Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Як внести зміни до Статуту Сумської міської територіальної громади

232

До питання відтопонімічної назви: сумчани – сум’яни – сумці…*

Торік Сумська міська рада ухвалила Статут Сумської міської територіальної громади (рішення ради від 30 жовтня 2024 року № 5124-МР), що прийшов на заміну Статуту міста Суми та вперше закріпив назву жителів сумської громади (катойконім) як «сумʼяни».

Історія створення Статуту Сумської МТГ

У 2020 році відповідно до адміністративної реформи завершилося утворення Сумської міської територіальної громади шляхом приєднання до міста Суми чотирьох старостатів. Розпочалася робота над Статутом нової громади.

На початку листопада 2021 року був оприлюднений проєкт рішення Сумської міської ради, підготовлений правовим управлінням з варіантом тексту нового Статуту.

Згодом було утворено робочу групу під головуванням секретаря Сумської міської ради Олега РЄЗНІКА, яка протягом двох місяців (до 10 січня 2022 року) ініціювала, збирала та аналізувала всі пропозиції щодо положень документа. Завдання та склад робочої групи зазначені в розпорядженні міського голови від 22 листопада 2021 року № 382 Р.

У лютому 2022 року робота над Статутом Сумської міської територіальної громади перебувала на стадії завершення та планувалася до затвердження навесні 2022 року. Однак, через повномасштабне вторгнення рф на територію України цей проєкт документа так і не був винесений на розгляд депутатського корпусу.

У 2023 році, з метою завершення процедури актуалізації Статуту територіальної громади в частині врегулювання питань її життєзабезпечення, в тому числі в умовах воєнного стану, а також аспектів її стабільного функціонування та регламентації внутрішнього життя громади згідно з новаціями законодавства, роботу над документом відновили.

Розпорядженням міського голови від 5 червня 2023 року № 186-Р було створено нову робочу групу з підготовки змін до Статуту територіальної громади під головуванням керуючого справами виконавчого комітету Юлії ПАВЛИК, до складу якої також увійшли представники депутатського корпусу, посадовці виконавчих органів міської ради, науковці, представники громадськості, експерти Офісу Ради Європи.

На початку 2024 року робочою групою було організовано громадське обговорення проєкту Статуту громади, яке тривало з 15 січня по 15 лютого 2024 року у форматі електронних консультацій з урахуванням воєнного стану в Україні. Зокрема, на обговорення виносився проєкт Статуту, в якому використовувалися відтопонімічні назви (назви осіб за місцем народження чи проживання або назви жителів від назв населених пунктів) «сумʼяни (сумчани)» (частина 1 статті 11 Статуту).

Серед пропозицій для обговорення надійшли пропозиції від громадян Ткача П. Ю., Корнієнка М. В. та від громадської організації «Місто розумних» щодо «визначення єдиного варіанту назви жителів міста Суми – «сумʼяни»/«визначити єдиний варіант назви жителів міста Суми – сумʼяни, або, як альтернативи, додати також історичний варіант «сумці», тобто «Жителі Сумської міської територіальної громади, які також називаються сумʼяни (сумчани, сумці)».

Після закінчення громадського обговорення, зазначені пропозиції були опрацьовані членами робочої групи, зокрема, шляхом фахових консультацій з освітянами міста та аналізу наукових робіт/статей у галузі філології та краєзнавства (О. Кумеда, Г. Петров, С. П’ятаченко, О. Пономарів та ін.) та з урахуванням вимог українського правопису.

За результатами консультацій та вивчення матеріалів робоча група вирішила у проєкті Статуту залишити використання/застосування визначення/найменування відтопонімічної назви мешканців міста Суми лише «сумʼяни», як такого, що відповідає сучасним нормам правопису та має історичне підґрунтя.

На виконання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», з метою розгляду та прийняття на сесії Сумської міської ради рішень, проєкт рішення Сумської міської ради «Про Статут Сумської міської територіальної громади» з назвою мешканців Сумської громади «сумʼяни» (частина 1 статті 11 Статуту) був оприлюднений на сайті Сумської міської ради 14 червня 2024 року.

Надалі, розпорядженням міського голови від 23 жовтня 2024 року № 358-р було внесено зміни до розпорядження міського голови від 5 червня 2023 року № 186-Р шляхом викладення персонального складу робочої групи у новій редакції, яка під головуванням заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Римми БИКОВОЇ завершила процедурні питання щодо прийняття Статуту.

На погоджувальній раді 23 жовтня 2024 року під час доповіді по проєкту рішення Сумської міської ради «Про Статут Сумської міської територіальної громади» доповідачем були озвучені всі враховані в проєкті документа пропозиції, які надійшли від громадськості під час проведення громадського обговорення проєкту Статуту.

На засіданні погоджувальної ради депутатський корпус не підтримав одну з громадських ініціатив, а саме щодо визначення днем міста нової дати – 25 червня, що базувалася на історичній згадці про заснування міста у 1655 році козаками-переселенцями на чолі з отаманом Герасимом Кондратьєвим.

Своєю чергою, на питанні використання катойконіма «сумʼяни» депутатський корпус на погоджувальній раді окремо не зупинявся, адже він пройшов попереднє громадське обговорення, був внесений до проєкту Статуту та оприлюднений в червні 2024 року відповідно до встановленої процедури.

Тому, надалі, до проєкту Статуту громади, оприлюдненого в порядку денному чергової сесії Сумської міської ради (книга 3, порядковий номер 124), була внесена депутатська пропозиція залишити святкування Дня міста в першу суботу вересня, яка і була підтримана голосуванням.

30 жовтня 2024 року на черговій LVIII сесії Сумської міської ради VIII скликання було прийнято рішення № 5124-МР, згідно з яким було затверджено Статут Сумської міської територіальної громади.

Процедура державної реєстрації Статуту Сумської МТГ

Відповідно до чинного законодавства реєстрація статутів територіальних громад міст (крім м. Києва) здійснюється відповідними територіальними органами Мін’юсту та регламентується Положенням про державну реєстрацію статутів територіальних громад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року № 1150, яке визначає умови та порядок державної реєстрації статутів територіальних громад.

Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України 12 грудня 2024 року видало Свідоцтво про державну реєстрацію Статуту Сумської міської територіальної громади за № 4.

З цього моменту, внесення будь-яких змін до Статуту можуть відбуватися виключно на пленарному засіданні Сумської міської ради більшістю голосів депутатів від загального складу ради з подальшим повідомленням про це органу, що здійснив реєстрацію Статуту, в п’ятиденний строк. Також зміни до Статуту підлягають подальшій державній реєстрації в порядку, передбаченому для реєстрації Статуту (стаття 114 Статуту).

Сум’яни чи сумчани? Правила українського правопису

Зважаючи на резонанс серед громадськості з приводу застосування катойконіма «сум’яни» керівництво Сумської міської ради ініціювало звернення до низки інституцій українського мовознавства. Фахівців прохали надати обґрунтовану відповідь на питання: яка саме відтопонімічна назва жителів Сумської міської територіальної громади – «сум’яни», «сумчани», «сумці» – відповідає сучасним правилам українського правопису.

Так, у листі Центру професійного розвитку педагогічних працівників Сумської міської ради від 19 грудня 2024 року № 01-08/64 зазначено про відповідність форми звернення «сум’яни» правилам української мови.

СумДПУ ім. А.С. Макаренка листом від 11 лютого 2025 року № 464 надав висновок: з-поміж відомих сьогодні фонетико-словотвірних варіантів назви жителів м. Суми найбільш історично й узуально (сформованим безвідносно до чужомовних впливів) вмотивованим, та таким, що не суперечить природі української мови, є варіант «сум’яни».

Лінгвістичний висновок СумДУ (лист від 18 лютого 2025 року № 54.16/01-04/0456) доводить, що зафіксований у Статуті Сумської міської територіальної громади катойконім «сум’яни» відповідає сучасній літературній нормі, не обмежений стилістично, зберігає тяглість культурної традиції нації, а отже є нормативним і єдиноможливим у сучасному національному контексті.

У листі Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України від 12 березня 2025 № 131/67 наголошувалося, що форми «сум’янин», «сум’янка», «сум’яни» не порушують законів словотворення української мови та можуть бути рекомендовані як нормативні.

Слід відзначити, що висновки та рекомендації цих установ мають відповідне обґрунтування та роз’яснення.

Натомість Інститут української мови НАН України у листі від 24 березня 2025 № 307/136 рекомендував вживати такий катойконім як «сумчанин», «сумчанка», «сумчани», однак, без обґрунтувань такої позиції з посиланням на правила українського правопису, наукових досліджень, літературних чи інших джерел.

Також варто зазначити, що Сумська міська рада на запит секретаря міської ради ще у 2003 році отримувала висновок однієї з державних мовознавчих інституцій щодо відповідності назви «сум’яни» нормам українського правопису.

Важливо!

Відповідно до частини 1 та 6 статті 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон) визначають, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова.

Навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, зокрема, навмисне застосування її з порушенням вимог українського правопису і стандартів державної мови, а також створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом.

Процедура внесення змін до Статуту Сумської МТГ

У зв’язку з тим, що після ухвалення та державної реєстрації Статуту питання визначення назви жителів Сумської громади стало предметом активної мовної дискусії, адже багато хто вважає «сумчани» історично звичною і милозвучною формою, яка використовувалася ще з радянських часів та побутує й досі в повсякденному мовленні, в той час, як термін «сум’яни» на їх думку з’явився у Статуті громади лише після його ухвалення, перед депутатським корпусом ради постало питання вирішення цих суперечностей серед населення.

Надалі, з метою зняття в суспільстві напруги з приводу цього питання, рішенням Сумської міської ради від 28 лютого 2025 року № 5378-МР було ініційовано внесення змін до Статуту Сумської міської територіальної громади (в частині заміни по тексту Статуту слів «сумʼяни» у відповідних відмінках на слова «сум’яни (сумчани, сумці)» у відповідних відмінках) та у звʼязку із цим – проведення громадських слухань у порядку і строки, передбачені чинним законодавством України. Таким чином, пропонувалося внести зміни до формулювання у Статуті назви мешканців громади шляхом заміни слів «сум’яни» на більш компромісну форму «сум’яни (сумчани, сумці)», що дозволило б врахувати різні варіанти вживання катойконіма.

Разом з тим, на черговому засіданні Сумської міської ради 5 червня 2025 року депутатським корпусом було підтримано й електронну петицію щодо внесення змін в Статут громади в частині заміни назви «сум’яни» на «сумчани».

Цим рішенням ради також передбачено обовʼязковість проведення громадських слухань щодо внесення змін до Статуту Сумської міської територіальної громади у порядку і строки, передбачені чинним законодавством України.

Варто підкреслити, що пунктом першим частини четвертої статті 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що внесення змін до статуту територіальної громади передбачає обовʼязковість проведення громадських слухань.

Таким чином, перед внесенням змін до Статуту Сумської міської територіальної громади міською радою буде проведена процедура, що передбачає:

1. Підготовку проєкту змін до Статуту, в якому формулювання «сум’яни» буде змінено на нове: на «сумʼяни (сумчани, сумці)» та/або на «сумчани».
2. Проведення ряду громадських слухань у змішаному (онлайн та офлайн) форматах, де кожен охочий зможе висловити свою думку щодо запропонованих змін.
3. Повторний розгляд на пленарному засіданні сесії Сумської міської ради питання внесення змін до Статуту після завершення вказаних громадських слухань та з урахуванням їх результатів.

Лише після проходження всіх цих етапів можливе офіційне закріплення тих чи інших змін у тексті Статуту та подальша їх державна реєстрація.

Таким чином, вищевказані рішення міської ради від 28 лютого 2025 року № 5378-МР та від 5 червня 2025 року № 5841-МР фактично є стартом офіційної процедури внесення змін до Статуту територіальної громади та прагненням місцевої влади знайти баланс між мовною нормою, традицією та волевиявленням громади, в той час, як ані ініціювання внесення змін з боку самої міської ради, ані підтримка електронної петиції не означають автоматичного повернення назви мешканців  Сумської громади до форми «сумчани».

*заголовок статті взято з матеріалу Олени КУМЕДИ, кандидат філологічних наук, доцент (СумДПУ ім. А.С. Макаренка)