно буде оплачувати. Ці люди матимуть право на пільги і субсидії без додаткових умов. Наразі триває робота з обласним представництвом Мінмолодьжитла, яке вже відібрало квартири для придбання, а органи соцзахисту відберуть претендентів, які стануть орендарями житла.
“Держмолодьжитло” вже придбало 12 квартир: 2 в Ромнах та 10 у Сумах. Вирішується питання, кого туди поселити. Пріоритет надається багатодітним родинам ВПО, у яких зруйноване житло. Умови — проживання рік з орендною платою 1 грн і сплата комунальних послуг. Станом на 31 серпня 10 родин знайдено. Також громади надали перелік об’єктів, де люди могли б поселитися: і квартири, і лікарні колишні, і клуб, гуртожитки різних варіантів — близько 2 тисяч місць в області є. Наприклад, в Охтирці виділили гуртожиток саме для жителів громади, формуються місця проживання в Тростянці, Глухові. Хмелівська громада готується приймати людей з інших громад. Цікавляться питанням і міжнародні організації, зокрема, “Товариство Червоного Хреста”.
За матеріалами Суспільне.Суми