5 листопада у конгрес-центрі СумДУ відбулося представлення унікальної колекції родини Демкур, яка мешкає у Тернополі. Захід проходить у рамках благодійного проекту «Під зорею Пінзеля. Барокове мистецтво і строї епохи».
У експозиції етно-виставки вишукано та філософськи поєднані тернопільські вишивки 18 сторіччя, народне вбрання, ляльки-мотанки та фотографії робіт, мистецька спадщина галицького скульптора Йогана Пінзеля.
Усього на виставці представили 12 комплектів старовинних борщівських вишиванок, які мають свою неповторну особливість – в їх узорах присутня переважно чорна нитка. Цю печальну палітру пояснює одна з прадавніх легенд, яка оповідає, що під час війни з турками усі чоловіки загинули, а жінки поклялись сім поколінь носити траур і взялися за вишивку чорними нитками. Щоправда, у більш пізніх зразках до колористики сорочок вплітаються яскравіші барви червоного, зеленого.
Ірина Демкур розповідає, що вони з чоловіком цю колекцію збирали упродовж 15 років.
«Ми захопилися неповторною красою та глибокою філософією української вишиванки. До нашого зібрання увійшли борщівська, покутська, чернівецька, чернівецька весільна вишиванки. Коли до нас приходили друзі, знайомі – ми відкривали свою скриню і разом милувалися рукотворною красою вишиванок, у якій прочитується національний образ відчуттів та світогляд. Років 4-5 назад до нас прийшла думка, що ми повинні відкрити свою колекцію для широкого загалу глядачів», – розповідає пані Ірина.
Поруч з українськими вишиванками – близько 10 масштабних фотографій робіт українського скульптора 18 сторіччя Йогана Пінзеля.
Автори проекту запрошують поринути у світоглядну гармонію борщівських вишиванок та духовної спадщини Пінзеля. Тарас ДЕМКУР зазначає: «Під час нашої виставки в Португалії, представники бізнесу, влади, український посол в Португалії знайомилися з її експозицією. Гості були вражені красою наших вишиванок, досконалими скульптурами Йогана Пінзеля. І вони розуміли, що ця країна, яка прагне приєднатися до Європейської Спільноти, історично є самодостатньою та має величну культурну спадщину».
Також під час презентації виставки Тарас Демкура розповів про альбом зі світлинами Пінзеля, відбувся перегляд документального фільму про його творчість та дефіле сучасних моделей одягу, вишитого узорами української вишиванки.
Варто зазначити, що саме із Сум починається великий мистецький тур виставки східними містами нашої батьківщини. Відразу після нашого обласного центру вона відвідає Харків, Рубіжне, Дружківку, Добропілля, Курахове та Маріуполь.
Як повідомив Тарас Демкура, завершиться проект підсумковою прес-конференцією та скайп-включенням з містами, де побувала експозиція.