Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

12 ковідних місяців. Підсумки Сумщини

137

Як повідомляє Сумський обласний лабораторний центр, у Сумській області, станом на ранк 14 лютого у Сумській області від ускладнень коронавірусної інфекції померли 7 жителів області, зафіксовано 500 нових випадків зараження, а 883 людини отримали діагноз “здоровий”.

Чого навчив нас коронавірус та чи очікувати на завершення пандемії у 2022 році?

Вже зрозуміло, що попри всі сподівання і загадані під минулорічною ялинкою бажання, коронавірус залишився з нами, і 2022 рік також обіцяє пройти під його знаком. Через пандемію всі ми стали трохи експертами у медичній галузі – вимірюємо відстань соціальної дистанції, майстерно рахуємо відсоток смертності, сперечаємося про ступінь контагіозності. Наш повсякденний лексичний запас поповнився словами «карантікули» – похідна від «карантин» та «канікули», та «ковігісти» – ті, хто ігнорує карантин. А покоління дітей, які були зачаті під час пандемії, пропонують назвати «короніали» за аналогією з міленіалами (тими, хто народився на початку 2000-х). Навіть щорічний вибір слова року також пов’язаний з COVID-19. Укладачі американського тлумачного словника Merriam-Webster назвали словом 2021 року іменник «Вакцина». Вони зазначають, що у порівнянні з 2020 р. частота згадок цього слова зросла на 601%, а з 2019-м – на 1048%. Тож згадувати минулий ковідний рік у Сумах, Україні та світі розпочнемо саме з теми щеплень.

Першопрохідці вакцинації
2021 рік починався з надією на перемогу над підступним вірусом. Вчені розробили цілу лінійку вакцин. Для не дуже заможних країн організували масштабну і безпрецедентну міжнародну ініціативу — COVAX. Першою країною, що розпочала вакцинувати своїх громадян, у січні став Ізраїль. Здавалося, що захворюваність пішла на спад.

Перші дози вакцини виробництва Oxford/AstraZeneca прибули на Сумщину у ніч з 24 на 25 лютого. Вранці на території Сумського обласного клінічного госпіталю для ветеранів війни розпочалася вакцинальна кампанія проти СОVID-19. Першим вакцинованим став лікар-анестезіолог Дмитро БІЛОБРОВ. Наступною щеплення отримала лікар Сумського обласного госпіталю для ветеранів війни Наталія ЗЕЛЕНСЬКА. Нагадаємо, першими вакцинувати почали осіб з групи ризику – медиків, людей похилого віку. Загалом, 25 лютого в Україні вакцинували 1 179 осіб.

На початку червня в області почали вакцинувати тих, хто зареєструвався через «Дію», незалежно від віку. На той час вже були у наявності препарати AstraZeneca, CoronaVac та Pfizer. Проте на пунктах щеплення можна було отримати лише CoronaVac. Pfizer розподіляли лише між представниками певних професій.

Якщо раніше всі ми були впевнені, що будь-які медичні маніпуляції слід проводити у приміщеннях відповідних установ, тобто у лікарнях та поліклініках, то 2021 рік змінив наші уявлення. У кінці червня запрацював центр масової вакцинації у МЦ «Романтика», куди відразу ж вишикувались довжелезні черги. Пізніше пункти щеплень відкрилися в усіх великих торгових центрах міста. І новина про те, що людина щепилася у «Мануфактурі» чи «Києві», вже нікого не дивувала. Більше того, якщо ви не йдете щепитися, то вакцинатори прямують до вас. У Шостці практикували навіть щеплення просто у дворі багатоповерхівки, куди приїздила мобільна бригада. Наразі щеплення, у тому числі і бустерне, можна отримати і на залізничних вокзалах.

Цікаво, що навесні державна влада озвучувала оптимістичні плани щодо вакцинації населення, стверджуючи, що до грудня захист від коронавірусу має отримати 70% населення. Втім, влітку темпи вакцинації залишалися стабільно низькими, тому восени чергова хвиля захворюваності знову накрила нас з головою.

Третина українців вважають головною подією 2021 року пандемію та примусову вакцинацію

Попри те, що людей з антивакцинаторськими настроями в області не так вже й мало, Сумщина з початку кампанії вакцинації була у п’ятірці областей з найвищими показниками щеплень. З кінця грудня для українців стала доступною третя, бустерна доза. До речі, в Ізраїлі вже почали робити четверту дозу.

Наразі в Україні працює 1400 мобільних бригад, 3300 пунктів щеплення, 500 центрів вакцинації населення. Спроможність — біля 350 тисяч щеплень за одну добу. Упродовж року вдалося зробити понад 27,5 млн щеплень. Понад 13 млн людей вже завершили курс щеплення. У відсотках — понад 49% дорослого населення отримали одну дозу вакцини, а 42% – отримали дві дози. Це базовий рівень захисту від важкого перебігу, госпіталізації та смерті. До речі, в Україні є міста та села, в яких рівень вакцинації сягає 70%, а то і всі 90%. Нагадаємо про Моршин, який став містом-мемом через новини про вакцинацію 70% населення. Там були майже відсутні випадки госпіталізації хворих на коронавірус.

Добровільна примусовість
Від батога до пряника – так можна охарактеризувати заходи влади, спрямовані на збільшення кількості охочих отримати щеплення від коронавірусу. Наприклад, Мукачівська міськрада вигадала, як стимулювати мешканців вакцинуватися проти COVID-19 – серед вакцинованих пообіцяли розіграти автомобіль Renault Duster, 15 велосипедів, 15 електросамокатів і 15 телевізорів. На проведення акції «Вакцинуйся. Збережи життя» хотіли виділити 1,2 млн грн. Франківським освітянам обіцяли премії, а мер Дніпра наголосив, що повністю вакциновані зможуть безкоштовно їздити у громадському транспорті та отримають знижки у кіно. У Сумах щедрих чарівників від влади не знайшлося. Тому рішення про вакцинацію жителі області приймали свідомо, а не через обіцянки «золотих гір».

Найголовнішим «смаколиком» за щеплення стала так звана ковідна тисяча, яку жартома ще називають «Вовиною». Нагадаємо, що ініціатива виплати коштів у сумі 1 тис. грн кожному, хто вакцинувався, була запроваджена з метою підтримки галузей, що найбільше постраждали від коронавірусних обмежень. Відповідно, такими стали туризм та культура. Витратити несподівану премію можна на купівлю книг, відвідування закладів культури, придбання квитків або абонементів до спортзали. Пенсіонери зможуть також купити за ці гроші необхідні ліки. Програма триватиме протягом всього поточного року. Втім, отримані гроші необхідно витратити протягом чотирьох місяців. Інакше вони повернуться на державні рахунки.

За даними Міністерства економіки на 17 січня 2022 р., з початку запуску програми «єПідтримка» понад 7,2 млн українців подали заявки в «Дії» на отримання 1 тис. грн. За чотири тижні дії програми громадянам виплачено майже 7 млрд грн. Майже 1,5 млрд грн з отриманих коштів українці вже витратили.

До речі, українцям, які отримають третю, бустерну дозу вакцини від ковіду, планують виплатити по 500 грн додатково до 1 тис. грн, яку вони вже отримали за перші два щеплення. Про це розповів президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ. Відтепер люди, яким понад 60 років, зможуть витрачати кошти за вакцинацію на ліки. Найближчим часом держава планує дозволити літнім людям витрачати виплати за вакцинацію на оплату комунальних послуг. Більше того, тепер свою ковідну тисячу зможе отримати молодь у віці від 14 до 18 років. «Вони зможуть сплатити цими коштами за освітні курси, освітні послуги тощо», – запевнив Зеленський. На Сумщині станом на кінець січня, третьою дозою щепилися майже 8,5 тис. людей. Втім, не дивлячись на методи стимуляції, у кінці минулого року темпи вакцинації в Україні суттєво впали.

До слова, в інших країнах також діють подібні «плюшки». У Нью-Йорку кожен, хто вакцинувався від коронавірусу, може виграти до 5 млн доларів у лотерею, а у Польщі кожен вакцинований може виграти 100 тис. злотих щомісяця і 50 тис. злотих – раз на тиждень. А кожен 2000-й вакцинований поляк гарантовано отримає 500 злотих. У Таїланді серед вакцинованого населення щотижня розігрують корів, в Індонезії жителям сільської місцевості видають курку. У Гонконзі для вакцинованих проводять лотерею з цінними призами: можна виграти електрокар Tesla, квартиру, годинник Rolex, золоті злитки або 100 тисяч доларів.

А от на Філіппінах вирішили карати, а не заохочувати – президент Родріго Дутерте пригрозив ув’язненням тим, хто відмовляється вакцинуватися.

Тому українська вакцинація під загрозою відсторонення від роботи без збереження зарплатні виглядає не такою вже й суворою. Нагадаємо, МОЗ України наказом від 04.10.2021 № 2153, зареєстрованим у Мін’юсті 07.10.2021 за №1306/36928, затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19. До переліку потрапили працівники центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів; місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів; закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності. Пізніше цей список був розширений. 17 грудня до нього додали співробітників органів місцевого самоврядування; закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності; комунальних підприємств, установ та організацій.

Дехто з освітян не погодився з рішенням, що фактично примушує їх вакцинуватися. Наприклад, вчителька Роменської ЗОШ №2 подала до суду позов з вимогою поновити її на посаді після відсторонення. Після розгляду її позов був задоволений частково: наказ про відсторонення скасований. Водночас прохання про відшкодування втрачених під час вимушеної відпустки грошей не задовольнили.

Перепустка до звичного життя
З початку жовтня в Україні запрацювали ковід-сертифікати. В областях, які потрапили до червоної епідемічної зони, їх потрібно було пред’являти на вході до будь-якого громадського закладу – у магазинах, кафе, спортзалах, музеях, театрах тощо. Персонал закладів при цьому також мав бути щеплений.

Разом з тим активізувався ринок підроблених ковід-документів. Ціни на них різнилися – від 4 до 1.5 тис. грн у залежності від апетитів шахраїв та можливості згенерувати сертифікат у додатку «Дія». Так, наприкінці жовтня у Сумській області поліція викрила лікаря сімейної медицини та фізичну особу за фактом продажу підроблених міжнародних свідоцтв про вакцинацію від COVID-19 із внесенням даних до інформаційної системи. За даними слідства, мешканець Сум через один із месенджерів підшукував бажаючих отримати свідоцтво без, власне, самого щеплення. За попередніми даними, було підроблено 200 свідоцтв, вартість одного становила близько 3 тис. грн.

Розраховуючи на те, що громадяни, які купили підроблені сертифікати, все ж таки схаменуться і захочуть зробити справжнє щеплення, в Україні анонсували так звану «ковідну амністію». Громадян, які мають фальшиві сертифікати вакцинації від COVID-19, звільнять від кримінальної відповідальності та дозволять щепитися від коронавірусу. Щоправда, для уникнення покарання висувається принципова умова — добровільно зізнатися у скоєному та активно сприяти у розкритті правопорушення.

Антивакцинальні настрої
У порівнянні із столичним антивакцинальним майданом, сумське зібрання було більш ніж скромним. 23 жовтня, у перший день після введення червоної зони, на площі Незалежності перед адміністрацією зібралося близько сотні людей, переважно пенсіонери. Мітингуючі не заперечували існування коронавірусу, але виступали проти примусової вакцинації та поділу людей на тих, хто має сертифікати про щеплення й тих, хто відмовляється вакцинуватись. Звучали лозунги: «Вакцинація – не панацея» та «Ніхто не несе відповідальності за ускладнення після вакцинації». Згодом учасники мітингу збиралися ще кілька разів.

Ковід породив багато міфів та перекручувань. Лікарі відзначали, що найживучішим виявився міф про те, що вакциновані помруть через два роки. А найбільш чудернацькою ідеєю стало твердження, що ковід розпилюють з літаків. У таку версію повірив навіть народний депутат від об’єднання «За майбутнє» Антон ТРИФОН, який опублікував допис на цю тему у соцмережі.

Ковідні антирекорди
У 2021 році Україна пережила дві коронавірусні хвилі – у лютому-квітні та протягом вересня-середини листопада. Згідно даних Аналітичного огляду ситуації з COVID-19 в Україні та світі у 2021 р., що підготували Лабораторія законодавчих ініціатив та Український центр охорони здоров’я (UHC), за два місяці весняного піку захворюваності (з початку березня по кінець квітня 2021 р.) через хворобу померло майже 18,5 тис. людей. Це така ж кількість, як за весь 2020 р. Серед великих країн Європи Україна була третьою за загальним показником смертей від коронавірусу і четвертою – за кількістю смертей на 1 млн населення за цей період. Осіння хвиля стала рекордною за всіма основними індикаторами. Її ми зустріли лише з 13% населення, вакцинованого хоча б однією дозою та 9% – двома. Український антирекорд захворюваності припав на 30 жовтня, коли ковід виявили у 27 377 людей, а 16 листопада було зафіксовано 837 летальних випадків. Минулорічний антирекорд у Сумській області зареєстрований 30 жовтня 2021 р., коли за добу захворіли 1612 жителів.

Втім, початок поточного року продемонстрував, що, на жаль, справжні антирекорди ще чекають нас попереду у зв’язку з приходом в Україну нового штаму ковіду під назвою «Омікрон». 27 січня Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України повідомив, що за попередню добу захворіли 1909 жителів області. 28 січня в Україні повідомили про 34 408 нових випадків COVID-19, що є найбільшим показником від початку пандемії.

Корона штампує штами
Влітку 2021 р. світом почав крокувати новий штам коронавірусу «Дельта», вперше зафіксований в Індії. За повідомленнями медиків, він вважався більш заразним та частіше вражав дітей. України «Дельта» дісталась у кінці червня. 23 червня захворювання було діагностовано у двох громадян України, які повернулись з РФ. Два випадки були виявлені у матері 66 років та дитини 16 років. А от перша смерть пацієнта, у якого був виявлений коронавірус штаму «Дельта», була зафіксована у Києві 28 липня.

На Сумщині «Дельту» вперше знайшли 13 серпня. За результатами тестування, у восьми хворих в зразках носоглоткових змивів був ідентифікований варіант «Дельта», у двох хворих – варіант «Дельта+». Зазначені випадки захворювань були зареєстровані у північних, південних районах області та у місті Суми. Вірус до нас привезли з РФ та Грузії. У двох захворілих перебіг захворювання обмежився нежиттю, незначною температурою. У декількох хворих на початку захворювання клінічні ознаки були незначними, а в подальшому перебіг захворювання ускладнився. У зв’язку з важким перебігом захворювання шестеро хворих були госпіталізовані, з них троє померли внаслідок ускладнень.

Сумщина протягом всієї кампанії вакцинації перебуває у п’ятірці областей з найбільшою кількістю жителів, які отримали щеплення

Загалом минулий рік відзначився знайомством світової спільноти з двома новими варіантами вірусу. На початку грудня почали з’являтися повідомлення про штам «Омікрон», що виявили у Північній Африці. У геномі нового штаму вчені нарахували п’ять десятків мутацій, і це неабияк налякало медиків. Незабаром дослідження, проведені в основному на базі південноафриканських пацієнтів, підтвердили, що «Омікрон» поширюється з небаченою для «Дельти» швидкістю, подвоюючи кількість інфікованих кожні три-чотири дні – попри всі обмежувальні заходи. Втім, є і гарні новини. Попередні дані вказують, що «Омікрон» переноситься легше.

18 грудня минулого року в Україні зафіксували випадок захворювання на новий штам. Хвороба у першого пацієнта з «Омікроном» протікала майже безсимптомно, оскільки він був повністю вакцинований. Інфікований чоловік повернувся з Об’єднаних Арабських Еміратів. У кінці грудня по Україні реєструвалися поодинокі випадки захворювання на штам «Омікрон». Вже у кінці січня 2022 року санепідеміологи Сумщини повідомили, що штам «Омікрон» майже витіснив «Дельту». За їх даними, із 30 зразків, які перевіряли у Києві, тільки у 5 випадках підтвердилася «Дельта».

Немає лиха без добра
За 11 місяців 2021 року на боротьбу з пандемією з державного бюджету пішло 34,7 млрд грн, повідомляє Міністерство фінансів. Медична галузь Сумщини також отримала поштовх для розвитку. У 20 закладах охорони здоров’я виділено 2306 ліжок для госпіталізації хворих. Забезпечено киснем 2183 ліжка закладів охорони здоров’я (94,67%), з них 1006 ліжок мають централізовану подачу кисню, 1177 ліжок – через кисневі концентратори. 54,5 млн грн з державного бюджету виділено для забезпечення лікувальних закладів області централізованим киснепостачанням, придбання кріоциліндрів та кисневих станцій.

Що новий рік для нас готує?
Всесвітня організація охорони здоров’я зробила позитивний прогноз про закінчення пандемії коронавірусу у світі. Там вважають, що попри новий штам коронавірусу «Омікрон», пандемія закінчиться вже у 2022 рлці. Про це повідомляє інформаційне агентство Reuters з посиланням на фахівців ВООЗ.

ВООЗ вважає, що з появою вакцини другого і третього покоління проти коронавірусу, пандемія почне сходити нанівець. Вакцини та інші інновації у боротьбі з інфекцією призведуть до того, що хвороба, яка вбила вже понад 5 млн людей у всьому світі, відступить.

Втім, інші фахівці дивляться на це менш оптимістично. «Ковід не буде подолано. Він стане ендемічним, тобто буде з нами завжди, наприклад, як зараз грип. Але для більшості країн світу це станеться не у 2022 році. Поточний рік лише покаже, на яких умовах ми укладемо з коронавірусом мирний договір про співіснування», – прогнозує співзасновник Українського центру охорони здоров‘я Павло КОВТОНЮК.

Панорама №5-2022