Незважаючи на літню спеку, у світі продовжує вирувати коронавірус. Станом на ранок понеділка, 10 серпня, у світі зафіксовано 19 863 850 випадків зараження на COVID-19. Про це свідчать дані інтерактивної карти поширення коронавірусу від Центру системних досліджень при Університеті Джонса Хопкінса. Минулого тижня Україна три рази поспіль побила антирекорди з захворюваності. Згідно статистики МОЗ, 7 серпня коронавірусну інфекцію підтвердили у рекордної кількості людей — 1 453.
Сумщина цього тижня знову у зеленій карантинній зоні. Втім чи зможе область зберегти цей статус? За добу 10 серпня в Сумах додалося 17 нових випадків захворювання на коронавірус. Про це повідомила заступник начальника міськвідділу охорони здоров’я Наталія КІПЕНКО: «Минулого тижня ми реєстрували кілька антирекордів — по 16 людей на день кілька разів. Всього за минулий тиждень у нас додалося 75 нових випадків. Це половина від усієї області. З початку тестування у нас зареєстровано 242 хворих. Виявлено 591 контактну особу».
Станом на 10 серпня по області підтверджено 699 випадків (додався 31 випадок за добу). А за період з 31 липня до 6 серпня в області виявили 151 людину, що інфікувалася коронавірусом. Це найбільша кількість зареєстрованих хворих за тиждень від початку епідемії. Про це 7 серпня під час брифінгу в ОДА розповіла виконувачка обов’язків завідувача відділення особливо небезпечних інфекцій обласного лабораторного центру Галина ХРИСТЕНКО. Хворобу виявили на 15 адміністративних територіях. Найбільше число – 60 осіб – в обласному центрі. В Охтирці – 24, Недригайлівському районі – 19. Як повідомила Галина Христенко, за минулий тиждень інтенсивний показник захворювання був найвищим протягом усього часу: майже 14% на 100 тис. населення. При тому, що він не повинен перевищувати 12%. Коефіцієнт виявлення становив 7,32%, а дозволений максимум має бути не вищим за 8%. Завантаженість ліжок у закладах охорони здоров’я, які визначені для госпіталізації інфікованих COVID-19, був – 11,6% (він не має бути більшим за 50%).
Серпнева жертва
Минулого тижня у сумну статистику, що фіксує кількість померлих від коронавірусу, вперше потрапив обласний центр. 6 серпня від ускладнень у Сумах померла 80-річна жінка, у якої був підтверджений COVID-19. Жінка потрапила до обласної інфекційної лікарні 30 липня. До цього вона протягом тижня лікувалася вдома. Пацієнтка мала важкі супутні патології: цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, раніше перенесла інфаркт. У її родині також були інфіковані. Загалом на Сумщині через коронавірус померло дев’ять людей.
Медики карантинять
Нещодавно відразу три медичних заклади частково обмежили роботу через коронавірус. Мова йде про Кролевецьку та Недригайлівську центральні районні лікарні та КНП «Клінічний пологовий будинок Пресвятої Діви Марії».
Станом на 4 серпня Кролевецька лікарня вже поновила роботу тих відділень, які були закриті. Медичні працівники були протестовані на коронавірус, нових випадків хвороби серед персоналу ЦРЛ не зафіксовано.
Поки закритою для прийому хворих залишається Недригайлівська ЦРЛ, де на коронавірус інфікувалися 11 медичних працівників. Карантин там зможуть зняти тільки через 14 днів після того, як виявлять останнього хворого.
Коронавірус також виявили у пологовому будинку на вул. Троїцькій. На початку тижня туди госпіталізували інфіковану породіллю. У її родині інфекцію виявили раніше. Усього нарахували п’ять контактних серед близьких. На щастя, у новонародженої дитини вірусу немає.
У закладі перебувають пацієнти, госпіталізовані раніше, і, відповідно, там працюють медики, у яких коронавірусу не виявили. За інформацією в.о. завідувача відділенням особливо небезпечних інфекцій Сумської обласного лабораторного центру МОЗ України, наразі у медичному закладі вже підтвердили шість випадків захворювання на коронавірус (4 – у медпрацівників і 2 – у породіль).
З 3 серпня заклад зачинено на карантин терміном 14 днів. На цей час буде призупинена госпіталізація вагітних та породіль до відділення патології вагітних та акушерського відділення. Всіх майбутніх матусь нині доставляють до обласного перинатального центру на Басах.
Трішечки безладу…
У статистиці посадовців зазвичай звучать бадьорі заяви: «Виявили, провели епідрозслідування, вжили невідкладних заходів». Втім в окремих випадках трапляються прояви звичайної неорганізованості та байдужості. Трохи раніше ми писали про історію нашої колеги Марини, що цілком обґрунтовано підозрювала у себе коронавірус. У середині липня вона спілкувалася з близькою подругою, у чоловіка якої згодом діагностували COVID-19. Через кілька днів Марина відчула симптоми, характерні для хворих на цю інфекцію. 20 липня сімейний лікар, попереджена про те, що наша співробітниця контактувала із зараженими, скерування на тестування не видала і рекомендувала чекати, як буде розвиватися хвороба.
Минув тиждень, подруга і її чоловік хворіли, Марина також відчувала сильну слабкість, температуру 37.5, першіння у горлі, біль у грудній клітині. Вся її родина залишалась вдома на самоізоляції. У понеділок 27 липня вона зателефонувала лікарю і повідомила, що їй потрібен лікарняний лист. Сімейна лікар відповіла, що за попередній тиждень лікарняного не буде, втім поточного дня його можна відкрити. Але Марина наполягала на тому, що потрібно зробити тест, адже вона щоденно спілкується з великою кількістю людей і у разі, якщо в неї все ж таки коронавірус, хвороба буде розповсюджуватися доволі швидко.
Після наведених аргументів лікар здався і у вівторок до нашої колеги прибула мобільна бригада, яка взяла аналізи. До 3 серпня лікар відповідала, що не отримала результатів з лабораторного центру. Крім того, повідомила неприємну новину про те, що лікарняний так і не відкрили, оскільки результатів тесту досі немає. «Коли я висловила їй своє обурення і запитала, як же мені дізнатися, чи можна вже виходити в колектив і працювати, лікар відповіла, що результати можна забрати в лабораторії, але це має зробити тільки хтось із родичів.
«Всі мої близькі знаходились на самоізоляції разом зі мною. Втім, що нам залишалось? Мій чоловік поїхав до лабораторії, де йому видали довідку, що мій аналіз на коронавірус є негативним. На документі значилась дата 31 липня…» – згадує Марина. На щастя, ця історія отримала хеппі-енд, втім, чи добре у нас ведуться епідеміологічні розслідування, якщо людина, яка прямо заявляє, що є контактною особою, вимушена вимагати тестування, наголошуючи, що вона співробітник газети? І чи можна назвати нормальним, коли людина, що знаходиться нехай і на добровільній самоізоляції, має їхати до лабораторного центру, щоб дізнатися результати тестів, наражаючи на потенційну небезпеку оточуючих?
Що далі?
За інформацією МОЗ, негативна динаміка зростання кількості інфікованих зберігається, і тримається вже декілька тижнів. З кінця липня число захворювань за добу збільшилося в півтора рази. Як повідомляє МОЗ, лікарі частіше фіксують більше ускладнень і більш тяжкий перебіг хвороби у пацієнтів. Міністерство охорони здоров’я почало розгортати по Україні лікарні другої хвилі для боротьби з коронавірусною хворобою COVID-19. Наразі в цих медичних закладах передбачено понад 10 тис. ліжок для пацієнтів. Про це міністр охорони здоров’я України Максим Степанов заявив на щоденному брифінгу 10 серпня. Львівська область уже перейшла поріг у 50% заповненості ліжок, і почалось розгортання лікарень другої хвилі.
10 серпня під час щопонеділкової апаратної наради при міському голові обговорювали питання швидкого розповсюдження захворюваності в Сумах на COVID-19 та можливі заходи стабілізації ситуації.
Олександр ЛИСЕНКО доручив керівникам відповідальних структурних підрозділів посилити контроль за дотриманням протиепідемічних заходів на території міста, а членам ТЕБ і НС, відділу охорони здоров’я, Держпродспоживслужби та правоохоронних органів – розробити пропозиції з протидії поширенню коронавірусної інфекції серед містян.
«Нам треба повертатися до керування ситуацією, можливо, не таким чином, як на початку, але до конкретних заходів з конкретними об’єктами, як ми будемо це робити. Треба шукати причини негативної тенденції і спільно її зупиняти. Ці 20 днів до 1 вересня треба попрацювати, щоб не було поширення хвороби, тому що з вересня може бути гірше, а нам треба, щоб діти пішли до школи», – наголосив Олександр Лисенко.
Корисно
Презумпція здоров’я
Зважаючи на чисельні запити громадян області щодо обстеження на коронавірус, Державна установа «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України» винайшла можливість розширення послуг та розпочала з 20 липня 2020р. дослідження методом ПЛР на виявлення вірусу SARS CoV-2 (коронавірус, що викликає захворювання COVID-19) на платній основі за зверненням громадян. Послугу можуть отримати особи, які перетнули кордон (прибули з держави або є громадянами держави із значним поширенням COVID-19) та бажають припинити самоізоляцію, обсервацію. А також особи, що потребують обстеження на SARS CoV-2, які, навпаки, виїжджають за кордон. Для проведення обстеження (забір мазків з носа та ротоглотки) необхідно звернутися до ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України»: м. Суми, вул. Привокзальна, 27, вхід з двору за дороговказом. Обстеження в лабораторному центрі проводяться щоденно в робочі дні (з понеділка по п’ятницю) з 8-30 до 10-30. Кількість осіб, яких може прийняти лабораторія з цей час, становить не більше 50 щоденно. У вихідні (субота та неділя) та святкові дні забір матеріалу не проводиться.
З 5 серпня запис на дослідження проводиться за попереднім записом за номером гарячої лінії 095 142 54 98 (з 8:00 до 18:00)
Ціна послуги складає 997,78 грн. з ПДВ (у випадку забору матеріалу в ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України») або 954,83 грн. з ПДВ (у випадку забору матеріалу у лікувально-профілактичному закладі).
На обстеження необхідно прийти з підтвердженням оплати послуги на рахунок установи. Реквізити можна знайти на сайті Сумського обласного лабораторного центру. Перед обстеженням слід утриматись від вживання їжі, води, соків, чаю, кави та інших напоїв протягом двох годин.
Дослідження будуть проводитись в порядку черговості надходження зразків до лабораторії. Результати досліджень будуть видані якнайшвидше, але не пізніше 72 год. з моменту відбору матеріалу для дослідження. У разі виникнення питань можна звернутись на гарячу лінію ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України» (095) 142 54 98.
Ксенія Соболєва, “Панорама”, №33