Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Життя на кордоні

121

Невідомий Чорнобиль / Ковід І Локдаун / Ніхто Нікуди Не Йде / Пік Попереду

Упевнений, що наслідки Чорнобильської трагедії ще довго впливатимуть на наше життя. Одному-двом, навіть трьом поколінням науковців та медиків важко відслідкувати, проаналізувати, зробити висновки та винайти протидію наслідкам такого масштабного радіоактивного ураження.

Сьогодні ніхто напевне не може підтвердити чи спростувати, чи пов’язані з вибухом на ЧАЕС у 1986 р., наприклад, справжня епідемія онкологічних захворювань в Україні. Та й проблема настільки масштабна, настільки зачіпає всі аспекти нашого існування, що потребує спеціальних досліджень. А спеціальні дослідження потребують багатомільярдних інвестицій та потужного наукового потенціалу. Але навряд чи у найближчому майбутньому ми зможемо на таке сподіватися.

Тут на вирішення поточних критичних завдань ані грошей, ані політичної волі, ані уміння управляти немає, а ви про стратегічні завдання. Наприклад, міністр охорони свого здоров’я Степашка заявив, що за неділю у Києві та ще шести інших областях не зроблено жодного щеплення.

От так і хочеться запитати: а ти там з якою метою перебуваєш, у міністерському кріслі? Щоб, як попка-дурачок, повідомляти про те, що не зроблено? Таке враження, що у людини відбулося розщеплення свідомості. Він наче і міністр, а в той же час – і не міністр, а найзапекліший критик дій міністра. У нас у рідному сіті мер такий колись був. Прийде на апаратне засідання – і ну давай критикувати своїх підлеглих, наче він – лідер опозиції, а не голова діючої міської влади. Піком розщеплення його мозку стала маленька собачка, яку йому залишили доглядати. Після кількох уранішніх прогулянок із песиком мер обрушився на міську владу з нищівною критикою: мовляв, куди ви дивитесь, у місті ж зовсім немає місць для вигулу собак!

Тим часом Ізраїль вакцинацію уже майже закінчив, у Північній Америці, як і в Євросоюзі, все йде до того, що восени життя повернеться, попри нові штами короновірусу, до звичайного перебігу. Тобто розвинутий світ Заходу, нехай і з великими втратами – людськими та матеріальними, долає пандемію. Не скрізь так успішно, як хотілося б, зате скрізь – послідовно. Просто там, де людське життя – найвища цінність, все робиться для того, щоб ці життя зберегти. Про Китай говорити немає сенсу – ми знаємо про перебіг там пандемії рівно стільки, скільки вони нам повідомили. Наразі ковіду там немає – це єдине, що точно. Мабуть. Найгірша ситуація в Індії. Світ облетіла світлина: ніч освітлюють десятки погребальних вогнищ в Ахмедабаді.

Офіційні крематорії не справляються з кількістю померлих, тож родичі спалюють небіжчиків самотужки. В Україні до такого ще не дійшло, але минулого тижня в Києві, наприклад, ситуація була критична. Морги забиті, тож померлі певний час перебували в коридорах лікарень, у крематорій – черга на два тижні, навіть з довідкою про смерть мої знайомі чекали в черзі п’ять годин. Зараз стало легше, але паніку викликає запитання: коли влада покладе край пандемії, коли розпочнеться нормальна вакцинація, коли буде достатньо вакцини? Локдаун страшенно б’є по людях. По психіці, по здоров’ю, б’є по бізнесу, а малий і середній бізнес буквально вбиває. Скажу чесно: як видавець, погано уявляю, як газети витримають літо. Ми говорили, що коли буде локдаун, то випускатимемо 8 сторінок. Намагаємося тримати 16, але наступні два номери точно вийдуть скороченими.

Цьогорічне Різдво цивілізований світ зустрічатиме радісно і відкрито, а ми, наче дикуни, визиратимемо із заздрістю з-за кордону і чекатимемо, поки Путін прийде і вколе всіх «Супутником» або «Іскандером».

Холодно.

Хоча навряд чи саме погода сприяла заявам РФ про відвід військ до місць постійної дислокації. По-перше, далеко не всіх військ. По-друге, блокада на морі продовжується. Оглядачі говорять про те, шо Путін домігся своїх цілей: йому подзвонив Байден; два тижні весь світ тільки й говорив, що про російське військо біля кордонів України; російська армія відпрацювала масштабні переміщення і т.н. Тобто має місце збройно-політичний шантаж: якщо ти мені не подзвониш, я твоїм приятелям хату спалю. Десь так. Судячи з того, як розвиваються події, ця історія з ганянням війська туди-сюди буде тривати перманентно. Як тільки Путіну знадобиться якась хотілка, він оголошуватиме військові навчання і лякатиме світ вторгненням в Україну. І мало-помалу військ біля кордонів накопичиться до критичної позначки, і вторгнення розпочнеться.

Реакція світових політичних лідерів, військових НАТО, розвідслужб була однозначною – Росія дорого заплатить за вторгнення до України. Але ми розуміємо й інше – Україна заплатить ще дорожче. Не знаю, про що говорили з Путіним і чи змогли дійти хоча б якогось консенсусу в питаннях глобальної політики, але ситуація продовжує залишатися вкрай непевною.

На дивакувату пропозицію Зеленського зустрітися «…десь посеред Донбасу» Путін прогнозовано запропонував Зеленському візит до Москви. Обговорити міждержавні проблеми, а проблему Донбасу «…обговорювати з лідерами республік». Тобто проблеми окупації Криму і Донбасу з Україною Путін обговорювати не бажає. Ці проблеми він обговорює з Німеччиною та Францією. А тим часом російські пропагандистські телеканали продовжують нагнітати істерику про «вторгнення України в Росію». Уявляєте? І більшість населення вірить в ці нісенітниці. Більш того, вірить із великим бажанням вірити – і помститися. Так що, якщо не брати до уваги заяву Шойгу про відведення та намагання Зеленського зустрітися з Путіним, стратегічно мало що змінилося. Більш того, палає скандал щодо підриву складів з боєприпасами в Чехії, також знайшли слід російських спецслужб у підриві складів у Болгарії. Тож країни у відповідь почали масову висилку російських дипломатів. І в цілому міжнародна картинка за тиждень значно погіршала. Тобто світ, швидше, наблизився до конфлікту, ніж розпочав його вирішувати. І його пік, напевне, ще попереду. І саме тоді нам потрібно бути особливо уважними і обережними.

Будьте пильними. Бережіть себе. До нових захоплюючих зустрічей. Життя прекрасне. І прожити його потрібно так, шо б не було… А далі, думаю, ви самі продовжите цю незакінчену цитату. Як вам більше подобається, так і напишіть.