Ми запитали Дмитра Лантушенка про причини відмови від депутатства, його політичні амбіції, діяльність нової «коаліції» полярних політичних сил в міськраді та багато іншого.
r: Ще до відмови від депутатства ви здивували багатьох тим, що стали заступником голови Миколаївської громади, що у Сумському районі. Ви не знайшли перспективної роботи в Сумах?
Дмитро Лантушенко: В Миколаївці після виборів минулого року сформувалася нова, амбітна команда. Ця громада відома плідною співпрацею із соціально відповідальним агробізнесом, зокрема з агрофірмою «Вікторія». Одразу після виборів вони звернулися до мене із пропозицією очолити напрям інвестицій, залучення бюджетних коштів із державного і обласного бюджетів. Для мене це був певний виклик, але я погодився. Підсумовуючи рік нашої спільної роботи, на розвиток громади із обласного та державного бюджетів нам вдалось залучити біля 25 млн грн. Ці кошти використані на будівництво доріг в громаді, капітальні ремонти шкіл, дитячих садочків, ремонт каналізації, проведення інтернету, тощо. Наразі громада має декілька дуже амбітних проектів на наступний рік, і якщо все вийде, то Миколаївку знатимуть не лише в області, а й по всій країні.
r: Сумську організацію партії «Європейська солідарність» за останні півроку покинуло декілька знакових людей. Що відбувається у організації і чому ви вирішили її покинути?
Д.Л.: Можу говорити тільки за себе – у інших людей, що пішли, були свої причини. Мене останні півроку постійно турбувало питання подальшої доцільності моєї депутатської роботи. Відразу після виборів ми пішли у опозицію до нинішнього міського голови, про що з трибуни заявив голова організації Вадим АКПЕРОВ. Але пів року тому, після зміни коаліції в обласній раді, також відбулось переформатування в Сумській міській раді. Так, депутатська більшість стала сформована з представників партій “ЄС”, «ОПЗЖ” та «Слуга народу».
Зараз вони визначають політику в місті як у напрямку формування та розподілу бюджетних коштів, так і кадрових призначень. Це покладає на «ЄС» велику долю відповідальності за все, що відбувається у місті. Коли ми на засіданні фракції вперше обговорювали цю коаліцію, я звернув увагу колег на те, що в ОПЗЖ є лобісти приватних перевізників, послуг в сфері ЖКГ, розподілу землі. Тому в разі входу в коаліцію ми отримаємо частково право на прийняття певних рішень в місті, але в той же час не зможемо опонувати їх бажанню збільшувати тарифи, розподіляти землю і т.д. Однак мене не почули. Але так і вийшло. В один момент ми публічно виступали проти незаконної забудови у місті, зокрема фірмою «Федорченко» – члени фракції знімали стріми, виступали на сесії. І через деякий час після цього як мінімум половина фракції голосує за виділення цій фірми земельної ділянки. На моє питання «Що ж трапилося?» почув відповідь: «Ситуація змінилась».
Дмитро Лантушенко: «За крісло ніколи не тримався. Я мав скласти мандат – і зробив це»
Інший приклад: «слуги народу» почали лобіювати ліквідацію Центру дозвілля молоді та створення окремої комунальної установи МЦ «Романтика». Молодь виступила категорично проти цього, але ЄС підтримала рішення про ліквідацію. На запитання «Для чого?» чую відповідь: «У нас є зобов’язання». Останньою краплею для мене стало голосування представників ЄС у виконкомі за підвищення тарифу на проїзд у маршрутках до 10 гривень. На моє питання «Як же так? Ми ж півроку назад виступали проти підвищення цін з 5 до 7 гривень. Що змінилося за ці півроку?» я, на жаль, не отримав жодної відповіді. Таким «опозиціонером» у фракції ЄС виявився я один, і почалися непорозуміння. Тому не став чекати, поки мене виключать із фракції й вирішив піти сам.
r: Чому ж ви склали мандат? Могли залишатися позафракційним…
Д.Л.: За новим виборчим законом після року перебування депутата в фракції політичної партії можна застосувати до нього право імперативного мандату, коли партія може відкликати депутата. Я не став цього чекати. До того ж на той момент вже прийняв рішення перейти до іншої політичної команди. В міськраду я прийшов під прапором ЄС, тож, покинувши партію, я мав скласти мандат. І зробив це.
r:Інші депутати від ЄС почувають себе в цій коаліції нормально?
Д.Л.: Ми це з ними не обговорювали, а якщо досі залишаються депутатами і голосують так, як їм говорять – значить, відчувають себе комфортно. Втім, вихід одного чи двох депутатів нічого не змінить – їх місце займуть наступні у партійному списку.
r: До членства в Блоці Петра Порошенка (потім «Європейській солідарності») ви декілька років були в керівництві місцевої організації партії «УДАР Віталія Кличка». Хто вас покликав повернутися?
Д.Л.: Віталій Володимирович КЛИЧКО. Особисто з ним знайомий, всі ці роки підтримував зв’язок із його командою. Десь влітку мені подзвонив його помічник, запросив на зустріч із Віталієм Володимировичем. Зустріч відбулася, від нього почув, що формується нова команда, мене він добре знає і бачить головою обласної організації «УДАРу». Доки я приймав рішення, на цю пропозицію наклалася вищезгадана ситуація. В жовтні відбулася партійна обласна конференція, де мене і обрали головою партійного осередку. І зараз ми можемо починати будівництво партії за два роки до парламентських виборів майже з чистого листа.
r: Голова обласної організації – це кадрова посада, ви отримуєте за це гроші?
Д.Л.: Ні, це безкоштовно. У мене є політичні амбіції, тому справа не у грошах.
r: На минулорічних місцевих виборах окремі організації «УДАРу Віталія Кличка» на Сумщині брали в них участь і отримали мінімальний результат. Вас це не лякає?
Д.Л.: На той момент організаційних структур партії в області майже не існувало, тож результат не міг бути іншим. Впевнений, що після двох років роботи нової команди він буде набагато кращим.
r: У вас як політика є ідеологія?
Д.Л.: Скоріше я правоцентрист. Я за незалежну сильну Україну, її європейський шлях розвитку, за вступ в Євросоюз і НАТО, без певних правих ухилів.
r: Давайте повернемося до нової «коаліції» в Сумській міськраді. Що чи хто підштовхнув створення такого альянсу немовби протилежних сил – ЄС, ОПЗЖ і «Слуги народу»? Створення такої ж «коаліції» тих же учасників у облраді?
Д.Л.: Ідеологічно і навіть з огляду на їх публічні обіцянки перед виборами ці партії точно різні. Ніхто із них не говорив виборцям, що піде на альянс із конкурентами. ОПЗЖ також не казало своєму електорату про жодне об’єднання з ЄС, не те що про відкрите, а навіть й про неформальне. ЄС закликала зупинити проросійський реванш, маючи на увазі в тому числі й голосування за ОПЗЖ. Тому їх об’єднали певні кадрові амбіції та питання перерозподілу міського бюджету у поточному році і розподілу його у наступному. Кадрові зміни у керівництві депутатських комісій та комунальних підприємств ви вже бачите. Ситуація в облраді, звісно, підштовхнула створення нової «коаліції» у Сумській міськраді – вони побачили, що домовленості працюють, а значить, можна просуватися й далі. Не можу сказати, хто був ініціатором, проте мені відомо, що серйозну роль у цьому зіграли «слуги народу».
r: Як показує досвід, рано чи пізно такі коаліції, якщо вони не розвалюються, замахуються на крісло міського голови. Таких випадків достатньо, в тому числі на Сумщині. Як скоро це трапиться в Сумах?
Д.Л.: Важко сказати, проте висуну версію, що це може трапитись навесні, після закінчення опалювального сезону. Зараз весь негатив від високих тарифів і великих сум у платіжках перепадає нинішньому меру Олександру ЛИСЕНКО. Як втім, й весь інший негатив, починаючи від іржавих труб до відсутності світла. Брати його на себе ніхто із коаліції не захоче. Навесні ж вони можуть спробувати взяти владу у місті повністю. Необхідна кількість голосів для того, щоб висловити недовіру меру, у них є: дев’ять у ЄС, дев’ять у ОПЗЖ, вісім у «Слуги народу». Це вже 26 голосів, також можуть доєднатися два-три голоси «Сили і честі» та один-два – депутатів із « Батьківщини».
Олег Іваненко
Панорама №47-2021