У хірургічному відділенні КНП «Центральна міська клінічна лікарня» були прооперовані два пацієнти з грижею стравохідного отвору діафрагми. При такій патології частина шлунка з черевної порожнини виходить в грудну порожнину – через стравохідний отвір діафрагми, що з часом може призвести навіть до онкології.
Обоє хворих – і чоловік, і жінка потерпали від проблеми вже декілька років поспіль. Лікування у терапевтів і гастроентерологів не давало належного результату. «За результатами діагностики у пацієнтів була виявлена грижа стравоходу III cт. (коли над діафрагмою знаходяться абдомінальний відділ стравоходу і частина шлунка), – розповідає лікар-хірург Дмитро Чубун. – Це було показанням до оперативного втручання. В їхньому випадку була застосована лапароскопічна фундоплікація. Суть операції: повернути шлунку своє нормальне анатомічне положення і створити «манжету» з власних тканин пацієнта (шлункової стінки) – для попередження потрапляння в стравохід шлункового вмісту. Завдяки ушиванню стравоходу отвір діафрагми набув природних розмірів».
Як відзначає спеціаліст, раніше втручання з приводу такої проблеми виконувалися відкритим способом – із великим розрізом черевної стінки, що в післяопераційному періоді супроводжувалося довготривалим відновленням та больовим синдромом. До того ж – від розрізу лишався шрам. «Зараз, завдячуючи сучасному обладнанню, яке є в нашій лікарні, ми проводимо такі операції лапароскопічно – без розрізу, – пояснює лікар. – Робиться 5 маленьких проколів в передній черевній стінці, через які заводяться спеціальні інструменти і відеокамера. Всі маніпуляції в ході лапароскопії виконуються під візуальним контролем, що дозволяє виключити пошкодження важливих анатомічних структур.
Переваги цієї методики в малій травматичності, а період відновлення і реабілітації займає мінімум часу. До кінця першої доби наші пацієнти вже вставали, ходили і почали вживати рідку їжу (воду і бульйон). А через 2-3 дні – були виписані додому».