Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

13 нових природно-заповідних об’єктів з’явилося на Сумщина у поточному році

359

На даний час на території нашої області налічується 291 об’єкт природно-заповідного фонду загальною площею 178595,6 га, що становить 7,49% від площі області («показник заповідності»). Сучасна мережа природно-заповідних об’єктів включає 19 об’єктів загальнодержавного значення площею 50,5 тис. га (28%) та 272 об’єкти місцевого значення площею 128139,7 га (72%). Серед заповідних об’єктів області – два національні природні парки, природний заповідник, 10 заказників загальнодержавного значення та 6 об’єктів загальнодержавного значення інших категорій. Серед об’єктів місцевого значення – один регіональний ландшафтний парк, 115 заказників, 104 пам’ятки природи, 20 парків – пам’яток садово-паркового мистецтва, 3 дендропарки, 3 ботанічні сади, 26 заповідних урочищ.

На території Сумщини діють чотири установи природно-заповідного фонду: національний природний парк «Деснянсько-Старогутський» та Гетьманський національний природний парк, Природний заповідник «Михайлівська цілина» та КЗ Сумської обласної ради «Регіональний ландшафтний парк «Сеймський».

Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Середньосеймський» розташований у долинах річок Сейм та Вир (Путивльський, Бiлопiльський та Буринський райони) на площі 2020,8 га. Головна особливість території – наявність єдиної в Україні популяції хохулi звичайної – хутрової тварини, занесеної до Мiжнародної Червоної книги. Тут мешкають бобри, гуска сiра та лебідь-шипун, у лісі ростуть релiктові види рослин – страусове перо звичайне і верба мирзинолиста.

В області продовжується робота зі створення нових заповідних об’єктів та розширення існуючих з метою подвоїти сьогоднішній відсоток територій природно-заповідного фонду. Так, за ініціативи Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської ОДА в 2019 році рішеннями обласної ради від 22.02, 17.05 та 25.10 оголошено 13 заказників місцевого значення: «Краснопільський», «Грузне», «Довжик», «Перекопівський», «Максимівський», «Межирицький», «Смирновський», «Княжицький», «Микитівський», «Панський став», «Видівський», «Кияницький», «Понурка» та

3 пам’ятки природи – «Андріяшівський дуб», «Садовий бульвар» і «Дуб на вул. Сергія Табали». Всього площа природно-заповідного фонду зазначеними рішеннями збільшилась на 1556,19 га.

До кінця року планується розробити проекти створення ще 14 нових природно-заповідних об’єктів.

Звертаємо увагу, що на території більшості природно-заповідних об’єктів діючим законодавством передбачено збереження традиційних форм землекористування – випас худоби, сінокосіння. Дозволяється рекреаційна, господарська та інша діяльність, що проводиться з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, зокрема: заготівля лікарських та інших рослин, їх квітів, стебел, кореневищ, ягід та плодів, а також грибів; забір води з відкритих водних об’єктів у порядку загального користування; любительське рибальство на водних об’єктах згідно вимог «Правил любительського та спортивного рибальства»; прохід або проїзд дорогами загального користування; рекреаційне використання території населенням в частині відпочинку; проведення науково-дослідних робіт; використання території в освітньо-виховних цілях, проведення екскурсій, семінарів тощо.

Жителям області пропонують взяти активну участь у пошуку нових цінних природних територій, на яких знаходяться рідкісні види рослин і тварин, або які вирізняються значним біорізноманіттям, унікальними геологічними та гідрологічними утвореннями, ландшафтними комплексами і т.ін. При виявленні таких природних об’єктів потрібно звернутися до Департаменту екології та охорони природних ресурсів Сумської ОДА з метою їх подальшого взяття під охорону держави.