Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Народний і гнаний вчитель з Сумщини

415

Він творив революції у школах, а його звільняли з роботи, цькували і забороняли викладати. У лютому виповнилося 165 років з дня народження Тимофія Лубенця – людині з непересічним педагогічним талантом і занадто сміливими для свого часу поглядами

Народився він в Кролевці, тоді Чернігівської губернії, в небагатій міщанській родині. Закінчивши Кролевецьке повітове училище і Чернігівську земську учительську семінарію, розпочав свою учительську діяльність ще 18-річним юнаком в с.Вороньки на Чернігівщині. Вже тоді Тимофій почав працювати над шкільними підручниками. Він включав до їх змісту матеріал про життя селян та селянський побут. Такі погляди хлопця не збігалися з офіційною освітньою політикою, і у 1878 р. його звільнили з роботи за написання підручника «Загальнокорисний задачник», кожна задача якого містила відомості з життя і тим самим пов’язувала предмет арифметики з практикою.

Не давав спокою чиновникам
З 1883 р. Тимофій Лубенець протягом шести років працював вчителем російської мови та арифметики підготовчого класу Київської першої гімназії, потім – інспектором народних училищ при управлінні Київського учбового округу. Невдовзі його призначили експертом науково-навчального відділу Всеросійської художньо-промислової виставки у Нижньому Новгороді. Там він виступає перед учителями з лекціями про поліпшення якості навчання в школах, про важливість поширення освіти серед народу. Саме за проведення показових уроків його нагородили золотою медаллю учителя.

Протягом трьох років Тимофій Лубенець був деканом педагогічного факультету Київських вищих жіночих курсів.

Та все ж демократична діяльність нашого земляка не давала спокою можновладцям від педагогіки… У 1913 р. в Києві відбувалася Всеросійська виставка, на якій була представлена й народна освіта. Для народних учителів були організовані педагогічні курси, які очолював Тимофій Лубенець. Згодом при курсах він відкрив базову школу, в якій сам давав показові уроки. Там же готувалися звернення вчителів до Державної думи з закликами до перетворень у системі освіти. І тоді директора народних училищ Тимофія Лубенця звинуватили у підбуренні колег і 26 серпня 1913 р. звільнили з посади. Згодом за те, що він брав активну участь у роботі Всеросійського з’їзду в справі народної освіти і голосував за прийняття резолюції з’їзду «Об украинских школах», що вимагала викладання усіх предметів українською мовою в місцевостях з українським населенням, його взагалі позбавили права викладання. Але в 1914 р. завдяки підтримці інтелігенції Києва йому вдалося влаштуватися викладачем педагогіки й методики на Київських вищих жіночих курсах. До 1918 р. він був деканом педагогічного факультету цих курсів.

Герой праці
З початком революційних подій 1917 р., що спричинили прихід до влади українських урядів, Тимофій Лубенець з палким ентузіазмом узявся за організацію української школи. Разом із Стешенком, Грушевським, Ігнатовичем увійшли до складу спеціальної підкомісії міської думи Києва, яка мала розробити план запровадження української мови в київських школах. Та довести справу до кінця не вдалося.

Протягом п’яти років (1919-1924) він керував дослідною трудовою школою № 4 у Пущі-Водиці. Багаторічна педагогічна діяльність Тимофія Лубенця була нарешті високо оцінена Київським губернським відділом профспілки. У 1924 р. він прийняв рішення називати його Героєм праці з врученням відповідної нагороди. У 1926 р. Тимофій Григорович Лубенець вийшов на пенсію, але фактично продовжував працювати. Активною діяльністю відзначився він і в галузі дошкільного виховання. Разом із дружиною, Наталією ЛУБЕНЕЦЬ, яка все життя опікувалася питаннями суспільного дошкільного виховання, створив Київське товариство народних дитячих садків. Складені ним численні україномовні підручники і посібники для початкової школи відіграли значну роль у становленні національної освіти. Великою популярністю користувалися його підручники для дорослих. Праці Тимофія Лубенця насичені величезною кількістю методик і рекомендацій, що й нині не втратили своєї актуальності.

Помер Тимофій Лубенець у 1936 р. в Києві.

Досьє. Тимофій Григорович Лубенець (1855-1936) – український педагог і діяч народної освіти. Фахівець з теорії й методики початкового навчання, дошкільного виховання й освіти дорослих. Викладач Першої київської гімназії, директор народних училищ Київської губернії, керівник дослідної трудової школи в Пущі-Водиці. Автор букваря українською мовою («Граматка»), монографій, підручників, методичних посібників із різних проблем освіти й виховання.


Григорій Санич
Панорама №7-2020