Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Відкрита Європа: Як децентралізація змінила життя населених пунктів Сумського району

735

Впродовж 2016-2018 рр. у Сумському районі утворилося шість об’єднаних територіальних громад, котрі вже відчули переваги децентралізації. Відтоді, як Україна розпочала свій шлях до асоціації з Європейським союзом, слово децентралізація стало не просто новим терміном в лексиконі українців. Перші об’єднані територіальні громади, котрі утворилися в українських областях, вже відчули на собі перші результати децентралізації.

Основною перевагою для таких громад стало те, що вони отримали право розпоряджатися коштами, отриманими через податки, на власний розсуд.

Що ще дало громадам об’єднання і передача повноважень на місця, вирішили дізнатися на прикладі щести ОТГ, які утворилися в Сумському районі впродовж останніх двох років.

Бездрицька ОТГ
Бездрицька громада – одна з перших ластівок децентралізації в районі. Вона була утворена ще в вересні 2016 р. відповідними рішеннями сіл, що увійшли до її складу. Громада була утворена з чотирьох населених пунктів – Бездрик, Токарі, Зацарне, Червона Діброва. Відтоді день створення громади став святковим днем. Однак лишилися святковими і дні сіл, з яких утворилась ОТГ.

На території громади проживає понад 4 тисячі людей, що вимагає від місцевого самоврядування злагодженої роботи із забезпечення роботи об’єктів соціальної інфраструктури. Для цього у громади існує хороша база. Там працюють дві амбулаторії, дві загальноосвітні школи, два садочки, чотири Будинки культури.

Саме завдяки об’єднанню, зізнається голова ОТГ Олександр Маркін, вдалося вирішити ті проблеми, які роками нависали над сільськими радами через брак фінансування, в першу чергу. Окрім того, що податки, які сплачують мешканці ОТГ, стали залишатися в місцевому бюджеті, далася в знаки і підтримка держави.

«Так, у Бездрицькій ЗОШ за рахунок коштів ДФРР цьогоріч були замінені вікна та двері, утеплений та розфарбований фасад. Бездрицький дитсадок теж повністю реконструювали – комплексно утеплили та розфарбували за рахунок місцевого бюджету. Вже виготовлені проекти щодо комплексного утеплення і реконструкції Токарівської ЗОШ та ДНЗ», – розповідає Олександр Маркін.

Вже за рік існування громади вдалося вирішити і проблему з централізованим водопостачанням, яка роками хвилювала жителів с. Токарі. Станом на 2017 рік 90% помешкань були підключені до водогону.

5 квітня у Бездрицькій ОТГ сталася ще одна важлива подія. Розробивши детальний план території, громада змогла отримати у комунальну власність 350 гектарів земель сільськогосподарського призначення. Ці землі будуть віддані під садівництво категоріям населення, передбаченим законодавством, включаючи воїнів АТО.

Серед проблем, які відчуває очільник громади, – відтік податків. Адже близько 500 мешканців працюють у місті, а отже і податки сплачують туди. Для вирішення цього питання голова та депутати розмірковують над створенням робочих місць у громаді.

Верхньосироватська ОТГ
Верхньосироватська сільська об’єднана територіальна громада стала найбільшою ОТГ Сумського району з населенням 6986 осіб і другою міжрайонною громадою в області.

Остаточні рішення про створення Верхньосироватської сільської об’єднаної територіальної громади прийняли депутати Верхньосироватської сільської ради Сумського району та Великобобрицької сільської ради Краснопільського району.
До складу громади увійшли наступні населені пункти: села Великий Бобрик, Івахнівка, Малий Бобрик, Юсупівка та селище Кам’яне Великобобрицької сільської ради, села Верхня Сироватка, Залізняк, Новоселиця, Стінка та селище Захарівське Верхньосироватської сільської ради Сумського району.

Як поінформували консультанти Офісу реформ у Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України, Верхньосироватська ОТГ — друга міжрайонна громада Сумщини. Вибори в ній стали можливими завдяки прийнятому нещодавно Верховною Радою України законопроекту 5520 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів».

Після об’єднання у громади з’явилася можливість повністю відремонтувати школу та будинок культури, забезпечити роботу гуртків та секцій, придбати обладнання для розвитку художньої самодіяльності.

Серед болючих питань досі залишається вивезення сміття на полігон у с. Великий Бобрик, який щорічно збільшується у площі. Наразі громада веде перемовини про збільшення суми відшкодування містом Суми за користування своїми територіями.

Нижньосироватська ОТГ
Нижньосироватська ОТГ була утворена в результаті виборів 18 грудня 2016 року. До її складу увійшли села Нижня Сироватка та Старе Село. Основними наповнювачами бюджету села є понад 10 сільськогосподарських підприємств, які сплачують податки у місцевий бюджет. До того ж вони сплачують понад 400 тис. грн. на рік орендної плати. Крім того, на території громади працює 145 суб’єктів підприємницької діяльності, котрі теж сплачують чи малу суму податків до бюджету.

Ці гроші в сукупності з підтримкою Державного фонду регіонального розвитку дозволяють громаді у належному стані утримувати дві загальноосвітні школи, два садочки, дві амбулаторії.

Первинна ланка медицини у громаді укомплектована повністю. Так, Нижньосироватська АЗПСМ налічує 2 лікаря, 8 осіб середнього медичного персоналу, 2 особи молодшого медичного персоналу, робітників – 8 осіб, успішно при амбулаторії працюють спеціалісти стоматологічного кабінету. Ліжковий фонд амбулаторії складає 15 ліжок денного стаціонару.

Старосільська АЗПСМ налічує 2 лікарів, 3 особи середнього медичного персоналу, 1 особу молодшого медичного персоналу, робітників – 4 особи.

Особливу ставку роблять у громаді на культуру та спорт. На території об’єднаної громади працює 2 Будинки культури та 3 бібліотеки, музей історії села. В цих закладах працює 17 осіб, з них: працівників бібліотеки – 3, працівників Будинків культури – 14. Працює футбольна команда.
«За кошти місцевого бюджету проведений ремонт спортивного залу Нижньосироватської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Бориса Грінченка. В результаті чого створені сприятливі, безпечні умови для отримання якісної фізичної підготовки дітей та молоді, придбаний спортивний інвентар , а саме баскетбольні щити, комплекти до щитів, гімнастичні лави, гімнастичні стінки з турніком, спортивні куточки з мотузковим набором. Це є яскравим кроком для майбутнього дітей до початку нових змін, які не відбувалися протягом довгого існування школи», – розповідає голова ОТГ Вячеслав Суспіцин.

Миколаївська ОТГ
Миколаївська ОТГ Сумського району на Сумщині об’єднала п’ять сільських рад, де загалом проживають близько 5 тисяч мешканців. Розпочала свою діяльність громада, як і багато інших, зі створення своєї структури та упорядкування отриманих від районної ради закладів соціальної сфери.

ОТГ отримала на своїй території усі владні повноваження, включно з керівництвом освітою, медициною та культурою. Крім того, у власність ОТГ перейшла уся інфраструктура і земля у межах, а невдовзі – і за межами населених пунктів, що входять у громаду. Відтак ОТГ може використовувати це майно для блага усіх своїх мешканців, модернізуючи і покращуючи його.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За 2017 рік бюджет громади склав понад 32 мільйони. З них 19 мільйонів власних надходжень. З одного боку, це привід для гордості, а з іншого – через невелику кількість населення громада потрапила під реверсну дотацію. Тобто частину надходжень вона має направити до держбюджету на підтримку менш успішних громад.

Завдяки цьому, у громаді відремонтовані дитячі садки та школи, відкритий після довгої перерви Миколаївський будинок культури.
Миколаївська ОТГ активно співпрацює з двома своїми сусідами – Хотінською та Степанівською ОТГ. Зі Степанівською ОТГ Миколаївка планує втілити в життя спільний амбіційний проект – будівництво сміттєпереробного заводу, який матиме сортувально-сушильно-дробильну лінію. Вартість проекту – 9,5 млн грн. Частину громади планують виділити з місцевих бюджетів, іншу частину суми будуть шукати, подаючи проекти на державну підтримку та підтримку донорів.
За кошти ДФРР громада реалізувала близько 20 міні-проектів: від колодязів до доріг. Зокрема, відремонтували дороги сполученням: Постольне – Лікарське (поточний ремонт), вулиці в селах Маріївка, Капітанівка. Побудовали водогін в селі Постольне протяжністю 2,1 км.

Одним з проблемних питань є відсутність освітлення в деяких населених пунктах та вулицях. Зараз 70% вулиць громади освітлені, на цей рік заплановали освітити іншу частину. Для цього планується розвивати використання альтернативних енергоджерел, як то сонячні панелі. За час вснування громади їх на вулицях з’явилося з півтора десятки.
Серед проблем громади – кадровий голод. Там не вистачає вузько направлених спеціалістів: у новоствореному секторі житлово-комунального господарства, а також у відділі земельних відносин та розвитку сільських територій.

Степанівська ОТГ
До складу громади увійшли наступні населені пункти: селище міського типу Степанівка, села Глиняне та Головашівка Степанівської селищної ради, села Підліснівка, Білоусівка, Миловидівка, Новомихайлівка, Олександрівка, Степне, Червоний Кут Підліснівської сільської ради Сумського району.

Нова ОТГ стала найбільшою об’єднаною громадою Сумського району з населенням 6708 осіб. Це майже на тисячу осіб більше, ніж в Нижньосироватській сільській ОТГ, яка мала це звання до цього.

У селищі працює більше 100 трудових колективів. Найбільші ТОВ АФ «Владана», ТОВ «Хлібодар», ТОВ «Агротермінал Констракшин», ТОВ «Український дистрибуційний центр», ПрАТ «Райз Північ», ТОВ «Агролайфцентр» та інші. Вони є головними наповнювачами бюджету громади. А інколи виступають і в ролі спонсорів та меценатів.

Розвивається діяльність приватних підприємців. Естетичну насолоду дарують вироби гончарів підприємства, майстрів художнього ковальства.

Соціально-культурні потреби мешканців забезпечують 4 дитячі садки, дві ЗОШ І-ІІІ ступенів, 2 Будинки культури і 2 селищні клуби, 4 бібліотеки, 1 ОДР, 5 ФАПів, 1 лікарська амбулаторія, селищний центр «Спорт для всіх». Всі ці об’єкти працюють за рахунок місцевого бюджету. Талановиті діти мають змогу представляти своє село на обласному, а часом і національному рівні.

Завдяки децентралізації громада отримала можливість самостійно обирати приорітети у своєму розвитку. Зараз перевага надається розвитку освіти, культури та спорту.

Хотінська ОТГ
Ця громада по праву вважається флагманом Сумського району. Адже ті результати, яких вдалося досягти їй, виглядають вражаюче не лише у контексті району чи області, а й України в цілому.

На території громади, що утворилася наприкінці грудня 2016 року, проживає понад 5 тисяч людей. До складу громади увійшли села Олексіївка, Кіндратівка, центром же стало селище Хотінь.
Як говорить голова ОТГ Микол Торяник: «Якби не об’єднання, то ми б і за 10 років не зробили б того, що зробили за півтора роки».

Бюджет ОТГ за 2018 рік склав понад 43 млн грн. Однак завдяки тісній співпраці з Державним фондом регіонального розвитку та європейськими організаціями, щорічно Хотінська ОТГ має фактично ще один річний бюджет для втілення різноманітних проектів, як то, наприклад, реконструкція школи, будівництво стаціонару, ремонт доріг і тд.
За півтора роки роботи на посаді голови ОТГ Миколі Івановичу вдалося переконати підприємців, що місцева влада для них є другом та партнером. Це дало можливість залучити у бюджет податки від підприємців, які юридично зареєстровані на території інших районів чи областей.

Тепер, бідкається голова, перед громадою постало нове завдання – заохотити молодь жити та працювати у рідному селі. Адже постійне зменшення кількості населення у громаді може призвести до виникнення реверсної дотації. Микола Торяник переконує, що він з депутатами готовий подбати про забезпечення молоді житлом та додатковими заохоченнями, якщо вона буде повертатися у село.

Досвід усіх цих громад доводить, що децентралізація та надання максимальної кількості повноважень на місця відкриває нові перспективи та можливості перед їх мешканцями. А виграє завжди той, хто зможе вміло скористатися цими можливостями.

Проект “Відкрита Європа” фінансується Європейським Союзом. Підтримку у реалізації проекту надає громадська організація “Інститут економічних досліджень та політичних консультацій” та «Європейська правда». Матеріали в рамках даного блоку підготовлені в рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст публікацій є виключно відповідальністю їх авторів та жодним чином не відображає точку зору Європейського союзу.