Андрій Шевченко: «Це була дуже болісна робота над помилками, але ми її зробили»
Cергій Бондаренко
До виборів готується як влада, так і об’єднана опозиція. На минулому тижні до Сум в рамках всеукраїнського обговорення передвиборної програми опозиції завітав відомий народний депутат від ВО «Батьківщина», єкс-голова парламентського комітету з питань свободи слова Андрій ШЕВЧЕНКО. Звичайно, ми переважно говорили з ним про політику і про вибори.
r.: Об’єднана опозиція обіцяла ще у травні назвати своїх кандидатів для участі у виборах на мажоритарних округах Сумщини. Зараз середина червня, однак прізвища кандидатів остаточно ще не відомі. Чому?
Андрій Шевченко: Процес узгодження кандидатів триває. Він складний, бо в ньому беруть участь шість партій. Але порівнюючи з попередніми роками, я бачу, що процес іде набагато легше. Напевне,тому що ми усі розуміємо, що інакше усунути режим Віктора ЯНУКОВИЧА неможливо. У сусідній Полтавській області вже оголошені усі опозиційні кандидати. По Сумській області є попередній список прізвищ, зараз триває їх узгодження в центральному штабі. Звичайно, краще було б оголосити цей список ще у травні, щоб кандидати мали більше часу для роботи в округах. Однак вважаю, що ми рухаємося у нормальному темпі і до кінця липня прізвища усіх кандидатів, у тому числі на Сумщині, будуть оголошені.
r.: Нещодавно інтернет-видання «Українська правда» оприлюднило інформацію про те, що Олександр ВОЛКОВ буде балотуватися в Білопільскому окрузі як самовисуванець, а опозиція просто не висуне там свого кандидата. Як Ви можете прокоментувати цю інформацію?
А.Ш.: Такий варіант можливий, але це не єдиний варіант у цьому окрузі. Олександр Михайлович – людина з дуже яскравою біографією, у нього багато друзів і багато недругів. Ця людина пройшла з нашою командою довгий шлях. Він не ліг під «донецький бульдозер» і не став «тушкою». Олександр Волков відмовився від балотування за списком і залишилося визначитись, чи він піде як кандидат від опозиції, чи як самовисуванець. Соціологічні опитування, нещодавно проведені в окрузі, свідчать, що він безумовний фаворит. Його рейтинг майже вдвічі більший, ніж у можливого кандидата від влади Петра ПАВЛЮКА. Ми повинні зважити на очевидні мінуси і плюси Олександра Волкова як кандидата. Але можу точно сказати, що цей округ не дістанеться владі.
r.: Кандидатура Олега Медуниці по Сумському округу – це єдина кандидатура, яка зараз розглядається?
А.Ш.: Поки що так. Я давно його знаю як людину, яка може тримати позицію і гуртувати людей. Чи він остаточно стане кандидатом, який буде представляти опозицію, – давайте почекаємо.
r.: Зараз багато пишуть, що в кандидати від опозиції можуть потрапити ті, хто потім перейде на бік влади. От, скажімо, колишній бютовець Олександр САЄНКО тепер, можливо, балотуватиметься як кандидат від влади…
А.Ш.: Думаю, оцінку перебіжчикам дадуть виборці. Варто тільки згадати долю Олександра МОРОЗА, який в 2006 р. перейшов на бік регіоналів. Нікчемний політичний результат Соціалістичної партії на останніх виборах це яскраво продемонстрував. Нам дуже допоміг Янукович – ті, хто хотів піти, вже пішов. До того ж ми розраховуємо на громадскість, яка може допомогти нам вибрати найкращих кандидатів. Це можна робити в рамках кампанії «Чесно».
r.: З огляду на соціологічні опитування, дуже багато виборців не хочуть голосувати ні за вдладу, ні за опозицію, вважаючи, що різниці між вами і ними немає – з огляду на результати перебування при владі. Що Ви можете їм сказати?
А.Ш.: Всі схильні помилятися. Життя змусило нас ще раз подивитися на команду, на її підбір. Повірте, це була дуже болісна робота над помилками, але ми її зробили. Так, ми не змогли зробити те, що від нас чекав народ: ліквідувати систему корупції і хабарництва, відділити владу від бізнесу, утримати єдність демократичних сил і ретельно працювати над виконанням змістовних програм. Ми не змогли пояснити різницю між Україною Тимошенко і Україною Януковича. Але зараз усі бачать колосальну різницю – країна стогне від цього режиму. Україна заслуговує на краще, і ми пропонуємо цю альтернативу. Тому йде таке широке обговорення передвиборчої програми опозиції. Я впевнений, що режим Януковича впаде. Не можна довго обманювати загал людей.
r.: Однак зараз система влади побудована таким чином, що навіть якщо опозиція отримає половину місць в парламенті, це не означатиме зміну виконавчої влади, і тим більше – президента…
А.Ш.: Звичайно, після того, як опозиція отримає більшість, нас, скоріше за все, чекає певний період протистояння парламенту і президента. Але законодавча гілка влади теж багато значить. Усі ініціативи регіоналів, які отримали негативну оцінку суспільства, були продавлені ними через Верховну Раду.
r.: Зараз готується до другого читання закон про регіональні мови. Ви вважаєте, що його буде прийнято?
А.Ш.: До виборів – навряд чи. Владі вигідно довго підігрівати ситуацію, постійно консолідувати тих виборців, які підтримують ідею російської як другої державної мови. Але якщо його все ж буде винесено на голосування, ми не допустимо затвердження законопроекту. Наша протидія може зайти дуже далеко.