В’ячеслав Кириленко: «Якщо угода з ЄС не буде підписана, градус політичної боротьби різко зросте»
Народний депутат від об’єднаної опозиції і керівник партії «За Україну!» В’ячеслав КИРИЛЕНКО нещодавно побував у Сумах. Ми говорили з ним про ймовірність підписання Україною асоціації з Європейським союзом, про мовну ситуацію і подальші дії опозиції.
r: До остаточного рішення Євросоюзу щодо підписання чи непідписання угоди з Україною залишилося декілька днів. Українська влада поки що зробила все, щоб цього не сталося. На Вашу думку, якась ймовірність укладення асоціації із ЄС залишилася?
В’ячеслав Кириленко: Ситуація загрозлива, шансів на підписання угоди практично не залишилося. Звичайно, якась ймовірністьще залишилася, але вона наближається до нуля. Основний мотив дій Віктора ЯНУКОВИЧА – політична конкуренція із Юлією ТИМОШЕНКО, яка для нього виявилась вище за геополітичний вибір країни. Цей вибір був виставлений на елементарні торги – хто більше дасть, чим і пояснююється таємний візит Януковича до Путіна 9 листопада. На моє переконання, переговори нінішньої влади з Москвою взагалі ніколи не припинялися, тож нинішні вислови Миколи АЗАРОВА щодо необхідності нормалізації відносин з Росією – це блеф. Але тепер заради союзу із Росією нинішій владі доведеться брати на себе багато зобов’язань, зокрема, «віддати» певні сфери в економіці, які вимагають росіяни, а також погодитися на обмеження суверенітету у зовнішній політиці. Янукович поки що на це не готовий. Якщо угода з ЄС не буде підписана, градус політичної боротьби в Україні різко зросте. По суті, президентська кампанія почнеться дуже рано і буде відбуватися в форматі «стінка на стінку» у вигляді двобою двох сил із разними світоглядними і геополітичними концепціями: Росія чи Європа, демократія чи авторитаризм, закон для всіх чи «сімейна» всеоохоплююча корупція.
r: Об’єднана опозиція має план дій у разі непідписання угоди про асоціацію з ЕС?
В.К.: Власне, я тільки що окреслив наш план дій – достроковий початок президентської кампанії і протистояння. Ми розуміємо, що зараз масово люди на вулиці не вийдуть, але знаємо, що влада панічно боїться саме цього, саме позапарламентських способів боротьби. Ця боротьба переноситься на час президентських виборів, чи навіть на час після них. Зрозуміло, що Янукович так просто владу не віддасть. Але його режим все одно буде повалений рано чи пізно. Звичайно, для країни краще, щоб це відбулося як найскоріше. Подивіться на фінансову прірву, у якій опинилася країна. Державний бюджет ще ніколи не був таким пустим, навіть за часів кризи 2008-2009 рр.
r: Яким, на Ваш погляд, може бути вихід із цієї ситуації – із величезним дефіцитом бюджету?
В.К.: Підписання асоціації з ЄС було б найкращим стратегічним виходом, бо тоді б в Україну пішли інвестиції, що у стратегічні перспективі унеможливило б дефіцит бюджету. Але оскільки підписання асоціації, скоріш за все, не відбудеться, влада буде змушена і далі заморожувати усі соціальні виплати і навіть зрплати бюджетників, друкувати пусті гроші, а також випускати ерзац-гроші – такі, як фінансові векселі. Це шлях до економічної прірви, що ще раз підреслює нездатність цієї влади керувати країною.
r: Пройшло трохи більше року із часу вступу в дію закону Ківалова–Колесніченка. Чи вплинув він на мовну ситуацію в країні?
В.К.: Це ніякий не закон Коленсніченка–Ківалова, а Литвина-Януковича. Перший його підписав, хоча привселюдно обіцяв не робити цього, і другий підписав. Сам же закон за час його дії дуже негативно вплинув на ситуацію. Стрімко зростає відсоток зовнішньої реклами російською, телебачення стає якнайменше двомовним, навіть там, де зовсім недавно було українським. Міністерство освіти Дмитра ТАБАЧНИКА почало пропагувати опитування батьків щодо того, якою мовою вони хочуть навчати дітей. Це сіє ворожнечу і примушує українців робити непотрібний вибір. Російська також вводиться в школі як друга іноземна. Дублювання фільмів українською скорочується, і вони зараз знову дублюються російською у Росії і завозяться сюди. Через це Україна втрачає навіть економічно. Таким чином російська мова використовується як чинник обмеження державності української мови. Ми намагаємося стримати все це, не пропускаючи через парламентський комітет з питань культури і духовності відверто українофобські зміни до законів. Багато з них або були заблоковані ще на стадії реєстрації у парламенті, або на стадії розгляду.
r: Ви досі очолюєте партію «За Україну!» і не ввійшли до партії «Батьківщина», як це зробив Аресній ЯЦЕНЮК та його «Фронт Змін». Невже думаєте, що час націонал–демократів не пройшов?
В.К.: Це ідеологічна сила, ми маємо свого виборця. Виборці, погляди яких не прихильні ні до «Батьківщини», ні до «Свободи», – наші виборці. А з об’єднаною опозицією у нас відносини нормальні, хоча деякі проблеми іноді виникають.