Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

30 років – 30 кроків

289

Україна святкує свій тридцятий день народження. За цей час їй довелося пережити багато – радість і горе, розчарування і перемоги. «Панорама» вирішила погортати сторінки історії рідної країни і рідного сіті та згадати ключові події. Це наш суб’єктивний погляд, звісно. Тож кожен може і має право назвати свої миттєвості, які вважає найважливішими.

1991.
Україна. Нова країна
Серпневий путч у Москві стає каталізатором процесів у Києві. Багатотисячна маніфестація біля стін ВР вимагає негайного проголошення Акта про державну незалежність. 24 серпня Верховна Рада збирається і голосує за історичний документ, написаний недавнім дисидентом Львом ЛУК’ЯНЕНКО. «За» – 350 з 362 присутніх народних депутатів. До зали урочисто вносять величезний синьо-жовтий державний прапор. Серед тих, хто його несе, і сумчанин Олександр ВОРОБЙОВ. Всі, хто знає слова гімну, співають: «Ще не вмерла України …».

Сумщина. Патріоти проти
Проти запровадження надзвичайного стану постають патріоти у багатьох містах СРСР, у тому числі й у Сумах. У місті виникла ситуація, коли партійне керівництво намагається виконувати розпорядження «путчистів», натомість спротив їм чинять члени міськвиконкому, активісти та багато депутатів міської ради. Вони домагаються скликання надзвичайної позачергової сесії. Сесія триває п’ять годин, у результаті прийнято рішення засудити дії путчистів у Москві. Таким чином, Суми підтримують загальноукраїнське прагнення до незалежності.

1992. Україна. Прихід купона
Указом президента Леоніда КРАВЧУКА 12 листопада у грошовому обігу на території України припиняють функціонування радянського рубля. Єдиним законним засобом платежу стає український карбованець, якого в готівковому обігу представляє «купон Національного банку України».

Нездатність держави забезпечити відкриття державних пунктів обміну купонів на рублі спричиняє появу “чорного ринку” та спекуляцію валютою. Економіка країни стрімко котиться вниз, підприємства залишаються без замовлень, люди – без зарплати.

Сумщина. Унікальний центр
Створено реабілітаційний центр для дітей з дитячим церебральним паралічем при міській лікарні. Згодом він перетворився на Сумський обласний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю і став одним з кращих в країні серед аналогічних закладів. Щороку в ньому отримують реабілітаційні послуги більш ніж 700 дітей.

У Центрі постійно впроваджуються новітні корекційні, розвиваючі методики, як то Монтессорі-терапія, казкотерапія, піскотерапія. Центр має більше сотні місць стаціонарного перебування дітей та осіб з вадами розвитку.

1993. Україна. «Біле братство».
У листопаді в Києві біля Софійського собору затримують керівника релігійного угрупування “Біле братство” Юрія КРИВОНОГОВА та його дружину Марію ЦВИГУН. “Живий Бог Марія Деві Христос” призначила кінець світу на 24 листопада.

В останній день оголошеної братством декади спокути гріхів, «Марія Деві Христос» і декілька десятків членів братства здійснюють невдалу спробу захопити Софійський собор і провести там свій молебень. 9 лютого 1996 р. «Марія Деві Христос» засуджена до чотирьох років позбавлення волі, Кривоногов отримав сім років.

Сумщина. Перші прикордонники
У січні на ділянці нещодавно створеного Сумського прикордонного загону (спочатку це була військова частина 9953 з місцем дислокації в м. Суми) виставлені перші прикордонні наряди в пунктах пропуску «Зерново» і «Бачівськ». Для навчання сумських прикордонників прибули фахівці прикордонного контролю «Чорномор’я» та «Прикарпаття». Почали діяти контрольно-перепускні пункти «Семенівка», «Середина-Буда», «Глухів», «Білопілля», «Суми» та застави прикордонного контролю «Щорс», «Новгород-Сіверський», «Велика Писарівка», «Краснопілля-залізниця».

1994. Україна. Баюл – чемпіонка
На Олімпійських іграх в Ліллехаммері українська фігуристка Оксана БАЮЛ завоювала золоту нагороду в жіночому одиночному катанні. Баюл – перша олімпійська чемпіонка незалежної України в зимових видах спорту. Чемпіонка після Олімпіади поїхала в США, де працювала за контрактом у Лас-Вегасі. Брала участь у ряді комерційних льодових шоу – в США і Європі. У 2010 р. Оксана повернулася в Україну, де мріяла відкрити дитячу школу фігурного катання світового зразка.

Сумщина. Національний заповідник
Створено Національний заповідник «Глухів». Усього в реєстрі заповідника налічується 50 об’єктів, які мають архітектурну, історичну і культурну цінність. Більшість об’єктів розташовані на території колишнього Глухівського городища (центральна частина міста).

До складу заповідника входять, зокрема, будинок Дворянського зібрання, де розташований міський краєзнавчий музей, Київська брама, Миколаївська церква (у гетьманські часи біля церкви знаходився Радний майдан, на якому обирали гетьманів та вирішували різні державні питання), Трьох-Анастасіївська церква (споруджена завдяки місцевим меценатам братам Терещенкам і наразі є найбільшим храмом Глухова).

1995. Україна. Вітчизняний супутник
31 серпня 1995 р. з космодрому “Плесецьк” (Росія) за допомогою ракети-носія «Циклон-3» запустили український супутник «Січ-1». Це був перший український космічний апарат, штучний супутник Землі, призначений для спостереження за поверхнею планети з орбіти в інтересах господарської діяльності та проведення наукових експериментів з дослідження іоносфери і магнітосфери.

Запуск продемонстрував на весь світ можливості українських конструкторів і вчених у створенні складної ракетно-космічної техніки, вихід наших підприємств на світовий ринок космічних послуг.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сумщина. Кролевецькі рушники
Міжнародний літературно-мистецький фестиваль «Кролевецькі рушники» — культурно-мистецький проект, спрямований на розвиток та популяризацію народної культури та музики. З 1995 р. щорічно восени проводився в місті Кролевець, на батьківщині всесвітньо відомих кролевецьких рушників.
«Кролевецькі рушники» з року в рік збирали виконавців з України та інших держав. У рамках фестивалю тривали виставки тканих рушників з фондів музеїв України, картин юних кролевецьких художників, майстрів вишивки, пленер художників. У фестивалі брали участь поети і письменники, художники і майстри декоративно-прикладного мистецтва, мистецтвознавці, професійні та аматорські художні колективи і окремі виконавці.

1996. Україна. Танки для світу
Україна почала займати лідируючі позиції в експорті військової техніки. А $300-мільйонний контракт на поставку послуг і танків Т-80УД «Оплот» до Пакистану взагалі став рекордом у сучасному світовому танкобудуванні. Протягом багатьох років ніхто техніку подібного класу нікому в світі на подібну суму і в такі терміни не продавав. Кінець українському танковому перевазі намагалася покласти Росія, яка взялася за довгостроковий контракт вартістю $1,4 млрд на поставку Індії великої партії танків Т-90 «Владимир». Однак за багатьма параметрами поставка «Владимиров» багато в чому програла постачанню «Оплотів».

Сумщина. Місто банкірів
12 лютого 1996 р. Постановою Кабінету Міністрів України створена Українська академія банківської справи, місто розташування – Суми. Першим ректором УАБС був призначений Анатолій ЄПІФАНОВ. УАБС — це два повністю реконструйованих історичних приміщення та новозбудований головний корпус, які були відзначені Державною премією України в галузі архітектури 2005 р. Через чотири роки відкрили Наукову бібліотеку УАБС, потім побудували сучасний оздоровчо-спортивний комплекс, до складу якого входять Універсальний легкоатлетичний манеж, який отримав статус Центру олімпійської підготовки, і гуртожиток-готель «Олімпійський».

1997. Україна. Громадянин України в космосі
15 діб 16 годин 15 хвилин і 1 секунда – стільки часу провів на орбіті в американському кораблі Columbia STS-87 громадянин України Леонід КАДЕНЮК. Разом з ним у космосі перебували четверо американських астронавтів і один японський. Під час польоту українець займався штучним запиленням паростків сої і рапсу з метою отримання насіння в умовах невагомості.

Політ пройшов успішно. Після приземлення космонавт якийсь час їздив по американським штатам, спілкувався з українською діаспорою. А потім повернувся до Києва, де представники мерії увінчали Каденюка лавровим вінком і вручили ключі від трикімнатної квартири.

Сумщина. Реорганізація вузів
Сумський інститут сільського господарства стає Сумським державним аграрним університетом. У структурі університету відтепер діють вісім факультетів, один інститут та п’ять коледжів. Загальна кількість студентів – близько 11 тис.
Сумське вище училище культури об’єднується з Сумським музичним училищем ім. Д. Бортнянського. Тепер разом це – Сумське училище мистецтв і культури ім. Д. Бортнянського.

1998. Україна. Перше авто
25 травня на спільному українсько-корейському підприємстві «АвтоЗАЗ-ДЕУ» в Запорізькій області з конвеєра сходить перший автомобіль ЗАЗ-1102 «Таврія-Нова» — модифікація, створена спільно з Daewoo і спрямована на усунення очевидних недоліків і поліпшення техніко-експлуатаційних показників української «Таврії».

За рік СП реалізувало 11 тис. авто. Потім з’явилися ЗАЗ-1103 «Славута», пікап на базі «Таврії», а на заводі СП у Чорноморську, що на Одещині, йде збірка корейських моделей — малолітражки Lanos, авто середнього класу Nubira тапрестижної Leganza.

Сумщина. Яблуня-колонія
Яблуня-колонія — ботанічна пам’ятка природи загальнодержавного значення. Такою вона стала згідно з Указом Президента України від 9 грудня 1998 р. Росте у м. Кролевець і манить до себе туристів з усієї України.

Яблуня зростає у вигляді куща, який за площею займає близько 10 соток. Орієнтовний вік — понад 200 років. У яблуні давно вже немає її первісного материнського стовбура, а налічується близько 15 стовбурів-гілок, що приросли до землі. Особливістю яблуні (досі ця властивість не була відома) є її здатність до самостійного вкорінення гілками.

1999. Україна. На Евересті без кисню
8 травня 1999 р. майстри спорту міжнародного класу одесити Владислав ТЕРЗИУЛ, Василь КОПИТКО і киянин Володимир ГОРБАЧ піднімаються на Еверест – 8848 м – без використання кисню. Це перша національна експедиція на Еверест. Нею керували Валентин СИМОНЕНКО і Мстислав ГОРБЕНКО – один з перших українців, який підкорив Еверест у 1990 р.

Сумщина. Оновлена Соборна
Завершено реконструкцію головної вулиці обласного центру – Соборної – з реставрацією фасадів і відповідним упорядженням. Після реконструкції Соборна стає теоретично пішохідною.

Вулиця Соборна починається з майдану Незалежності і впирається у Покровську площу. Довжина пішохідної зони — 490 м.

2000. Україна. Країна без Кучми
15 грудня у Києві починається акція з вимогою ретельного розслідування вбивства опозиційного журналіста Георгія ГОНГАДЗЕ та причетності до неї президента України. Акція триває до весни 2001 р.

Георгій Гонгадзе – журналіст, відомий своєю критичною позицією щодо президента Леоніда Кучми та його оточення. 2 листопада обезголовлене тіло Георгія було знайдено у лісі неподалік від м. Тараща (Київська область). Замовники убивства досі не покарані.

Сумщина. Ленін упав
Напередодні 9 Травня вночі з пл. Незалежності у Сумах демонтовано пам’ятник вождю пролетаріату. Леніна перенесли в район під назвою Дурівщина. Після Революції гідності пам’ятник знесли і там. Зараз шматки пам’ятника Іллічу зберігаються на території одного із комунальних підприємств.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2001. Україна. Приїзд Папи
З 23 по 27 червня в Україні побував глава Римської католицької церкви Папа Іоанн Павло II. Він провів у Києві і у Львові чотири богослужіння (у латинському і візантійському обрядах). На останнє, вчинене за візантійським обрядом на львівському іподромі, з усієї країни з’їхалося 1,5 млн людей. На богослужінні був присутній і президент Леонід КУЧМА, на запрошення якого Папа Римський і прибув в Україну. По материнській лінії Іоанн Павло II мав українське коріння.

Сумщина. Відкриття «Ювілейного»
Стадіон «Ювілейний», відкритий 20 вересня 2001 р., отримав назву на честь 10-річчя Незалежності України. Стадіон побудували начебто з урахуванням усіх останніх тенденцій і нормативів УЄФА та ФІФА. Але споруду недобудували і за кілька років стадіон перестав здаватися сучасним. На зведення стадіону пішло два роки і трохи більше 50 млн грн. Перші роки на стадіоні в чемпіонаті України Першої ліги грав «Спартак» (Суми).

11 липня 2009 р. тут пройшов матч за Суперкубок України між київським «Динамо» і полтавською «Ворсклою», а 25 травня 2011 р. арена прийняла фінал Кубка України: «Динамо» (Київ) — «Шахтар» (Донецьк), на якому було 27 800 глядачів.

2002. Україна. Наймолодший чемпіон
Зігравши унічию з українським гросмейстером Василем ІВАНЧУКОМ у фінальному матчі за звання чемпіона світу за версією ФІДЕ, що відбувався в Москві, 18-річний українець Руслан ПОНОМАРЬОВ із Горлівки достроково став чемпіоном. Пономарьов отримав призові 0.5 млн доларів і став наймолодшим в історії ФІДЕ чемпіоном світу.

Згодом у складі збірної України Руслан Пономарьов ставав переможцем шахових олімпіад 2004 та 2010 рр., переможцем командного чемпіонату світу 2001 р.

Сумщина. Ювілей Ромнів
Місто Ромни відсвяткувало своє 1100-річчя. Ромни отримали в подарунок до ювілею поштову марку і монету, реставрований вокзал і два нових сучасних дизель-поїзди, що курсували за маршрутом Рамадан-Ромни-Бахмач. Приїхали привітати роменчан більше двохсот поважних гостей з України і зарубіжжя. На святкуванні були присутні навіть посли Нігерії та Іраку. Останній передав вітання міському голові Миколі ЛАВРИКУ від самого Саддама ХУСЕЙНА.

2003. Україна. Ера Кличків
21 червня в Лос-Анджелесі Володимир КЛИЧКО провів найважливіший у своїй кар’єрі бій. Його суперником був чемпіон світу за найпрестижнішою версією WBC Леннокс ЛЬЮЇС, який вважався кращим боксером суперважкої ваги за останні десять років.

Переміг британець, але всього лише технічним нокаутом, оскільки рефері зупинив бій після шостого раунду – у Віталія було сильне розсічення лівої брови. Насправді ж Кличко по ходу бою вигравав у Льюїса за очками. Тоді ще мало хто міг припустити, що пройде якихось вісім років – і настане повна гегемонія українських боксерів у суперважкій вазі, – Володимир і Віталій візьмуть пояси переможців у всіх п’яти версіях.

Сумщина. Дорогу Кашпіровському!
Приїзд відомого “цілителя” в обласний центр викликав небувалий резонанс серед мешканців. А міська влада Сум виявилася безсилою перед бажанням сумчан побачити «диво». Анатолій КАШПІРОВСЬКИЙ провів зустрічі в ДК ім. Фрунзе, не маючи дозволу його дирекції. Сумчани навіть перекрили на сім годин дорогу по вул. Горького, вимагаючи зняти заборону на виступ телезірки.

2004. Україна. Помаранчева революція
21 листопада в Україні пройшов другий тур виборів президента України. Кандидатів було двоє – чинний прем’єр Віктор ЯНУКОВИЧ і опозиціонер Віктор ЮЩЕНКО. Численні спостерігачі (від опозиції і зарубіжні) заявили, що голосування у другому турі пройшло з масовими порушеннями законодавства. У той же вечір в Києві на Майдані Незалежності на заклик опозиції зібралися тисячі людей. Незабаром мітингували вже по всій країні. Захід відмовився визнавати результати виборів. Верховний суд скасував їх результати і призначив проведення повторних. У них переконливо переміг Віктор Ющенко: за нього проголосувало 51,99% виборців, за Віктора Януковича – 44,19%.

Сумщина. Студентські протести
Студентська революція на траві — протести студентів, їхніх батьків, викладачів та інших мешканців Сум у травні-серпні 2004 р. проти об’єднання трьох вишів міста — СумДУ, СДПУ ім. Макаренка та СНАУ — в один. Акція з локальної набула всеукраїнського розголосу, коли студенти пішки пішли на Київ. На межі Сумської та Полтавської областей протестуючих перестрів тодішній голова Сумської ОДА Володимир ЩЕРБАНЬ. Після відмови припинити протест студенти вирушили далі, але на них скоїла напад міліція. Численні арешти та суди не зупинили студентів. Похід сумських студентів на Київ закінчився перемогою – скасуванням 9 серпня президентом України Леонідом Кучмою указу про об’єднання сумських вишів. На честь події встановлено два пам’ятних знаки: один – у сквері ім. Шевченка у Сумах, другий – на межі Сумської області, де студентів атакувала міліція.

Під час президентських виборів мешканці Сум і області масово прийняли активну учать у протидії фальсифікації виборів і створили сумський помаранчевий Майдан. «Донецький» голова Сумської ОДА Володимир ЩЕРБАНЬ втік до США, його ставленик – мер Володимир ОМЕЛЬЧЕНКО – позбавлений посади. Сумська опозиція на чолі з Сергієм КЛОЧКО, якого обирають в.о. мера, тріумфує.
Широкого розголосу і підтримки тієї осені та зими набула акція «Нічний Дозор» по контролю за виборами, що переросла в масовий контроль і силову протидію фальсифікаціям. Проводили її радіо “Всесвіт” та газета “Панорама”. На радіо, де цілодобово в прямому ефірі працювали журналісти, був скоєний напад – в студію кинули сльозогінну гранату. На щастя, серйозно ніхто не постраждав.

 

 

 

 

 

 

 

2005 р. Україна. Каннська гілка
Ігор СТРЕМБИЦЬКИЙ став першим українцем, який отримав «Золоту пальмову гілку» на Каннському кінофестивалі. Він удостоївся нагороди за короткометражку «Подорожні». Три роки і 15 тис. грн. знадобилося 32-річному випускнику Київського національного університету театру, кіно, телебачення ім. Івана Карпенка-Карого для того, щоб зняти 10-хвилинну чорно-білу стрічку в Будинку ветеранів, в психоневрологічному інтернаті в Пущі-Водиці. А вже через шість років «Золота каннська гілка» дісталася українці Марині ВРОДІ за кращий короткометражний фільм «Крос». В основу фільму картини увійшли дитячі спогади про уроки фізкультури.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сумщина. Відремонтований вокзал

Завершується капітальна реконструкція залізничного вокзалу на ст. «Суми». Протягом п’ятьох років відремонтували перший поверх вокзалу – касовий зал з п’ятьма касами, залу очікування для пасажирів, довідкове бюро і приміщення чергового по вокзалу.

На другому поверсі створили сервісний центр із залою підвищеного комфорту, двома касами, які обслуговують пасажирів у далекому та міжнародному сполученні, а також оформлюють проїзні документи, зарезервовані через мережу інтернет, залом очікування для пасажирів. У 2005 р., на завершальному етапі, виконали реконструкцію платформ, дебаркадеру, Привокзальної площі.

2006 р. Україна. Сюрприз від Мороза
На парламентських виборах найбільше голосів здобула Партія регіонів, на другому місті – БЮТ, третьому і четвертому – Наша Україна і Соціалістична партія Олександра МОРОЗА. Переговори про створення коаліції між БЮТ, НУ і СПУ тривали декілька місяців, проте СПУ домовилася із регіоналами та комуністами, у результаті чого постала т.зв. «антикризова коаліція». Прем’єром стає Віктор ЯНУКОВИЧ. «Помаранчева революціє» зазнає поразки.

Суми. Неочікувано Мінаєв
На місцевих виборах міським головою став підприємець Геннадій МІНАЄВ. Серед партій перемагає БЮТ. У міськраду також потрапляє громадське об’єднання «Нічний дозор», яке утворили активісти «революції на траві» та «помаранчевої революції».

Головна господарча проблема міста – термін експлуатації полігону у Верхній Сироватці закінчився. Тож меру довелося буквально ставати на коліна перед селянами, які блокували проїзд сміттєвозів на старий полігон.

2007 р. Україна. Дострокові від Ющенко
Протистояння президента Віктора ЮЩЕНКО із т.зв. «антикризовою коаліцією» і прем’єром Віктором ЯНУКОВИЧЕМ. Результатом стало оголошення дострокових парламентських виборів. Перемогла Партія регіонів, однак у результаті альянсу «Нашої України-Народної Самооборони», БЮТ та «Народної партії» ЛИТВИНА було створено коаліцію, від якої прем’єром стала Юлія ТИМОШЕНКО.

Швидкими темпами зростає економіка. Люди залюбки беруть банківські кредити, купують нерухомість та авто, їздять на відпочинок за кордон. Доходи населення реально збільшуються.

Суми. Дерибан і смерть Лушпи
Прикмета часу і постійна тема в медіа – активний дерибан землі депутатами. Йде з життя Михайло ЛУШПА – колишній перший секретар міського комітету Компартії, з ім’ям якого пов’язана розбудова Сум у 70-80х рр. ХХ ст. Проте дискусії щодо ролі Лушпи в історії міста тривають і досі.

Завершена реконструкція Сумської обласної філармонії, куди переміщують орган із Троїцького собору. Тепер відомі на весь світ фестивалі «Бах-фест», «Органум-фест» та «Джаз-фест», продюсовані Орестом КОВАЛЕМ, відбуваються тут.
У Сумах виступає відомий радянський російський поет Євген ЄВТУШЕНКО. В театрі ім. Щепкіна – аншлаг.

2008 р. Україна. Криза і “Юліна тисяча”
Глобальна економічна криза наздогнала Україну в кінці року. Результатом стало падіння курсу гривні відносно долара з 4,92 грн. до 8,06.

Для багатьох громадян рік пройшов під лозунгом «Юліна тисяча» – на виплату боргів по вкладам СРСР уряд Юлії ТИМОШЕНКО спрямував 6,4 млрд грн.
Україна вступає до Всесвітньої організації торгівлі і, під шаленим тиском РФ, отримує відмову від ПДЧ з НАТО.

Суми. Мер вцілів, “Тех-Нова” – теж
Протистояння БЮТ і мера. Зібрано 30 тис. підписів для місцевого референдуму, а в березні відбулося голосування в міськраді за відставку Мінаєва. Не вистачило одного голосу – мер вцілів.

Міська влада і фірма «Сумитеплоенерго» (фактично «Тех-Нова») дійшли до згоди продовжити оренду ТЕЦ. «Тех-Нова» взяла обов’язок реконструювати мережі та перерахувати 2 млн грн на соціально-економічний розвиток міста.

Підприємці ринку на вул. Леваневського протестують проти демонтажу ринку.

Помер відомий лікар-інфекціоніст Зіновій КРАСОВИЦЬКИЙ. Його ім’ям названо міську інфекційну лікарню.

2009 р. Україна. Газу немає, або Ющенко проти Тимошенко
У січні Росія припиняє подавати Україні газ, що призводить до кризи та підписання прем’єром Юлією ТИМОШЕНКО «газових угод» з РФ. Угода закріплює монополію “Газпрому” і високі ціни на газ.

Триває протистояння між президентом Віктором ЮЩЕНКОМ і прем’єром Юлією Тимошенко. БЮТ і Партія регіонів пробують домовитися про коаліцію, але угода зривається.

Суми. Хлібні війни
Двоє власників найбільшого в області Сумського хлібокомбінату №1 розпочинають війну між собою за контроль над комбінатом. Штурм заводу, бійки, візити “тітушок” і тимчасовий дефіцит з хлібом в Сумах.

У дитячому парку «Казка» збудований стадіон для хокею на траві. Тепер матчі чемпіонату України регулярно відбуваються в Сумах. На стадіоні також тренуються діти зі спортивних шкіл, хокейні команда і збірна країни з хокею на траві під керівництвом тренера Світлани МАКАЄВОЇ.

2010 р. Україна. Янукович повернувся
«ЯНУКОВИЧ – президент!» – лозунг, розтиражований в Донецьку ще в грудні 2004 р., в лютому 2010 р. стає реальністю. Наслідком цієї перемоги стало створення нової коаліції у парламенті із комуністами та іншими політсилами та повне переформатування влади.

Підписані Харківські угоди з Росією, що продовжують базування у Криму ЧФ РФ до 2042 р.

Суми. “Піраміда Чмиря” і знову Мінаєв
«Піраміда Чмиря». Скандал на всю країну і Європу – масштабне журналістське розслідування газети «Панорама» викриває масштабну схему підкупу виборців на місцевих виборах під керівництвом голови Сумської ОДА та лідера «регіоналів» Юрія ЧМИРЯ.

Міським головою Сум переобрано Геннадія МІНАЄВА. Більшість у міськраді здобуває “Батьківщина”. Однак «опозиціонер» Мінаєв та його фракція «Рідне місто» створює коаліцію з регіоналами і комуністами.
Припиняє роботу Сумський м’ясокомбінат. Розпочинається процедура банкрутства ВАТ «Центроліт» та ВАТ «Селмі».

Підприємці з Центрального ринку протестами домагаються відтермінування перенесення ринку.

Збірна України з індорхокею, складена з сумських хокеїсток, сенсаційно стає чемпіоном Європи. Капітан команди Марина ВИНОГРАДОВА визнана найкращою хокеїсткою турніру.

У Манежі УАБС вперше проходять фінальні ігри Кубку європейських чемпіонів із індорхокею. «Сумчанка» займає третє місце.

2011р. Україна. Всіх за грати
Режим Віктора ЯНУКОВИЧА розпочинає переслідування політичних опонентів. Затримані Юлія ТИМОШЕНКО та екс-міністр МВС Юрій ЛУЦЕНКО, багато інших посадовців. Розпочинаються судові процеси.

Відтискання бізнесу в інтересах «Сім’ї» Януковича та донецьких кланів.
По всій країні йде наступ на свободу слова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суми. Епоха “Сумижулья”
Міська влада приймає низку корумпованих рішень на користь певних груп людей. Створений монополіст у сфері обслуговування житла – КП «Сумижитло», яке невдовзі отримує неофіційну назву “Сумижулье”. Розпочинається переділ бюджетних потоків.

Відкривається перший у місті великий торгово-розважальний центр «Лавина».

2012 р. Україна. Перше Євро
Україна (разом із Польщею) приймає чемпіонат Європи з футболу. Будівництво стадіонів і закупівля швидкісних поїздів «Хюндай» супроводжуються гучними корупційними скандалами.

Збірна України на домашньому Євро виступає невдало – не виходить з групи.
В уряді Януковича – купа людей із російськими паспортами. Триває демонтаж армії і спецслужб. Країна фактично знаходиться під управлінням Росії.
Масові акції протесту в Києві – «Мовний майдан» – проти прийняття русифікаційного мовного закону.

Суми. Нова схема і схеми
«Маршрутки по-новому» – саме це приніс 2012 р. разом із новою транспортною схемою. Схема породжує плутанину і різке незадоволення у сумчан.
Зміни до Генплану міста також спричиняють низку скандалів.

Забудовниками знищується майже 500 акацій на окраїні Сум для будівництва котеджного містечка.

Завершується будівництво ТРЦ «Мануфактура».

12 грудня кількома пострілами біля свого будинку вбито настоятеля Троїцького храму о. Трифілія.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013 р. Україна. Гроза почалася

Режим Віктора ЯНУКОВИЧА на словах активно підтримує євроінтеграцію. Справа йде до підписання Асоціації. На ділі йде повна монополізація і криміналізація економіки на користь родини Януковича та наближених кланів.

Промисловість продовжує падати, з України йдуть іноземні банки.
Восени країну накриває бюджетна криза. Грошей не вистачає на виплату зарплат бюджетникам, затримуються пенсії.

Віктор Янукович робить різкий розворот до Росії – відмовляється підписувати угоду про асоціацію з ЕС. У ніч із 30 листопада на Майдані силовики жорстоко б’ють і розганяють студентів. Країна обурена, люди їдуть до Києва «на Майдан». У ніч з 11 грудня силовики вперше штурмують табір протестувальників.

17 грудня Янукович підписує «Московські угоди» із Росією, що фактично позбавляють Україну суб’єктивності.

Суми. Графіті – злочин
За графіті з Віктором Януковичем до реальних термінів засуджено двох сумських студентів – Володимира НИКОНЕНКО та Ігоря ГАНЕНКО.

З посади ректора УАБС силовим шляхом витискають засновника вишу – Анатолія ЄПІФАНОВА.

Міська влада продовжує дію договору оренди міської ТЕЦ із фірмою «Сумитеплоенерго», за якою стоїть фірма «Тех-Нова».

Продовжується переділ потоків – контроль над КП «Сумижитло» переходить до людей голови Сумської ОДА Юрія Чмиря.

Відкрито новий приміський автовокзал на вул. Першотравневій.

2014 р. Україна. Революція і війна
Три місяця протистояння активістів Євромайдану з режимом Януковича. Революція гідності. «Небесна Сотня». Втеча Януковича. Урядова криза. Анексія Криму і загроза масового вторгнення військ РФ. «Повзуче» захоплення Донбасу, яке переростає у війну із застосуванням важкої техніки, артилерії і авіації. Збитий сепаратистами і росіянами малазійський «Боїнг», Іловайська трагедія і «Мінські домовленості», що призупиняють повномасштабне вторгнення.

На дострокових президентських виборах перемагає Петро ПОРОШЕНКО, на парламентських – партія «Блок Петра Порошенка» і «Народний Фронт» Арсенія ЯЦЕНЮКА, які разом із “Батьківщиною” та Радикальною партією формують правлячу коаліцію.

Рік війни, відчаю, падіння економіки і гривні. Рік загибелі тисяч українських патріотів. Рік підйому добровольчого руху, відновлення армії. На зимових Олімпійських іграх 2014 вперше були завойовані дві медалі в біатлоні на одній Олімпіаді. Віта Семеренко принесла Україні першу медаль Ігор у Сочі, завоювавши «бронзу» в спринті. 21 лютого олімпійськими чемпіонками стали вихованці краснопільського біатлону сестри Валентина і Віта Семеренко, Юлія Джима (на той час студентка СумДУ) та Олена Підгрушна, здобувши перемогу в естафеті.

Суми. Гарячий рік
У Києві на Майдані гине сумчанин Олексій БРАТУШКА.

У березні під тиском сумчан подає у відставку міський голова Геннадій МІНАЄВ.
Низка злочинів проти бізнесменів, журналістів, політиків та громадських активістів.

Пара трупів, спалені машини, пробиті голови, зламані руки. Злочини досі не розкриті, нікого не засуджено.

У травні міським головою обрано Олександра ЛИСЕНКО.

Сумчани відправляють на фронт 27-й ракетно-артилерійський полк і 15-й батальйон тероборони. На війну йде багато добровольців, містяни підтримують армію збором коштів і речей, розвивається волонтерський рух. У вересні російські «Смерчі» накривають 9-ту батарею 27 Артполку. Гинуть 19 бійців.

Страйкують приватні перевізники, які добиваються від міської влади підвищення тарифів на проїзд.

2015 р. Україна. Реформи крізь постріли
Масштабні бойові дії навколо Донецького аеропорту і у Дебальцевському виступі. Численні людські втрати. «Мінськ-2».

Продовжується падіння економіки. У лютому курс долара виріс рекордно – до 42 грн. Реформи децентралізації та МВС.

Прийняття пакету декомунізаційних законів, що дає старт масовому перейменуванню вулиць і демонтажу пам’ятників по всій країні.

Суми. Знову Лисенко
Місцеві вибори виграє діючий міський голова Олександр ЛИСЕНКО. В міськраді більшість здобуває партія мера «Батьківщина», яка сформувала неформальну коаліцію із «Самопоміччю».

Процес декомунізації мляво розпочинається в кінці року.

2016 р. Україна. “Приват” врятовано
По всій країні перейменовано десятки тисяч вулиць і знесено тисячі пам’ятників діячам комуністичного режиму.

Іде у відставку уряд Арсенія ЯЦЕНЮКА, його змінює уряд Володимира ГРОЙСМАНА. «Приватбанк» – на межі банкрутства. А з ним – і економіка країни. Банк націоналізує держава, вливши туди 160 млрд грн бюджетних коштів.
На сході країни триває війна. Гинуть українські солдати і офіцери.

Суми. Кірова немає
Перейменовано більше 100 вулиць. У кінці червня – велика аварія на каналізаційному колекторі по вул. Сеченова, яка залишила без води і каналізації майже на тиждень 50 тис. сумчан. У травні починає службу нова патрульна поліція. Відкривається ТРЦ «Євробазар».

2017 р. Україна. Ура! Безвіз!
У червні Європейський Союз погоджує безвізові поїздки українців до країн союзу. За ним це зробили ще десятки країн поза Європою.

На сході країни триває війна і гинуть українські солдати.

Суми. Трохи позитиву
Відкриття нового заводу по виробництву суперсучасної упаковки для дитячого харчування компанії «ГУАЛАПАК УКРАЇНА» відвідує президент Петро ПОРОШЕНКО. Завершується частковий ремонт Театральної площі – з’являється алея для променаду. Реконструкція Центрального ринку.

Дитячою книгою року ВВС -2017 стала книга сумчанки Анни Коршунової “Комп і Компанія”.

2018 р. Україна. Запах війни
Введення воєнного стану в 10 областях після захоплення українських катерів і буксира російським прикордонниками в Керченській протоці.

Початок медичної реформи – реформується первинна ланка.
На об’єднавчому соборі в жовтні на базі трьох церков створена єдина Православна Церква України. Убивство громадської активістки Катерини ГАНДЗЮК. На сході країни триває війна і гинуть українські солдати.

Суми. Слово – вулиці
Працівники СНВО вперше масово вимагають виплатити заборгованость по зарплаті. Через конфлікт між акціонерами ситуація на підприємстві критична, і коштів на зарплати людям немає. Містяни борються з «Сумигазом» через примус встановлення загальнобудинкових лічильників газу. Метод протесту – перекриття руху на вулицях міста. У рамках медреформи створено два Центри медіко-санітарної допомоги. Група підприємців-благодійників збирають кошти та запускають ліфт в НВК №16. З вулиць міста волею «Укрпошти» зникають газетні кіоски.

2019 р. Україна. Пришестя Зе і “слуг”
На президентських виборах перемагає шоумен Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ. На сумних із точки зору легітимності дострокових парламентських виборах перемагає пропрезидентська сила «Слуга народу». Зеленський фактично отримує всю повноту влади в країні. Вступає в дію новий мовний закон.

Православна Церква в Україні отримує Томос від Вселенського патріарха.
На сході країни триває війна і гинуть українські солдати.

Суми. Прощавайте, податки
Місто сколихнула трагедія. 2 січня у ліфті будинку по вул. Супруна загинуло немовля. Винні не названі судом і досі.

Триває політична війна між очільником ОДА і міським головою Сум. У результаті підприємства облради перереєструвалися в селах області, а бюджет Сум втратив до 80 млн грн. СНВО переходить під контроль Володимира ЛУКЬЯНЕНКА і Вадима НОВІНСЬКОГО. Затверджено Стратегію розвитку міста до 2030 р.

2020 р. Україна. Нові, об’єднані
Пандемія коронавірусу накриває Україну в середині березня. Влада вводить загальнонаціональний локдаун тривалістю 2,5 міс.

Лікарні зіштовхуються з дефіцитом кисню, ліків і місць для хворих.
Завершується адміністративно-територіальна реформа – зменшується кількість районів, сформовані всі об’єднані територіальні громади (ОТГ).
25 жовтня відбуваються перші місцеві вибори в цих громадах.
На сході країни триває війна і гинуть українські солдати.

Суми. Лисенко залишився
Ковід, локдаун, адмінреформа і місцеві виборів. Кордони Сумської громади розширилися, до неї приєдналися декілька приміських сел разом із територією навколо. На виборах на посаду міського голови претендувало 9 кандидатів, на 42 депутатських місця – 14 партій. У результаті Олександр ЛИСЕНКО знову обраний міським головою, а у міськраді сформували коаліцію «Слуги народу», «Батьківщина» та ОПЗЖ. «Європейська солідарність» опиняється в опозиції.
Завершено ремонт Театральної площі, після довгої реконструкції відкривається МЦ «Романтика».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2021 р. Україна. Тримай владу міцно
Ювілейний рік 30-річчя незалежності Україна зустрічає початком вакцинації проти коронавірусу.

Президент Володимир Зеленський і глава ОП Андрій ЄРМАК продовжують концентрувати владу в своїх руках. Масштабні заміни кадрів в МВС, СБУ і армійському командуванні і часткові – в уряді.

Погіршення відносин із головним стратегічним партнером – США.
На сході країни триває війна і гинуть українські солдати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суми. Новий пасьянс
Тривала пандемія коронавірусу, що вилилась в два карантини. Малий і середній бізнес опинився на грані колапсу. Післявиборча коаліція «Батьківщини», «Слуг народу» і ОПЗЖ розвалилася, замість неї «СН», ОПЗЖ і «Європейська солідарність» стали дружити проти «Батьківщини» і міського голови Олександра ЛИСЕНКО. Змінився склад виконкому, замінені голови депутатських комісій, розпочалася заміна директорів комунальних підприємств. Рік триває.

 

Олександр Грінка, Олег Іваненко, Панорама, №34