Нещодавно відбувся фінал регіонального етапу Всеукраїнского конкурсу «Вчитель року-2019». Одним з переможців цього конкурсі стала вчителька початкових класів Комунальної установи “Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №8” Ольга ОНИЩЕНКО. Її визнано найкращою у номінації «Вчитель інклюзивного класу»
Професію вчителя Ольга Онищенко здобувала в СумДУ ім. А. Макаренка. Її перше й поки що єдина місце роботи — школа №8. Говорячи про свій професійний вибір, вона пригадує: «Коли постало питання про вибір майбутньої професії – зупинила погляд на психології. Прагнула у першу чергу розібратися у собі, а потім й іншим людям допомагати у складних життєвих ситуаціях. Упевнена – це життєво важлива місія. Потім пройшов деякий час, 5 років практики в школі, і я зрозуміла, що все-таки вчителювання мені ближче до душі. У 2015 році закінчила навчання у СумДПУ за спеціальністю “вчитель початкових класів”. Й після декретної відпустки перейшла на посаду вчителя початкових класів. Тобто її покликання навчати молодших школярів — свідомий, виважений вибір улюбленої професії.
Пані Ольга вже випустила один випуск школярів з 1-4 класи. У цьому навчальному році почала викладати в інклюзивному класі, де навчаються 25 першокласників, з них двоє діток мають особливі освітні потреби. Вчителька пояснює: «Інклюзивна освіта — це статус класу. Поняття інклюзія нова для нашого загалу. У рамках впровадження програми Нової української школи це поняття набуло законодавчого підґрунтя».
Важливий аспект конкурсного відбору – адаптація програми загальносвітньої школи до потреб “особливих діток”.
У навчальному процесі також бере участь асистент вчителя – Світлана ЗАЄЦЬ. «Вона має широкі повноваження, допомагає мені як вчителю, а також діткам, які цього потребують, і, звичайно, школярам з особлими освітніми потребами. Асистент вчителя деталізує інформацію, роз’яснює, що саме треба зробити, акцентує увагу малечі на якій сторінці відкрити книгу, разом розбирають складні теми”, – пояснює пані Ольга.
Асистент вчителя знаходиться у класі повний робочий день, тому має можливість опікуватися з дітьми, які відстають у навчанні, у випадках, де потрібна педагогічна допомога. Ольга Онищенко підсумовує: “Нам пощастило, що у класі є асистент вчителя. Бо інклюзивна освіта — нова справа, мало методичного матеріалу, літератури».
Ольга Онищенко: “Під час конкурсу «Вчитель року-2019» експертна комісія звертала увагу на знання нормативних документів. Важливим аспектом є знання про психофізіологічні особливості дітей класу, вимоги відповідно їх діагнозів. Також зверталася увага на те, як вчитель уміє адаптувати програму загальносвітньої школи до можливостей, потреб цих дітей».
Для Ольги Онищенко навчати молодших школярів — це виважений вибір улюбленої професії
Пані Ольга відзначила, що педколектив школи №8 є одним з першопрохідців у сфері інклюзивного навчанні школярів. Вчителька розповідає: “У березні 2019 року наша школа нагороджена Дипломом Національної академії педагогічних наук України, Міністерства освіти і науки України ДНУ “Інститут модернізації змісту освіти” за презентацію досягнень у сфері інноваційних пошуків та отримала золоту медаль у номінації “Інноваційні підходи до розбудови інклюзивної освіти як умови розвитку соціальної компетентності дітей і молоді з особливими потребами”.
Ольга Онищенко розповідає: “Ми навчаємося за програмою Нової української школи, у нас кожен тиждень тематичний. Так наразі ми проходимо спортивну тематику. Одним з найвдаліших тижнів став театральний. Ми разом відвідали виставу “Красуня та чудовисько” Сумського театру Нянькіних, де режисер Тетяна Нянькіна провела майстер-клас з акторської майстерності. Усі діти відкрилися як талановиті особистості. Разом з батьками наших учнів ми створили виставу у жанрі театру тіней, яка стала незабутньою подією для кожної дитини, а діткам з особливими потребами участь у дійстві надала впевненість у своїх силах”.
“Батьки та школярі ставляться доброзичливо й лояльно до навчання поруч з ними дітей з особливими потребами”, – Ольга ОНИЩЕНКО, вчителька інклюзивного класу школи №8
На думку педагогів така насичена, всебічна програма навчання об’єднує колектив. Ольга Онищенко: “Батьки та школярі ставляться доброзичливо й лояльно до навчання поруч з ними дітей з особливими потребами. Малеча намагається допомагати один одному та ставиться з відкритою душею до своїх друзів, однокласників. Немає жодних розбіжностей між дітьми. Ми з асистентом Світланою Заєць маємо плани продовжувати разом працювати, щоб зміцнювати нашу шкільну спільноту, таку собі дружну класну сім’ю”.
Олена Шевченко
Панорама №7-2019