На базі Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки за підтримки Фонду стійкості Gothe-Institut тривав книжковий форум, який, попри напружену безпекову ситуацію в регіоні, зібрав відданих шанувальників книги – бібліотечну спільноту, письменство, видавців, читачів.
За насиченістю заходами, географічним масштабом, глибиною аналітичних розвідок та низкою інших відповідних показників це культурно-мистецьке свято має всі підстави бути занесеним до духовних рекордів Сумщини. Адже чи не вперше у книжково-форумній практиці краю захід вийшов за межі області, долучивши до його учасників численних поважних гостей з інших регіонів. Так само як і місцева влада відгукнулася та підтримала ініціативу.
Форум привітали директор Департаменту культури, туризму і релігій Сумської ОДА Юрій ГЛАДЕНКО, голова Національної спілки письменників України головний редактор «Української літературної газети» Михайло СИДОРЖЕВСЬКИЙ (Київ), відомий український письменник науковець член Британського ПЕН-клубу та Асоціації європейських письменників Ігор ПАВЛЮК (Львів), голова Вінницької обласної організації НСПУ, директор обласної комунальної установи “Видавничий дім “Моя Вінниччина” Вадим ВІТКОВСЬКИЙ, цьогорічний лауреат Всеукраїнської літературної премії ім. І. Багряного Станіслав НОВИЦЬКИЙ (Кропивницький). Також надійшли вітання з Харкова, Одеси, низки інших міст України, а до заходів долучилися поважні гості провідний спеціаліст Українського інституту книги Віра КАРАСЬОВА, головна бібліотекарка Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка Олена ДМИТРІЄВА, які особисто завітали до Сум.
Надзвичайно суттєвий фактор: Сумська область – прикордонна, тож учасники форуму ствердили відому істину про те, що книга не тільки мудра помічниця, а й надійна зброя, завдяки якій неодмінно настане перемога над ворогом.
За словами очільниці СОУНБ Валентини КАЛЬЧЕНКО, досягнуто головної мети – промоція та презентація сучасної української книги, стимулювання вітчизняного книговидання, сприяння розвитку книжкового ринку, підтримка ролі бібліотек у суспільстві, виховання культури читання, підвищення культурного, освітнього та наукового рівня сучасників.
Завдяки організаторським зусиллям колективу Сумської ОУНБ форум значно пожвавив культурне життя регіону, ставши платформою для важливих дискусій, літературних презентацій і зустрічей.
Для гостей і учасників було організовано низку тематичних заходів та локацій у відділах бібліотеки, під час яких продемонстрували цінні рідкісні видання, науковий потенціал видавничої діяльності обласної книгозбірні, краєзнавчі видання місцевих видавництв, нові сучасні книги, закуплені в рамках проєкту.
Так, професійне спілкування бібліотечних фахівців з представниками видавництв та Українського інституту книги відбулося на панельній дискусії «Бібліотека, книги, видавництва у контексті часу». До роботи долучилися колективи сумських видавництв «Триторія» (директор Олег ТКАЧОВ) та «Корпункт» (Раїса ВОРОНЕНКО), які завітали із книжковими подарунками. Загалом заклад тісно співпрацює з такими видавництвами як «Мрія», «Еллада», «Коллаж-принт», «Макден» та іншими – завдяки цьому на полицях представлена їхня розмаїта продукція.
Організатори форуму потурбувалися, щоб кожен його учасник мав, умовно кажучи, власний професійний сектор, який хоч і не «прямо» причетний до книги як такої, але увиразнює її грані, доповнює загальне враження від прочитаних сторінок.
Так, для членів сімей військовослужбовців проведено лекторій та тренінг від аналітичного психолога, психотерапевта Вікторії РАТЄЄВОЇ, у відділі медичної літератури підготовлено добірку видань психологічної тематики.
Окрасою ошатного інтер’єру приміщення бібліотеки стала персональна виставка відомого сумського фотографа Андрія МОЗГОВОГО «Архітектура – це музика в просторі, ніби застигла музика», доповнена виданнями з архітектури з фондів Сумської ОУНБ.
Для наймолодших учасників організували локації із яскравими сучасними дитячими виданнями, лялькову виставу за мотивами української народної казки «Котигорошко» та інтермедію «Книга – це справжня скарбниця» від Сумського обласного академічного театру для дітей та юнацтва.
А ще працювала творча майстерня з малювання 3D ручками, де відвідувачі мали можливість опанувати техніку створення об’ємних артоб’єктів за допомогою сучасних технологій.
Форум став платформою для благодійництва. Презентація чудової дитячої книги письменника і журналіста Павла ПАРФІНА «Казкові пригоди Сумислава» мала, окрім просвітницької, благодійну мету – прибуток від продажу видання переданий на реабілітацію військового бойового медика 117 окремої механізованої бригади Олександра ПАВЛЕНКА.
До форуму долучилися письменники Сумської обласної організації НСПУ – її очільник Сергій П’ЯТАЧЕНКО, Володимир НЕВЕСЕНКО, автор цих нотаток. Творчою родзинкою став майстер-клас «Український скоропис – витончений розчерк пера» від спілчанки Анни КОРШУНОВОЇ. Бажаючі вчилися писати козацьким скорописом – шрифтом, який набув значного поширення в документах Війська Запорозького наприкінці XVI – початку XVIII ст. Як зазначила пані Анна: «Скоропис – це спосіб провести дітей та дорослих у світ козацької історії Сум, казкової старовинної каліграфії, пізнання нового і одночасно творчості». Учасники писали пір’їною, як у прадавні часи, навчались комбінувати стилі скоропису, поєднувати їх з сучасною каліграфією. Чудовий захід став своєрідною медитацією – відновленням ментального здоров’я та реалізацією творчих здібностей.
Традиційно восени в обласній книгозбірні проводяться дні першокурсника – цієї осені року вони пройшли в рамках форуму. Студенти ознайомилися з ресурсами та тематичними локаціями, молодіжними виданнями, сучасною літературою. Тобто, є сподівання, що молодь підтримає культ книги, адже особливу магічну атмосферу читання не порівняти з жодним надбанням новітніх технологій.
Як підсумовує Валентина КАЛЬЧЕНКО, форум-2024 вже став історією – духовно світлою, насиченою, знаковою, яскравим підтвердженням потужних книжкових традицій слобожанського краю, що допоможе вистояти у сьогоднішній важкій воєнній борні.
На фото: фрагменти форуму Олександр Вертіль