Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Будівельні скандали в Сумах: хто і як може впливати на ситуацію

607

Анатолій Довбня: «В нашій роботі є нюанси»
За останні роки в місті, здається, не було місяця, щоб не спалахнув черговий будівельний скандал. Не вщухає резонанс від котловану біля собору у самому центрі міста, досі незрозуміло, як тимчасова споруда у сквері біля ринку у 9 мікрорайоні перетворилася на капітальну, а пам’ятник Ярославу Мудрому для чогось нещодавно став МАФом. Розібратися у ситуації допоміг начальник управління державного архітектурно-будівельного контролю Анатолій ДОВБНЯ.
«r»: Хто і з яких питань може звернутися до ДАБК?
Анатолій Довбня: Громадяни можуть звернутися до нас з будь-якого питання, що стосується містобудівної діяльності. Але є нюанс. Перевіркою планувально-проектувальних рішень займається Управління архітектури та містобудування, а що стосується виконання будівельних і підготовчих робіт – то це наша компетенція. Якщо на земельній ділянці розпочинається будівництво, ми аналізуємо, на якій підставі здійснюються ці роботи, чи виділена земля, чи є проектна документація та дозвіл. Часто ходимо на перевірки по «квартирним питанням». Якщо хтось робить перепланування і заважає сусідам шумом, мешканці будинку звертаються до нас, і ми перевіряємо законність підстав на такі роботи. Якщо все законно, письмово повідомляємо про це заявника, якщо порушують – притягуємо винних до відповідальності.
«r»: Які заходи реагування може застосовувати ДАБК?
А.Д.: Якщо є правопорушення на об’єкті, то фізична або юридична особа притягується до відповідальності відповідно до закону і Адмінкодексу, їм також дається припис щодо усунення порушень. Якщо в термін припис не виконано, знову притягуються до відповідальності. Якщо ці порушення суттєві і впливають на містобудівну ситуацію, звертаємось до суду для демонтажу об’єкта. Зараз ДАБК бере участь у восьми судових процесах.
«r»: Нещодавно Прем’єр-міністр України Олексій ГОНЧАРУК заявив про готовність ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ). З чим це пов’язано?
А.Д.: Коли він почав знайомитися зі структурою і функціями цього органу на підставі інформації, яку йому надали, сказав, що, враховуючи велику кількість проблемних питань, таку структуру простіше ліквідувати. Але це була емоційна реакція. Втім можливі варіанти переформатування роботи. Які саме, поки невідомо.
«r»: Наприкінці січня сумський забудовник Віктор ФЕДОРЧЕНКО поскаржився очільнику Кабміну на корупцію з боку ДАБІ. Що стало результатом звернення?
А.Д.: Нагадаю, що наше управління не є структурним підрозділом ДАБІ, ми – підрозділ міськради. Але у зв’язку з озвученою на нараді у Прем’єра інформацією, ми підготували свою відповідь, бо також брали участь у процесі здачі в експлуатацію будинку від ТОВ «Федорченко» – аналізували проектну документацію. Тож ми надавали пояснення прокуратурі, поліції і ДАБІ в Сумській області.
«r»: Які останні новини щодо скандального будівництва адміністративно-розважального центру навпроти центрального собору?
А.Д.: Цей об’єкт ми перевіряли близько 10 разів. Після передачі нам повноважень у 2017 р. саме це будівництво було перевірено нами у першу чергу. Будівельні роботи зараз виконуються правомірно. Нещодавно ми перевірили об’єм робіт, що здійснюються в котловані, так званий нульовий цикл, проаналізували проектну і виконавчу документацію. Наразі все виконується в межах проектних рішень. Дві попередні перевірки виявляли порушення щодо ведення виконавчої документації та облаштування будівельного майданчика. Винних було притягнуто до відповідальності, після цього недоліки усунули. На момент останньої перевірки роботи виконувались згідно державних будівельних норм.
«r»: Яка ситуація з пам’ятником Ярославу Мудрому, який нещодавно рішенням виконкому перетворився на МАФ?
А.Д.: Є рішення виконкому «Про внесенні змін у рішення виконкому від 28.08.2019 р. №492 «Про встановлення пам’ятника Ярославу Мудрому», згідно якого цей об’єкт не пам’ятник, а декоративна скульптура. Сьогодні у нас в роботі запит на перевірку від громадської організації. На його підставі ми звернулися із запитом в Управління інфраструктури, щоб дізнатися, хто відповідальна особа у даному випадку і чию саме діяльність ми маємо перевірити. А взагалі є Постанова КМУ №406 від 2017 р., де вказаний перелік об’єктів, які не потребують дозвільної документації, – декоративна скульптура належить до нього. Буде проведена перевірка…
«r»: …І оскільки Ярослав Мудрий тепер декоративна скульптура, то результат перевірки прогнозований…
А.Д.: Поки перевірки ще не було, про результат говорити немає сенсу.
«r»: Чим закінчилося будівництво капітальної споруди замість кіоску у сквері на вул. Інтернаціоналістів поруч з ринком?
А.Д.: Це комплексне питання, його зараз розглядають управління архітектури та містобудування і правове управляння СМР. Перевірки тривають, в тому числі і з боку нашого управління.

Ксенія Соболєва, “Панорама” №10