Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Сумський театр-студія «Місто С» — це вічний експеримент та пошук

340

Вже вісім років поспіль театр-студія “Місто С” радує своїх прихильників цікавими, а іноді несподіваними постановками. Ця театральна формація демонструє виняткову результативність та має низку чудових мистецьких традицій. Про те, як складається творче життя театрального колективу, розповідає його засновник та художній керівник Наталія ЧЕРКАСЕНКО.

R: Пані Наталіє, серед особливостей вашого колективу — солідний творчий доробок та стабільний, досить чисельний колектив. Як правило, у самодіяльних художніх колективах не вистачає хлопців. У вас з цим немає проблем. У чому секрет?
Наталія ЧЕРКАСЕНКО: Так, наша трупа й справді велика — 34 актори, де є молодша студійна група та доросла трупа. Серед них є такі, що займаються в театрі по сім років. Мені важко відповісти, чому вони приходять та залишаються у колективі. Усі новачки проходять кастинг. Ми збираємося усім колективом й міркуємо, зважуємо, чи брати того чи іншого актора до трупи. Можливо, тому й приживаються в нашому театрі молоді люди, бо ми культивуємо професійне ставлення до роботи й при цьому живемо як єдина театральна сім’я. Єдина умова — я ніколи не беру нових акторів у розпал сезону.

R: А коли відбувається набір до театру?
Н.Ч.: До колективу беремо дітей, яким виповнилося 10 років, коли у дитини сформований мовний апарат. Сам кастинг проводимо у серпні-вересні, на старті театрального сезону. Тоді ж формуємо репертуарний план. Як правило, ми випускаємо шість прем’єр на рік, і це наша багатолітня традиція. З початку нинішнього театрального сезону здійснили такі постановки: “Звичайне диво”, “Новорічні Тролі”, “Чеховська імпреза”, “Чай з м’ятою або з лимоном”. А нині тривають репетиції нової вистави – “Маленький принц” за Антуаном де Сент-Екзюпері. Ба більше — це буде два Принци! Я хочу вступити у дискусію з усім світом. Існують різні точки зору: одні вважають, що “Маленький принц“ — суто доросла історія, а інші, навпаки, сприймають його як твір лише для юних та малечі. Саме тому ми вирішили зіграти дві вистави – і для дорослих, і для дітей. У двох окремих постановках будуть грати різні акторські склади — у першому варіанті будуть зайняті молодші студійці, а у другому — учасники старшого віку. Це наш новий творчий експеримент.

R: Як складаються долі Ваших випускників?
Н.Ч.: Представники першого й другого поколінь нашого театру вже виросли й успішно працюють у Києві. Свого часу на нашій сцені вони робили перші кроки у мистецтві, а нині є популярними акторами, знімаються у вітчизняних серіалах та живуть насиченим мистецьким, столичним життям. Серед них Євген ЛАМАХ, який зіграв головну роль у відомому кінофільмі “Крути 1918” та знімався у фільмах «Команда» (2016), «Конвой» (2017), «Пес 3» (2017), «Черкаси» (2018) і у соціальному ролику «Люби» (2017); Євген ГАЛКІН працює режисером у Київському молодому театрі; актор Віталій БУГАЙ зайнятий у низці телепроектів й серіалів. Навчаються на акторському факультеті наші талановиті дівчата: Тая ХВОСТОВА, Поліна ЛУК’ЯНЕНКО, а Наташа ДУБІНСЬКА цього року закінчує режисуру Київського державного інституту культури. Нещодавно саме у рідному колективі вона зробила свою дипломну режисерську роботу — комедію “Чай з м’ятою або з лимоном”. Так само, як і кілька років тому наша Аліна НІКІТЕНКО поставила “Химерну Мессаліну”, яка теж була її дипломною роботою. І це наша театральна традиція, яка є концептуально важливою, коли дорослі випускники повертаються до свого колективу вже на новому професійному рівні. Звичайно, я завжди активно допомагаю юним театралам у підготовці при вступних іспитах до вишу. Наші діти не мають заможних батьків, й ми добре розуміємо, що вони повинні бездоганно скласти творчий іспит, щоб пройти великий конкурс та навчатися на бюджеті.

R: Які ще традиції запроваджені й живуть у вашому колективі?
Н.Ч. Ми любимо разом відвідувати музеї. Також наше спільне захоплення та традиція — поезія, яка є “найвищою формацією душі”. Тому у нашому репертуарі є багато поетичних вистав. А ще ми театр “ботанів”, бо усі постійно читають багато книжок. Й це захоплення мене надзвичайно тішить. Є у нас й кулінарна театральна традиція. У день прем’єри актриса Агнія ХОМУТЕНКО завжди нас балує своїм авторським пирогом. Він має оригінальну фруктову начинку, й ми чекаємо на цей смачнющий сюрприз, який смакуємо кожного разу “як в останній раз”.

Олена Шевченко
Панорама №15-2019