Після січневої трагедії у сумському ліфті за адресою вул. Супруна 35/1 у місті почали масово вимикати підйомники у багатоквартирних будинках
Сьогодні у місті Суми на обліку знаходяться 1032 ліфти. За довідкою обслуговчої організації «Сумитеплоєнергоцентраль», з 775 ліфтів комунальної власності у 274-ох завершується термін експлуатації, а в 113 ліфтах закінчився граничний строк експлуатації. За інформацією першого заступника начальника управління Держпраці у Сумській області Євгена БОНДАРЯ лише 170 ліфтів мають дозвільну документацію на експлуатацію.
“Ті ліфти, які зупинили наші фахівці, не знаходяться у рамках законодавчого поля. Їх кількість я не можу назвати, оскільки ми контролююча організація. Уся відповідальність за експлуатацію, технічну справність ліфтового господарства покладена на експлутаючі організації які є їх балансоутримувачами в особі ЖЕКів та ОСББ”, – пояснив Євген Бондарь.
Уся відповідальність за експлуатацію, технічну справність ліфтового господарства покладена на експлутаючі організації які є їх балансоутримувачами в особі жеків та ОСББ
Юрист-практик Владислав КУПРІЄНКО має досвід юридичного супроводу підключення ліфтів, до нього звернулися жителі одного з будинків по вул Черепіна. “Суть питання звелася до того, що департаменту інфраструктури просто було ліньки займатися процедурою підключення вже відремонтованого ліфта. Таким чином, справний ліфт простояв без роботи майже три місяці, бо посадовці не могли організувати комісію з приймання відремонтованого ліфта. Це було за тиждень до 9 травня, і їм було ліньки надрукувати та направити в Держпраці листа щодо отримання дозволу про подальшу експлуатацію відремонтованого ліфту.
Відповідь керівнику обслуговуючої організації була наступна: “Нехай після свят надрукуємо», – пояснює юрист.
Тобто жителям необхідно самим проявляти активну позицію. Але й такий підхід не завжди спрацьовує. Так, до нас звернулися жителі ОСББ “Інтернаціоналістів, 41”, які з 2017 року намагаються відремонтувати свої два ліфти — пасажирський та вантажний. Вони вже неодноразово зверталися до міської влади із заявою щодо включення їх будинку до першочергового списку з модернізації ліфтів.
Міський голова Сум Олексадр ЛИСЕНКО: «Треба перевірити усі ліфти. Скільки там є систем захисту. Ретельно перевірити, щоб таких перемичок ніхто не ставив» (аппаратна нарада, 14 січня, 2018р.)
“У нашому будинку, який був побудований у 2004 році, встановили ліфти, датовані 1992 роком. Це сталося за мовчазною згодою міської влади, яка брала участь при уведенні його в експлуатацію. Тому ми вважаємо, що було б справедливо й логічно, що міські структури мають нести відповідальність, фінансову участь у ремонті наших двох будинкових ліфтів. ОСББ пропонує компромісне рішення: один підйомник внести у проект з першочергової модернізації ліфтового господарства. Жителі готові взяти участь у співфінансуванні за схемою 30% на 70%, а інший ліфт поставити у чергу на плановий ремонт за кошти міського бюджету”, – пояснює одна з мешканок цього багатостраждального будинку,Юлія. Вона мешкає на 16-му поверсі й кожного дня разом із сином-першокласником мають витримувати альпіністське випробування. Разом з нею без ліфта страждають сусіди, які стали заручниками багатоповерхівки. Серед них є люди старшого віку, хворі та молоді матусі. Як говорить наша співрозмовниця Юлія, жителі дуже сподіваються, що міська влада знайде вихід із цією критичної ситуації й сум’яни будуть жити у цивілізованих умовах.
Олена Шевченко,
Панорама №4-2019