Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

У Сумах з’явилися ковідні патрулі та черги на вакцинацію

882
Начальник управління охорони здоров’я Сумської міської ради Олена Чумаченко зазначила, що через збільшення кількості госпіталізацій у лікарнях зросло споживання кисню, через що довелося в ручному режимі контролювати процес його постачання. Перебоїв не було.

Міський голова Олександр ЛИСЕНКО повідомив, що досягнуто попередньої домовленості з представниками Групи Метінвест щодо постачання кисню до Сум. Тож, доручив управлінню охорони здоров’я якнайшвидше підготувати всі необхідні документи з цього питання та активно займатися будівництвом кисневої станції на території КНП «Клінічна лікарня № 5».

З суботи 23 жовтня у Сумській області діють обмеження червоної зони карантину. Відповідне рішення ухвалила Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на позачерговому засіданні в середу 20 жовтня. Це пов’язано зі збільшенням кількості нових випадків інфікування на COVID-19 та зростанням показнику госпіталізацій. Минулого тижня на Сумщині щоденно підтверджували діагноз «коронавірус» в середньому у 1 тис. осіб. Також був зафіксований абсолютний антирекорд за весь час пандемії – 1305 нових інфікованих за 24 звітних години. Це рекордна кількість нових випадків за добу в області за весь час пандемії. Як же почувають себе сумчани у третій за рахунком червоній зоні?

Сонячний ранок суботи, яка, до речі, була робочим днем, на перший погляд не відрізнявся від інших днів в обласному центрі. На відміну від попередніх червоних зон, у місті відчувалась загальна розслабленість – у транспорті, як і до цього, можна було зустріти пасажирів без масок, на дитячому майданчику біля Спасо-Преображенського собору гралась купа дітлахів. Є лише одна відмінність – торгові майданчики і заклади, крім продуктових магазинів, аптек, банків, АЗС, пошти і зоомагазинів, можуть працювати тільки в тому випадку, якщо у них щеплені 100% співробітників. При цьому обслуговувати вони повинні лише тих клієнтів, у яких є сертифікати про вакцинацію, негативні результати ПЛР-тесту або ж довідки про одужання. Тож багато магазинів і торгові центри у місті спорожніли. Що стосується громадського харчування, то частка ресторанів і кафе тепер працюють на виніс і залишаються відкритими для вакцинованих клієнтів. Проте деякі заклади таки зовсім зачинили свої двері. Сумські театри перенесли вистави на невизначений термін, а міська галерея скасувала заплановані заходи.

«Вівцінація» чи панацея
На Соборній ми спробували зайти у рукодільну крамничку. Там ввічливо відповіли, що пускають лише після пред’явлення ковідних документів. Біля книжкового магазину голосно обурювалась літня сумчанка. «Будеш тепер у мене засланим казачком. Будеш всюди ходить за мене, – зверталась вона до своєї доньки, яка мала при собі документи про щеплення. – А я ні за що не піду на «вівцінацію». Не дочекаються».

По обіді у суботу противники вакцинації мітингували на площі Незалежності перед адміністрацією. Там зібралося біля сотні людей, переважно пенсіонери. Протестуючі не заперечують існування коронавірусу, але виступають проти «примусової вакцинації» та поділу людей на тих, хто має сертифікати про щеплення, й тих, хто відмовляється вакцинуватися. Звучали лозунги: «Вакцинація – не панацея» та «Ніхто не несе відповідальності за ускладнення після щеплень». Багато хто з учасників був без захисних масок.

Нагадаємо, що міністр охорони здоров’я України Віктор ЛЯШКО заявив, що в разі досягнення показника 70% вакцинації населення від COVID-19 в країні зможуть скасувати карантинні обмеження за прикладом скандинавських країн і Великобританії. За даними НСЗУ в Сумах станом на 25 жовтня зроблено 195 469 щеплень, вакциновано 103 232 особи, що становить майже 50% дорослого населення. Але, за оперативною інформацією управління охорони здоров’я, цей показник сягає вже понад 60%. А загалом у країні вакциновано близько 16% жителів. Одне з опитувань, проведене фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології, показало, що 56% українців не мають наміру робити щеплення від коронавірусу за будь-яких умов.

У чергу за звичним життям
Тим часом, незважаючи на песимістичні прогнози в цілому по Україні, у сумських торгових центрах, де на вихідних працюють пункти щеплення, вишикувалися довжелезні черги. Підприємець Максим ОЛЬХОВИК сфотографував просто натовп охочих вакцинуватися на сходинках ТРЦ «Київ» і розповів, що середній час очікування три години. «На всіх входах у сумські ТЦ стоять патрулі поліції та охорона, які перевіряють сертифікати й тести. Додаток «Дія» працює й швидко дозволяє потрапити в середину ТЦ при наявності в ній зеленого сертифікату, який потрібно показати на вході. Перевіряють не прискіпливо. Подивились, що є, й пускають. Антивакцинатори є, і вони намагаються з боєм пробитись в середину, знімаючи це на відео й провокуючи поліціянтів. Поліція стоїть непохитно й спокійно розповідає, чому не можуть пропустити. При мені протоколи не виписували й силу не застосовували. Біля маршруток на Київ також стоїть поліція, там перевіряють сертифікати у пасажирів при посадці. До речі, багато відвідувачів проходить зі свіжими ПЛР-тестами. Для антивакцинаторів, схоже, витратити 280 грн на тест, що дійсний три дні, зовсім не складно», – додав сумчанин. До речі, у соцмережах дійсно дуже багато обговорень, де у Сумах можна зробити найдешевший ПЛР-тест.

Така ж ситуація, але з елементами рукопашного бою, спостерігалась у «Мануфактурі». Директор ТРЦ Володимир ЛОБОДІН розповів, що на вихідних у закладі обмежили прохід до загальної торгівельної галереї невакцинованим людям: «Навіть дивно, але 95% людей з розумінням поставилися до цього. Приблизно у 2% ставалися «істеричні напади» на прохання показати сертифікати. Довелося поспілкуватися з трьома блогерами-хейтерами, а по суті провокаторами. Також стався один випадок майже рукопашного бою. Але ми перемогли. Дякуємо поліції, що допомогла приборкати «шибко буйних» та з розумінням віднеслась до непростої ситуації. В центрі вакцинації, що працює на постійній основі в ТРЦ, за два дні вакцинувалося 175 та 189 людей, що в 2,5 рази більше, ніж в попередні вихідні. Ну тут зрозуміло – «жарений півень прийшов і клюнув». Наступного тижня, ймовірно, буде працювати мобільний пункт експрес-тестування для більшої зручності наших відвідувачів. На жаль, відвідування ТРЦ зменшилося…»

За підробку – за грати
За дотриманням карантинних обмежень стежать співробітники патрульної поліції, які влаштовують рейди по торгових точках і місцях масового скупчення людей. Крім того, вони перевіряють громадський транспорт, де контролюють дотримання маскового режиму та заповненість салонів. Як повідомив начальник відділу з питань взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи Станіслав КОНОНЕНКО, з 13 по 22 жовтня мобільними групами було проведено перевірку 172 працюючих об’єктів, що здійснюють господарську діяльність на території міста (кафе, магазини, аптеки, заклади побутового обслуговування, транспортні засоби, якими перевозяться пасажири тощо). За грубе порушення карантинних норм працівниками поліції та мобільними патрулями складено п’ять протоколів за статтею 42 КУпАП та 115 протоколів за статтею 44-3 КУпАП (з них 28 протоколів на водіїв автобусів). За словами начальника відділу торгівлі, побуту та захисту справ споживачів Олега ДУБИЦЬКОГО, минулого тижня працівниками підпорядкованого йому відділу, працівниками Сумського управління ГУ Держпродспоживслужби та працівниками поліції проведено обстеження закладів громадського харчування та торгівлі по вул. Харківська та вул. С. Бандери. «За виявлені правопорушення складено шість протоколів. Стосовно перевірки сертифікатів вакцинації у відвідувачів торговельно-розважальних центрів – їх перевіряють працівники закладів. У закладах торгівлі, яким дозволено працювати в червоній карантинній зоні, сертифікати вакцинації у відвідувачів не вимагають. Деякі заклади громадського харчування вже отримали наліпки – «зелений» сертифікат, що означає 100% вакцинації персоналу, вони також мають право працювати у червоній зоні карантину», – зазначив Олег Дубицький.

Поки що поліція не повідомляла про виявлення на Сумщині підробних ковід-сертифікатів. Проте в соцмережах та на торгівельних майданчиках в Інтернеті можна знайти оголошення, в яких за суму від 2,5 до 5 тис. грн пропонують придбати ковід-сертифікат, що буде відображатися у «Дії». Втім такі пропозиції – це «чудова» можливість або розпрощаться з грошима, натрапивши на шахраїв, або ж отримати проблеми з законом, якщо фальшивку викриють. Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій БІЛОШИЦЬКИЙ заявив, що Національна поліція спільно з Мінцифрою розробили і почали інтеграцію відповідного програмного забезпечення на планшети поліцейських для швидкої перевірки сертифікатів з «Дії» або сканування паперового його варіанту. Тож антивакцинатори будуть сплачувати два рази – спочатку за сам сертифікат, а потім штраф за використання підробних документів. За виготовлення та збут підробленої медичної документації правопорушникам може загрожувати покарання – від штрафу в 17 тис. грн до 5 років позбавлення волі. При використанні підроблених довідок та сертифікатів передбачено покарання – від штрафу в розмірі до 850 грн до обмеження волі на строк до двох років, якщо буде доведено, що власник таких документів заразив коронавірусом інших людей. За підробку довідок про тестування та довідок про вакцинацію тільки Національна поліція розпочала 732 кримінальних впровадження, 349 особам повідомлено про підозру, 281 справа направлена до суду. Також вже є перше судове рішення про стягнення штрафу в розмірі 34 тисяч грн із лікаря з Павлограда Дніпропетровської області та позбавлення права діяльності за фахом на один рік.

«Почервоніли», а тепер вакцінуються
Підвищення попиту на вакцинацію призвело до того, що минулого тижня у Сумах було проведено у 6 разів більше щеплень у порівнянні з попереднім звітним періодом. Про це у понеділок під час апаратної наради у міського голови повідомила начальник управління охорони здоров’я Олена ЧУМАЧЕНКО.

Але разом з тим на 33% зросла і кількість виявлених нових випадків, а число важких хворих, які потребували стаціонарного лікування, збільшилась на 30,5%. Щодня реєстрували в середньому 400 нових інфікованих. Найбільшу кількість (520) зафіксували в четвер 21 жовтня. Така ситуація призвела до практично повного завантаження ліжок у лікарнях, визначених для допомоги таким хворим, і до відкриття 60 ліжок у КНП «Центральна міська клінічна лікарня».

За останню добу, 28 жовтня, виявлено 436 нових хворих. Одужало 198 містян, померло 13 осіб.

Наразі на лікуванні перебуває 5644 сумчан.

Всього, з початку поширення хвороби, а саме з квітня минулого року, у Сумах зареєстровано 45120 особи з підтвердженим ПЛР-дослідженням, з яких 42800 дорослих та 2320 дитини.

Начальник управління охорони здоров’я Сумської міської ради Олена Чумаченко зазначила, що через збільшення кількості госпіталізацій у лікарнях зросло споживання кисню, через що довелося в ручному режимі контролювати процес його постачання. Перебоїв не було.

Міський голова Олександр ЛИСЕНКО повідомив, що досягнуто попередньої домовленості з представниками Групи Метінвест щодо постачання кисню до Сум. Тож, доручив управлінню охорони здоров’я якнайшвидше підготувати всі необхідні документи з цього питання та активно займатися будівництвом кисневої станції на території КНП «Клінічна лікарня № 5».

Що треба знати сумчанам
У зв’язку з введенням червоного рівня епідемічної небезпеки для зручності жителів та гостей міста у ТРЦ «Київ» відкрився цілодобовий пункт експрес-тестування на COVID-19. Пункти тестування діятимуть і на міському автовокзалі (вул. С. Бандери, 40 – з 8:00 до 20:00) та в лабораторії «Міра» (вул. Покровська, 17 – з 8:00 до 19:00). З 25 жовтня 2021 (понеділок) в Сумській міській ТГ дозволено відвідування: дитячих садків; спеціальних закладів освіти; шкіл учнями 1-4 класів (для учнів 5-11 класів навчання онлайн (дистанційно). Нагадаємо, у червоній зоні школи можуть працювати офлайн за умови вакцинації 100% працівників, проте станом на сьогодні такого показника вакцинації досягли лише в ЗОШ №19.

Окрім того, з 21 жовтня набули чинності нові правила міжрегіональних перевезень на жовтому та червоному рівнях епіднебпезки. Стосуватимуться вони регулярних та нерегулярних перевезень. Йдеться про автомобільний транспорт на автобусних маршрутах, авіаційний та залізничний транспорт міжобласного сполучення. Норми не будуть застосовуватись до міських та внутрішньообласних перевезень. А ще відтепер на вокзалах також вакцинують людей. 24 жовтня прес-служба «Укрзалізниці» пвідомила у Facebook, що на українських вокзалах від коронавірусу вакцинували вже 5 тис. людей.

У разі відсутності COVID-документів пасажири можуть зробити експрес-тести на COVID-19 на 10 залізничних вокзалах: Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Мукачево, Кривий Ріг, Вінниця та Полтава (станція Полтава-Київська). У разі негативного тесту пасажири зможуть здійснити посадку в потяги. Вартість такого тестування для осіб, які мають квиток на поїздЮ, – 350 грн.

Не переливки
За даними статистичного ресурсу Worldometers, станом на 25 жовтня за кількістю нових випадків Україна посіла 5 місце у світі та 3 — серед країн Європи. Антирекордом відзначили українці 22 жовтня – цього дня захворіли 23 тис. людей. 19 жовтня в країні від COVID-19 померли 538 осіб. Це було найбільше число смертей за день з початку пандемії. Втім прогнозують, що у листопаді ці цифри зростуть.
Як зазначив керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки Юрій ГАНИЧЕНКО, за минулий тиждень кількість госпіталізацій зросла на 21%, смертність — на 17%. Станом на 25 жовтня в Україні завантажено 66% ліжок із киснем.
На початку цього тижня у жовтій зоні карантину залишилися лише чотири області України. Інші входять до помаранчевої або ж до червоної зони.
Херсонська область цього року першою з усіх регіонів два тижні тому перетнула червону межу, а вже у понеділок 25 жовтня у Каховці на території центральної міської лікарні почали розгортати мобільний госпіталь ДСНС для пацієнтів з коронавірусом. Оскільки мережа лікарняних закладів вже не може впоратися із завантаженістю. До речі, за інформацією начальника управління охорони здоров’я Сумської ОДА Сергія БУТЕНКО, рівень захворюваності на COVID-19 в нашій області в 14 разів перевищує норму. А виконуючий обов’язки генерального директора ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Володимир ЗБАРАЖСЬКИЙ повідомив, що Сумська область за рівнем захворюваності на COVID-19 знаходиться на другому місці якраз після Херсонської області.
МОЗ же у найближчій перспективі планує рекомендувати третю, бустерну дозу вакцини від коронавируса тим українцям, які мають проблеми з імунітетом. Головний санлікар країни Ігор КУЗІН заявив, що масового введення бустера для інших категорій населення не буде. Однак у 2022 р. українці повторно пройдуть весь курс вакцинації від коронавірусу.

Врез

У ВООЗ вважають, що пандемія скінчиться, коли від коронавірусу буде щеплено не менше 40% населення кожної країни

Епідеміологи: на новорічно-різдвяні свята Україна, найімовірніше, перебуватиме в червоній зоні карантину через ситуацію з COVID-19

Контакти та розклад роботи найближчого пункту/центру щеплення шукайте на https://vaccination.covid19.gov.ua/list
Повідомити про побічні ефекти після вакцинації можна на цьому сайті: https://aisf.dec.gov.ua/Account/LogOn
Повідомляйте про факти підробки сертифікатів на гарячу лінію кіберполіції 0 800 505 170 або за номером 102.

Ксенія Соболєва
Панорама №43-2021