Знати, хто ми є. 7 книжок довкола фокусної теми 27 BookForum
Цьогоріч головний культурний фестиваль країни BookForum, який пройде з 16 по 20 вересня у форматі онлайн, ставитить (не)прості питання, що стосуються кожного і кожної з нас. Фокус-тема 27 BookForum — «Перепис населення: знати, хто ми є». Пропонуємо підбірку з семи (не)випадкових книжок, які можна читати до фестивалю, аби «бути у темі».
Вузький коридор
У видавництві «Наш формат» вийшла друком книжка «Вузький коридор. Держави, суспільства і доля свободи». Автори світового бестселера «Чому нації занепадають» цього разу дають відповідь на питання, чим є свобода і чому одним суспільствам вдається її досягнути, а іншим — ні. Пpoфecop кaфeдpи eкoнoмiки Гapвapдcькoгo унiвepcитeту Дарон Аджемоґлу та політолог Джеймс Робінсон описують історичні події від згадок на глиняних табличках і до сучасності та показують на прикладах, як різні суспільства проходять крізь вузький коридор з різними наслідками для себе. Як стримувати державу, що має величезний бюрократичний апарат і потужне військо? Як підтримувати в суспільстві співпрацю й захистити його від маніпуляцій поділами і відмінностями? Це книжка для усіх, хто хоче усвідомити, що таке свобода в контексті держави та які вона спричиняє наслідки.
Передбачувана ірраціональність
Під такою назвою завдяки Видавництву Старого Лева у 2018-му побачила світ книжка поведінкового економіста Дена Аріелі. Він спростовує уявлення про те, що ми поводимось виключно раціонально. Професор досліджує буденні ситуації та показує, як очікування, емоції, соціальні норми та інші невидимі і, здавалося б, нелогічні сили впливають на нашу здатність тверезо мислити. У «Передбачуваній ірраціональності» автор ділиться результатами поведінкових експериментів та пропонує цікаві висновки, які можна застосувати у професійному та особистому житті.
21 урок для 21 століття
Ще одна книжка, яку чимало людей мали змогу придбати торік на Львівському книжковому ярмарку. Якщо ви серед них, шукайте на полиці — час нарешті прочитати 🙂 Автор перекладених 50 мовами світу міжнародних бестселерів «Sapiens: Коротка історія людства» та «Homo Deus: Коротка історія завтрашнього дня» Ювал Ной Харарі у новій книжці досліджує актуальні виклики сучасності: від розвитку технологій, націоналізму, імміграції до тероризму і фейкових новин. Видатний історик запрошує до дискусії про майбутнє людства. Книжка «21 урок для 21 століття» провокує та мотивує осмислити бурхливі події сьогодення. Сподобається усім, хто цікавиться проблемами цивілізації.
Так, але
Осмислювати, хто ми є, допомагає жанр есею. Асоціативний ряд, в якому виникає слово «есей», вочевидь, приводить до Тараса Прохаська. Збірка його нарисів «Так, але…», що вийшла друком у видавництві «Meridian Czernowitz», торік здобула премію «Книга року ВВС» у у номінації «Есеїстика». Це 34 тексти, як говорить в анотації письменник Сашко Бойченко, про одне й та саме: «Про майбутнє, яке було давно, і про все, що вже є, але не знати, як довго ще буде. Зокрема – про такі прості речі, як балькони й фіранки, світло й каміння, гойдалки й туалети, проходи містом і знімання фільму в Карпатах, формула щастя і фактор впливу, бабінтон і зельбсферштендліх тощо. А також про те, що спати треба уважно, снідати – по-своєму, а дивитися – зміщуючи візир».
Наші інші
Історії українського різноманіття зібрала під однією обкладинкою журналістка і письменниця Олеся Яремчук. Україна є домом для десятків різних народів, і кожен додає їй барв і повноти. Авторка об’їздила багато поселень, від гамірних міст на Донбасі й Буковині до тихих сіл Бессарабії та Закарпаття, щоб задокументувати, як наші національні меншини живуть нині та яку пам’ять бережуть про своє минуле. Репортерка Олеся Яремчук У книжці «Наші інші» від видавництва репортажної та документальної літератури «Човен» — чотирнадцять щемких і пізнавальних історій людей і народів, які творять українську спільноту.
Персеполіс
Що краще ми пізнаємо людей довкола, приймаємо інакшість та самих себе, то легше позбуваємося неусвідомлених упереджень і нав’язаних стереотипів. У цьому допомагають зокрема такі книжки як графічний роман Маржан Сатрапі «Персеполіс». Це чорно-білий автобіографічний мальопис про юність авторки в Ірані під час Ісламської революції. Цією книжкою Марджан прагне змінити загальносвітове ставлення до Ірану як країни фундаменталізму, фанатизму та тероризму. Очима головної героїні показано складні політичні процеси країни та ті жертви, на які серез це мусили іти люди. Роман описує різницю між приватним домашнім та соціальним життям у Ірані. Українською книжка вийшла у видавництві «Видавництво».
Ніч на Венері
Кураторка фокус-теми 27 BookForum Ганна Улюра допомагає українським читачам і читачкам дізнатися про ще і вже невідомих людей, які творять літературу. Її книжка «Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві» — це 113 есеїв про авторок з 33 країн. Ганна Улюра не обмежувалася епохою чи географією. Саме тому ця вибірка зацікавить будь-кого, адже точно вдасться відкрити для себе нові імена.
Серед 113 есеїв є місце для давньогрецьких поетес Сапфо і Ерінну, і про японську письменницю Сей-Сьонаґо, і про відому Агату Крісті. Кожна з них зробила в літературі щось першою або зробила щось краще за інших.
У кожної з них непересічна біографія. Їхні історії — про відмову від чогось: кожній щось було конче важливим на старті й поступово втрачало значущість у процесі письма. Це утопія жіночої солідарності й продовження традиції.