Життя онлайн. Коли у Сумах запрацюють електронні сервіси
Як онлайн-сервіси мають спрощувати життя батьків, пацієнтів та лікарів
E-learning
Цього року перед початком навчань у школах місцеві ЗМІ облетіла новина про те, що всі оцінки, пропуски уроків та зауваження за погану поведінку батьки учнів будуть отримувати миттєво у вигляді сповіщення на мобільному телефоні. Робитися це мало б задля того, аби батьки мали повне уявлення про шкільне життя своїх дітей.
Сумська міська рада навіть підписала меморандум з компанією-постачальником планшетів, через які вчителі мали б надсилати батькам учнів меседжі про успішність їхніх чад в навчанні. “Це робиться з метою підвищення доступності якісної, конкурентоспроможної освіти відповідно до вимог інноваційного сталого розвитку суспільства”, – повідомила на початку серпня прес-служба Сумської міської ради.
А 26 червня натхненний результатами пілотної реалізації проекту “Онлайн-школа” мер міста Олександр Лисенко доручив відділу СМР “Проектний офіс” забезпечити реалізацію нововведення в усіх міських школах до початку нового навчального року.
Однак, пролунав перший дзвоник, пролетів вересень, та й жовтень вже закінчується, а про онлайн-щоденники та журнали, здається, ніхто з батьків учнів так і не чув.
Щоб розібратися, що ж сталося з проектом та коли інновація запрацює в сумських школах, ми звернулися до керівництва проектного офісу. Ось яку відповідь на наш запит надала керівниця відділу Оксана КУБРАК: “Після отримання від шкіл підтвердження про готовність старту повного функціоналу батькам буде здійснена розсилка про старт проекту “Онлайн школа. Управління школою і E-learning платформа”. Відповідно, в школи буде направлено 974 планшети (кількість розрахована відповідно до запитів шкіл про забезпечення технічними засобами)”.
Додатково 36 планшетів отримають адміністратори проекту в кожній школі. Всього в рамках проекту передбачено направити до сумських шкіл 1010 планшетів з доступом до Інтернету. Нагадаємо, що технічні засоби будуть направлені до шкіл за рахунок фірми-постачальника “Ошкола”.
Відповідно до затвердженого плану реалізації проекту, тестувати інновацію у школах повинні були почати ще 9 жовтня.
Медицина: все під контролем
Медицина – чи не найперша сфера, котра відчула на собі вплив новітніх технологій. Така омріяна система електронної черги та онлайн-запису до лікарів почала працювати у деяких лікарнях ще задовго до старту медичної реформи. “Поліклініка без черг — це зручна медична електронна система. З нами медзакладу надійно керувати потоком пацієнтів, а пацієнту — легко потрапити до лікаря”, – говориться на офіційному сайті розробника системи електронної черги, котра наразі працює у більшості медзакладів Сум.
Ця система дозволяє записатися на прийом до лікаря, не вистоюючи довгі черги за талончиками та без марних спроб додзвонитися в реєстратуру. Скориставшись сайтом “Поліклініки без черг” або мобільним додатком “Мобільна медсестра”, можна легко обрати необхідний медзаклад та лікаря, до якого треба записатися на прийом, а також обрати дату відвідування, доступну у розкладі лікаря. Підтвердження про запис на прийом прийде на телефон у вигляді смс або на електронну пошту.
Особливо зручно використовувати платформу для запису до вузьких спеціалістів.
Якщо з якихось причин прийом треба відмінити, то зробити це так само легко через сайт або мобільний додаток.
Система дозволяє уникнути черг та лікарям контролювати свій розклад. Щоправда, від адміністрації медзакладу необхідне відповідальне ставлення до своєчасного внесення змін у розкладі прийому лікарів.
Ще одне нововведення, яке очікує українців, – відкритий реєстр профоглядів, яке анонсувало МОЗ України.
“З вересня 2018 року дані про медичні професійні огляди українців зберігаються в єдиній електронній системі. Таке нововведення МОЗ України впорядкує професійні медогляди й унеможливить використання підроблених довідок та санітарних книжок”, – говориться на сайті відомства.
Професійний медогляд є обов’язковою умовою роботи водіїв, людей, які володіють зброєю, та декретованих осіб – вихователів, вчителів, викладачів, студентів, працівників громадського харчування, торгівлі тощо. Тепер дані про такі огляди міститимуться в єдиному реєстрі медичних оглядів – надійно захищеній електронній системі.
Професійний медогляд українці проходитимуть виключно в закладах охорони здоров’я, а дані автоматично відображатимуться в електронній системі. Довідку-дублікат про пройдений медогляд кожен українець зможе одержати безоплатно.
З часом єдиний реєстр медичних оглядів буде інтегровано до системи “Електронне здоров’я”. А вже зараз працює мобільний додаток “Медичні огляди”, з допомогою якого контролюючі органи можуть швидко перевірити легітимність конкретного медогляду.