Кістяну підвіску у вигляді симаргла виявили археологи у Тростянецькому районі, що на Сумщині. Знахідку датують ХІ-ХІІстоліттям. Зображення міфічної істоти, вирізане з рогу, знайшли в Заріченському археологічному комплексі.
Село Зарічне, розташоване на правому березі Ворскли, засноване в ХVII столітті. Його околиці цікаві археологам, бо тут виявили поселення скіфських часів.
16 червня у зерновій ямі на глибині близько метра тут знайшли дохристиянську прикрасу. Знахідку дістав із землі молодший науковий співробітник інституту археології АН Віталій Жигола.
“Це саме підвіска, а не накладка, бо вона виконана з двох сторін. У ній є отвори для фіксування підвіски. Ми бачимо утертість від того, що підвіска обтиралась під час носіння. Можливо , так людина втратила її в зерновій ямі. Кістяні речі – це гарна знахідка, їх не так легко знайти, як кераміку та металеві речі, які можна визначити з допомогою детектора. Кістяні речі знаходяться тільки руками і очима, тому вони дуже цінуються”, – розповідає Віталій.
Група археологів та краєзнавців почала працювати в цьому комплексі 15 червня. Розкопують оборонні конструкції першого посаду – Х-ХІІІ століття. Для цього заклали траншею.
“У нижній частині траншеї ми вийшли на пляму від оборонного рову і маємо за мету знайти конструкції від в’їздної брами або навіть від мосту. Крім того, ми працюємо в другій частині посаду, де в минулому році було знайдене жіноче поховання ХІІ ст. Хочемо дослідити цю частину, щоб прослідкувати топографічну планову структуру: як в просторі, так і в часі як змінювалося це поселення”, – розповідає Віталій Жигола.
Юрій Ситий приїхав з Чернігова. Займається археологією 40 років. На Сумщину приїхав вперше.
“Досить цікава пам’ятка надзвичайно гарної збереженості, цікавий культурний шар, різночасовий. Тут можна вирішувати багато наукових проблем. Можна досліджувати ранній залізний вік, переддержавний період, розквіт давньоруської держави. Також тут є матеріали другої половини ХІІІ століття, коли монгольська навала вже прокотилася Руссю, але якісь залишки населення ще жили на цьому комплексі”, – розповідає Юрій.
У розкопках беруть участь і студенти та працівники Тростянецького музею.
У іншій частиі посаду 2019 року знайшли елементи печі, скарб, скелет собаки та оборонні конструкції городища, центральної частини поселення. Тут, ймовірно, жили найзаможніші люди поселення.
Усі знахідки археологи передають спочатку до Сумського краєзнавчого музею, а потім вони повернуться до Тростянця. У майбутньому ж в селі Зарічне планують створити музейно-виставковий комплекс скіфської та старослов’янської культури.