Пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, так само як й хворі на бронхіальну астму та діабет II типу, повністю розчаровані, бо залишилися за бортом розрекламованого урядового благодійництва
Офіційні звіти про успіхи урядової програми «Доступні ліки» на тлі скарг розчарованих та обдурених пацієнтів – це паралельна реальність або цинічний театр абсурду. Календарний рік лише розпочався, а у Сумах гроші на «Доступні ліки» вже закінчилися, й бідні хворі та їх родичі дарма оббивають пороги аптек. У багатьох сумчан з минулого року накопичуються «неотоварені» рецепти, адже термін їх дії обмежений, й люди сумніваються, чи варто знову вистоювати чергу за новими лікарнями приписами. Ці папірці, як непотріб, опинилися у шухлядах та сміттєвих баках. А тим часом МОЗ уперто продовжує «покращувати» життя українців та оголосило про плани запровадити електронні рецепти, щоправда поки що – лише в межах програми реімбурсації «Доступні ліки». Безастережні сміливці продовжують бентежити громадськість й запевняють: «До квітня цього року, тобто вже за місяць, аптеки, долучені до програми, мають встановити спеціальне програмне забезпечення і підписати договори з Національною службою здоров’я, яка тепер замість МОЗу буде опікуватися «Доступними ліками».
Передбачається, що у 2019 р. на новий формат обслуговування за електронними рецептами за програмою реімбурсації перейдуть всі українські аптеки, а вже у 2020-2021 рр. електронні рецепти запрацюють для всіх інших пацієнтів.
Ситуацію прокоментував профільнй заступник сумського міського голови Максим ГАЛИЦЬКИЙ: “Протягом останнього часу дедалі більше отримую питання від мешканців міста щодо неможливості отримати лікарські засоби за програмою «Доступні ліки». З квітня «Доступні ліки» видаватимуть за електронними рецептами. У березні Національна служба здоров’я розпочне підписувати договори з аптеками по всій країні, а з квітня 2019 року запрацює електронний рецепт і НСЗУ почне оплати аптекам за програмою. У зв’язку зі зміною моделі механізму оплати лікарських засобів за вказаною програмою обов’язок забезпечення функціонування програми переходить від Сумського відділу охорони здоров’я до Національної служби здоров’я України. Відповідно на перший квартал 2019 р. було Урядом було закладено обмежене фінансування на забезпечення населення доступними ліками. Так, на перший квартал з державного бюджету було виділено – 1 465 420 грн. (в подальшому знято Сумською обласною радою – 10 тис. грн.) Розподілено по мережі аптечних закладів – 1,210 млн грн. На теперішній час проводяться заходи щодо укладення додаткових угод на пропорційне збільшення загальних сум договорів суб’єктам господарювання, у яких вичерпані кошти за договорами (на суму 200 тис. грн.)”.
Чиновник запевнив, що на сьогоднішній день 6 суб’єктів господарювання продовжуюють здійснювати відпуск препаратів за Урядовою програмою «Доступні ліки». В той же час до редакції продовжують надходити повідомлення, що ліки у зазначених аптеках відсутні (зокрема по вул. Троїцькій та Привокзальній) через відсутність фінансування.
Олена Шевченко
Панорама №10-2019