Ленд-арт симпозіум Могриця “Простір покордоння” за підтримки Goethe-Institut в Україні анонсують початок мистецького проєкту “Простір покордоння. Внутрішньо переміщений ландшафт”, що триватиме з 01 жовтня по 25 грудня 2023 року.
Презентації експозицій:
11.11.2023, 15:00, локація “Хіросіма”, Центральний парк відпочинку;
19.11.2023, 15:00, галерея “АРТ-простір” на Театральній — Суми
20.11.2023 — Харків
26.11.2023, 02.12.2023 — Київ TBA — Львів
Обʼєкти будуть розташовані в публічних просторах міст як в закритих приміщеннях, так і просто неба. Тож дати та локації можуть змінюватися в залежності від погодних умов та безпекових моментів. Ми рекомендуємо слідкувати за нашими соцмережами, аби бути в курсі всіх оновлень.
“Внутрішньо переміщений ландшафт” — проєкт ГО “Простір покордоння” про зміну відносин з оточенням в умовах війни, про зв’язок між людьми та місцями і механізми, за якими він виникає та підтримується. Проєкт об’єднує Київ, Харків, Суми та Львів у прагненні прослідкувати, як змінюється ландшафт і погляд команди на нього. Як трансформується сприйняття землі, понівеченої війною, та які є можливості її відновлення? Розмова охоплюватиме ще й досвіди переміщень і зміни контексту та їхній вплив на мистецькі практики. У “Внутрішньо переміщеному ландшафті” беруть участь 30 митців та мисткинь, що створять роботи в чотирьох містах України, де також заплановані зустрічі, лекції та дискусії в партнерських інституціях. Симпозіум “Простір покордоння” існує понад чверть століття, і 25 років поспіль група художників і художниць щоліта приїздила в село Могриця Сумської області, щоб створювати мистецьку лабораторію у відкритому просторі без інституційних чи ринкових обмежень.
Митці працювали з довкіллям та втілювали свої ідеї в ленд-арт та міждисциплінарних проєктах до 2021 року включно. Симпозіум став основою для формування і тісної взаємодії мистецької спільноти з різних регіонів країни, а також був єдиною масштабною подією у царині сучасного мистецтва Сумської області.
Проте російське вторгнення унеможливило проведення події на початковій локації у 2022 і 2023 роках: “Простір покордоння” недарма має таку назву, адже Могриця знаходиться на кордоні з росією. Близько 100 художників і художниць, які щороку відвідували симпозіум, тимчасово втратили змогу приїздити туди та взаємодіяти з ландшафтом (а також між собою у форматі великої резиденції).
“Ландшафт, що був простором для роботи й діалогу, став простором небезпеки. Загалом, велика частина українських земель зараз — це понівечені обстрілами поля, спалені ліси, отруєна вода, купи металобрухту, що псує ґрунт, вибухові пристрої, що лежать у траві та ті, котрі вже сховалися під землею. Всі ці «рани» земної поверхні трансформуються в особистий біль, який не тільки розділяє, але й об’єднує дотичних. Прагнучи підтримувати одне одного, продовжувати комунікацію і тяглість проєкту, постійні резиденти “Простору покордоння” тимчасово перенесуть створення ленд-арт проєктів із прикордонної території села Могриця у міста, в яких вони зараз проживають: для когось це рідні міста, для когось — тимчасове місце перебування під час війни”.
Наталія Маценко, кураторка проєкту
Художники і художниці реалізовуватимуть індивідуальні або групові проєкти у своїх містах проживання, в урбаністичному ландшафті, поки природний є недоступним. Спільнота “Простору покордоння”, навіть будучи тимчасово ізольованою від місця, де щороку працювала разом, продовжує реферувати до нього, тримаючи одночасно в пам’яті та у візіях майбутнього. “Внутрішньо переміщений ландшафт” звертається до питання взаємин із ландшафтом і трансформації оптики, залежно від того, є він безпечним чи загроженим, досяжним чи недоступним, або знищеним.
Художники і художниці
Суми:
Анна Кохан, Олег Кохан, Наталія Кохан, Роман Лінник, Олександр Федоренко, Тимофій Осипов, Марина Фенота, Саша Садовська, Марина Тодорчук, Ірина Ганаза
Київ:
Ганна Гідора, Катерина Бучацька, Наталія Лісова, Віталій Кохан, Антон Саєнко,
Клеменс Пул, Ілля Новгородов, Марина Конєва
Львів:
Еліза Мамардашвілі, Артур Гармидер, Маргарита Журунова, Богдан Локатир, Вікторія Телетьєн, Юрій Штайда, Сергій Якунін, Олексій Коношенко, Олена Волинська, Вікторія Романчук
Харків:
Костянтин Зоркін, Таня Пухнавцева, Ярослава Майстренко, Олег Калашник, Марія Єрмішина, Еміль Мамедов, Влад Юдін, Ліля Петрова
З 11 листопада запрошуємо відвідати відкриття експозицій в урбаністичних ландшафтах Сум, Києва, Львова та Харкова. Приєднуйтеся, а також слідкуйте за анонсами локацій, зустрічей і дискусій на Instagram та Facebook сторінках проєкту.
Фінансування проєкту здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.
Партнери проєкту: The Naked Room, Національний центр «Український дім», ЦСМ «ЄрміловЦентр», Jam Factory Art Center, Львівський муніципальний мистецький центр, галерея АртПростір на Театральній/Суми.
Вхід вільний