Артем Бондар: «Тримаємо руку на пульсі життя!»
Про те, як об’єднуються, спілкуються і які проблеми яким чином вирішують ветерани АТО розповідає волонтер обласного інформаційного центру бійців АТО Артем БОНДАР
Олексій Сікорський
R: Скільки в нас налічується організацій ветеранів АТО?
Артем Бондар: В Сумах їх біля десяти, є ще осередки по області, які об’єднані в обласній спілці ветеранів АТО. Спілки ці різні за кількістю членів — від двох до півтисячі. Разом в області приблизно 6,5 тисяч ветеранів, з них у Сумах — 3 тисячі.
R: На яких засадах об’єднуються ці люди, чому боєць приходить у цю, а не іншу спілку?
А. Б.: Зазвичай гуртуються люди, які служили в одному військовому формуванні. Потім спілкуються, підтримують один одного в цивільному житті, в разі потреби разом вирішують спільні проблеми.
R: Чи давно працює ваш Інформаційний центр і чим саме він допомагає людям, які повернулись з війни?
А. Б.: Працюємо приблизно рік. Центр створено на суто громадських засадах. Наше головне завдання — інформувати ветеранів з усих питань, які перед ними повстають після повернення. Буває так, що людина приходить з зони АТО і не уявляє, до кого звернутися, з чого почати розв’язання завдань, які перед нею повстали. Ми надаємо юридичну інформацію, підказуємо, куди звернутись з медичних питань, допомагаємо з працевлаштуванням. Ще в переліку наших справ є соціальна підтримка, психологічна допомога, організація дозвілля для учасників АТО. Коли люди можуть просто поспілкуватися за кавою, познайомитись, обмінятися думками і досвідом — це також створює сприятливу атмосферу, допомагає зняти психологічну напругу.
R: Чи координують свої дії різні ветеранські організації, адже вони мають багато спільних проблем?
А. Б.: Частково, коли така потреба виникає. Зазвичай це відбувається за участю нашого Центру. Ми підтримуємо зв’язок з усіма організаціями, інформуємо про заходи або акції, в яких є сенс брати участь разом.
R: Можете навести приклад якоїсь акції?
А. Б.: Нещодавно одна із спілок здійснила блокування Сумської автостанції, тієї, що на вул. Першотравневій. Справа в тім, що директор автостанції самовільно порушував законодавство України, згідно з яким статус учасників АТО дає їм право на безкоштовний проїзд.
R: А які акції плануються?
А. Б.: Ну такі виступи, як блокування автостанції, планувати неможливо, це випадок надзвичайний. Але ми тримаємо руку на пульсі суспільного життя. На сесії міськради будуть обговорювати проект щодо виділення земельних ділянок воїнам АТО. Серед депутатів є ветерани АТО; якщо буде потрібно, на сесію прийдуть інші члени ветеранських організацій. Всі акції плануються згідно з ситуацією. Ветерани АТО намагаються діяти згідно чинного законодавства, уникаючи, якщо можна, гучних акцій на вулицях. Так захищають свої права на пільги, житло, землю, тощо. Працюють в контакті з мером, губернатором. По багатьом питанням вдається знайти компроміси. Взагалі, сподіваємось на краще.
R: В політичному житті учасники АТО виступають як єдина сила. Чи співпрацюють з вже існуючими партіями?
А. Б.: Серед них є партійці, які належать до різних партій, є депутати міської і обласної рад. Наприклад, Володимир Чепік відстоює інтереси воїнів АТО. Всі, хто повернувся з зони АТО, розуміють, що в суспільному житті потрібно щось змінювати, для цього треба заходити у владні структури, комунальні підприємства, поліцію, СБУ. Вони впевнені, що треба будувати нову країну. Ветерани підтримують різні партії, але тільки демократичні. Колишнім регіоналам, тобто нинішнім “опоблоківцям” – жодної підтримки. Учасники АТО зараз не можуть складати єдину політичну силу, але вони всі стоять на демократичних позиціях. Вони намагаються діяти у всих щаблях влади, працюють не тільки на захист інтересів ветеранів АТО, а для людей взагалі. Звичайно, хотілося б більшої підтримки від влади, та воїни, які повернулись додому, спостерігають, що тут зазвичай діють старі схеми. Але ми раді, що поступово налагоджуємо співпрацю з міською та обласною владою. Якщо така співпраця буде конструктивною, масові вуличні виступи непотрібні.
Фото автора
Попередній запис
Наступний запис