Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Відкрите звернення Сумського обласного центру служби крові до Миколи Полілуя

754

Відкрите звернення громадських організацій та трудового колективу ТОВ «Сумський обласний центр служби крові» до депутата Сумської обласної ради – Полілуя Миколи Вікторовича

Шановний Миколо Вікторовичу!

Дане звернення обумовлене необхідністю припинення приниження ділової репутації ТОВ «Сумський обласний центр служби крові» i,як наслідок, формування у жителів Сумщини негативного ставлення до Центру крові та донорства крові взагалі.

В ваших численнихпублікаціях та виступах ви неодноразово ставили під сумнів законність діяльності підприємства ТОВ «Сумський обласний центр служби крові», безпідставно звинувачували колектив Центру та головного інвестора ПрАТ «Біофарма» у неналежному виконанні своїх обов’язків і махінаціях у донорськім матеріалом.

Між цим ТОВ «СОЦСК» є єдиним центром служби крові в Сумській області і вже багато років забезпечує всі потреби лікувально-профілактичних закладів якісними компонентами крові без єдиної рекламації. 90 працівників СОЦСК, серед яких 13 лікарів вищої категорії, 22 – середнього медичного персоналу, є справжніми фахівцями своєї справи. В електронній базі зареєстровано близько 20 тисяч кадрових донорів, Центр має постійний п’ятиденний добовий запас компонентів крові та завжди готовий відповісти на будь-які виклики.

Ваші дії, можливо, вмотивовані прагненням до розбудови більш ефективної обласної Служби крові, нажаль, вже призвели до зворотного ефекту: добровільні донори втрачають довіру до Центру служби крові і їх кількість вже значно зменшилась. Відсутність добровільних донорів в першу чергу відбивається на численних хворих, для яких донорська кров – єдиний шанс на одужання.

Оскільки наші відповіді на ваші депутатські запити не змусили вас змінити точку зору, ми вимушені викласти свої аргументи у відкритому листі, щоб уникнути подальшої маніпуляції громадською думкою.

1.Право власності ПрАТ «Біофарма» є цілком законним та неодноразово було доведено в судовому порядку. ПрАТ «Біофарма», як надійний партнер, безкоштовно подарувало Сумській обласній раді 25% статутного капіталу та, крім того, вклало в реконструкцію та модернізацію підприємства більше 2 млн доларів і продовжує робити це зараз.

2.Щодо незаконної діяльності Центру крові в частині права здійснювати забір крові, то подібні вислови неприпустимі – ні одним Законом України не передбачено, що забір крові можуть здійснювати виключно державні спеціалізовані установи. Відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів», положень Статуту та Наказів МОЗ України №385 від 28.10.2002 р., №52 від 02.02.2007 р., №1112 від 14.12.2010 р., ТОВ «СОЦСК» повністю відповідає визначенню закладу охорони здоров’я, а саме: є центром служби крові обласного значення та здійснює діяльність на підставі відповідних ліцензій та сертифікатів, які є обов’язковими для такої діяльності. Таким чином, ТОВ «СОЦСК» законно здійснює весь комплекс необхідних організаційно-методичних заходів щодо взяття (заготівлі) донорської крові та її компонентів.

3.Нагадаємо вам, що у 2008 році Сумська обласна рада намагалась створити комунальний заклад «Сумський обласний донорський центр», але створення відповідного закладу так і залишилося на папері. І причина цього – зовсім не приватні структури, а те, що в бюджеті області були відсутні кошти на утримання такого закладу. Чи зможе зараз обласний бюджет виділяти мільйони гривень в рік на утримання Центру крові?

4.Маючи 25% статутного капіталу, Сумська обласна рада не виділяє коштів на утримання Центру крові. За весь період діяльності до Центру з бюджету області не надійшло ні копійки, навпаки, всі витрати на утримання та розвиток Центру крові взяло на себе ПрАТ «Біофарма», яка виплачує заробітну плату, закупляє новітнє обладнання, проводить реконструкцію приміщень, виплачує податки (за рік 3 млн.грн.), проводить виплати донорам в сумі 7,2 млн.грн. в рік.

5.Ваші звинувачення в махінаціях з донорською кров’ю, яку в період з 06.2014 по 01.2015 добровільно здавали сумчани для допомоги пораненим в АТО, засновані на незнанні законодавчих актів, що регулюють діяльність Служби крові, та виглядають навмисними та відверто маніпулятивними. Обмін компонентами крові між різними областями став можливий тільки після доручення прем’єр-міністра України Яценюка А.П. від 24.01.2015 № 2666 /1 / 1-15, та рішення Сумської обласної ради, яким було дозволено Сумському обласному центру служби крові передавати компоненти донорської крові лікувальним установам інших регіонів. Оскільки в лікувальних закладах Сумської області ні тоді, ні зараз не знаходилися бійці, поранені в АТО, які потребували лікування компонентами крові, вони були відправлені в Київ, в Центральний клінічний госпіталь Державної прикордонної служби.

Те, що ви не є фахівцем з організації Служби крові, доводить запропонована вами Програма розвитку донорства крові та її компонентів в Сумської області на 2015-2020. Вона є не тільки частково скопійованою з постанови Кабінету міністрів України від 26.10.2001 №1403 «Про затвердження Програми розвитку донорства крові та її компонентів на 2002-2007 роки», але й взагалі базується на застарілих статистичних та фактичних даних. Наприклад, одне з тверджень вашої Програми «Заготівля крові та плазми проводиться переважно у скляній тарі, що не відповідає міжнародним стандартам якості виготовлення препаратів крові та її компонентів» говорить про те, що ви ніколи не були у Центрі крові і не уявляєте рівень діючих сьогоденних стандартів та технологій. Скляна тара не використовується вже більше восьми років. На жаль, при розробці Програми вами не були залучені ані фахівці Сумського обласного центру крові, ані громадські діячі, які довгий час займаються проблемами донорства.

Як депутату Сумської обласної ради, вам повинно бути відомо, що Закон України «Про місцеве самоврядування» дає вичерпний перелік повноважень обласних рад і не передбачає контроль та управління процесом забору та переробки донорської крові. Ці питання регулюютьсяПостановами Кабінету міністрів України та Наказами Міністерства охорони здоров’я.

Але ми з задоволенням приймемо будь-яку допомогу, спрямовану на розширення донорського руху і підвищення ефективності роботи обласної служби крові. Тільки таким чином мі зможемо зробити компоненти донорської крові більш доступними для тисяч нужденних сумчан.

Ми впевненні, що Служба крові України, яка працює дотепер без змін з часів Радянського Союзу, потребує негайних реформ. Особливо це стало явним зараз, коли наша країна вимушена вести бойові дії, і робота Служби крові стала питанням національної безпеки. Але менш за все реформування потребує Сумська обласна служба крові, яка забезпечує на 100% потреби лікувальних закладів області при нульових затратах із бюджету. Для порівняння: на утримання Житомирського центру служби крові з обласного бюджету виділяється понад 13,5 млн грн. на рік, але їм вдається забезпечити тільки 47% від потреби в компонентах.

Отже, ми закликаємо вас до співробітництва в пропаганді донорського руху, сприянню розробки Програми розвитку донорства крові та її компонентів, бо вважаємо, що наші фахові знання та ваші енергія та прагнення змін можуть принести значно більше користі для області та жителів Сумщини.

Голова об’єднаної первинної організації Червоного хреста ПАТ «Сумське науково – виробниче об’єднання ім. М.Фрунзе», кавалер ордену Княгині Ольги, почесний донор України Р.П.Волжина, голова Сумської обласної організації Товариства Червоного Хреста І.В.Шаповал, заст. голови Сумської обласної громадськоїорганізації «Батьки онкохворих дітей-інвалідів» О.В.Смольникова. Від трудового колективу ТОВ «СОЦСК»: директор Трофименко Н.В., головний лікар СОЦСК В’ячеслав Гречишкін та більше 80 підписів співробітників.