Сумщина знову посіла перше місце в Україні за рівнем поширення інфекції. У “помаранчевій” – Глухів, Конотоп, Лебедин, Охтирка, Ромни, Шостка, Білопільський, Буринський, Великописарівський, Глухівський, Конотопський, Краснопільський, Кролевецький, Лебединський, Липоводолинський, Недригайлівський, Охтирський, Путивльський, Роменський, Середино-Будський, Тростянецький, Шосткинський та Ямпільський райони.
З початку дії в Україні розподілу на карантинні зони Суми встигли перебрати всі осінні кольори – побували жовтими, помаранчевими і нарешті стали червоними. А область за підсумками 14 днів показала сумнівне досягнення – перше місце в Україні за рівнем поширення інфекції. За даними МОЗу, станом на 9 жовтня область мала найвищий показник поширення COVID-19 – 275,6, забравши естафетну паличку червоної епідемічної зони від Тернопільщини (261,1), де з самого початку пандемії був високий рівень захворюваності.
За неділю 11 жовтня в обласному центрі зафіксовано 302 нових випадки COVID-19. Ми обійшли навіть столицю, де підтверджено в півтора рази менше випадків – 196. До того ж на Сумщині продовжує зростати відсоток завантаженості лікарняних закладів – ковідні ліжка заповнені вже на 58,2%. А сумських пацієнтів з діагнозом COVID-19 відправляють лікуватися до районних медичних закладів.
Минулої п’ятниці Державна комісія ТЕБ та НС оновила поділ регіонів за рівнем епідемічної небезпеки. Тож, з 12 жовтня до «червоного» рівня віднесено і м. Суми.
Навесні влада поставила життя українців на паузу й запевняла, що завдяки жорсткому карантину у лікарнях не буде критичної ситуації. Минуло півроку — і от, здається, колапс уже близько. Принаймні, для деяких регіонів країни, серед яких і Сумщина. Впливають на цю ситуацію і самі люди, чимала кількість яких попри очевидні факти досі не вірить у серйозність проблеми коронавірусу і намагається й далі жити звичним життям.
Тож ліквідувати наслідки такої легковажності покликана червона карантинна зона, що передбачає тотальний масковий режим, – привіт тим, хто не вважав за потрібне одягати засоби індивідуального захисту навіть у приміщенні. А також нас чекає багато інших обмежень.
За цифрами – життя і смерть
За інформацією начальника міськвідділу охорони здоров’я Олени ЧУМАЧЕНКО, лише за минулий тиждень захворіло 1285 містян, що на 37,4% більше, ніж попереднього тижня. Не змогли подолати підступну хворобу на минулому тижні 4 особи. При цьому одужала лише 221 людина. Хворі мешканці м. Суми становлять 64,8% від загальної кількості випадків на область. Наразі продовжують хворіти 3606 сумчан. З 86 осіб, що знаходяться на лікування у міській клінічній лікарні №5, 27 – знаходяться на кисневій підтримці. У дитячій клінічній лікарні наразі перебувають 20 дітей, 13 з них – з підозрою, 6 – з підтвердженим діагнозом. Двоє дітей – у відділенні інтенсивної терапії, одна отримує кисень. «Захворіли 206 медичних працівників, одужало – 75, інші ще лікуються. Це лікарі і медичні сестри первинної ланки і тих відділень, де надається медична допомога хворим на коронавірус. Відчуваємо дефіцит кадрів», – повідомила Олена Чумаченко 12 жовтня під час апаратної наради в мерії. – На минулому тижні ми розгорнули 25 ліжок для госпіталізації хворих, плануємо на цьому тижні додати ще 25 ліжок у міській клінічній лікарні №5 та до 30 додаткових ліжок у лікарні №4. Опрацьовується питання підписання «ковідного» пакету КНП СМР «Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни». На цьому тижні має відбутися поставка обладнання лабораторії, що буде працювати у лікарні №4 на базі бактеріологічної лабораторії. Відділ охорони здоров’я СМР ініціює створення гарячої лінії для пацієнтів хворих на COVID-19, які проходять лікування вдома, а також для тих, хто не має декларації з сімейним лікарем або не може з ним зв’язатися. На лінії будуть цілодобово працювати 10 операторів».
За даними начальника обласного управління охорони здоров’я Сергія БУТЕНКО, у Сумській обласній інфекційній лікарні та міських клінічних лікарнях №4 та №5 зайняті всі ліжка. На брифінгу 8 жовтня він повідомив, що саме того дня в облздраві вирішували питання транспортування трьох жителів Сум до будь-якої районної лікарні, що надає допомогу пацієнтам з коронавірусом. «Ми відкрили 30 ліжок у лікарні №4, і вони за півдня були заповнені. Ми відкриємо 100 тис. ліжок, але, якщо люди не будуть дотримуватися протиепідемічних обмежень, вони також миттю будуть заповнені. А де брати лікарів? У нас же стала кількість медиків з освітою і досвідом, й багато хто з них уже й сам хворіє. На сьогодні ми відкриваємо 30 ліжок у Лебедині, у Шостці – 8 ліжок, у Ромнах – 10, у Охтирці – 1. Хочемо задіяти госпіталь ветеранів війни, але на сьогодні є технічні проблеми – заклад не має ліцензії на ведення інфекційної практики, а також у закладі мають бути створені умови для лікування: обладнання, певна кількість лікарів, киснева система і її розведення. Також ми активно працюємо на розширення кисневої мережі у закладах», – повідомив посадовець. Але риторичне питання у тому, чому все це не робили влітку, коли кількість захворілих була мінімальною…
Зате обласний лабораторний центр відтепер має можливість проводити до 700 аналізів на COVID-19 за добу. «Раніше працівники обласного лабораторного центру МОЗ робили близько 300 тестувань за добу. Зараз на базі цього центру відкрився новий відділ лабораторії, де встановили ламінарну шафу та ампліфікатор. Це дозволяє збільшити потужності проведення ПЛР-тестувань», – зазначив посадовець. Також він повідомив, що лабораторний центр почав працювати у форматі першочергового проведення тестування тим людям, які знаходяться у стаціонарних відділеннях, і тим, хто з пневмоніями лікується амбулаторно.
Що стосується питання про безкоштовність лікування, то Сергій Бутенко пояснив, що у межах ковідного пакету лікарні отримують 2 млн 600 тис. грн. З цих коштів медики отримують зарплатню з 300% надбавками, решта йде на медикаменти. Обласна інфекційна лікарня більш-менш забезпечена ліками, а у 5-й лікарні допомога пацієнтам по ковідному пакету надається, а кошти НСЗУ досі не перерахувала.
Невтішні прогнози
На початку серпня в Україні виявляли близько тисячі нових хворих щодня, в кінці серпня – 2 тис., а вже 30 вересня ця цифра подолала позначку 4 тис. За два дні – перевищила 4600. У п’ятницю 9 жовтня в Україні за попередню добу виявили 5804 нових випадків коронавірусної хвороби. Ще 7 жовтня було 4753. Кількість зафіксованих хворих подвоюється щомісяця, і, якщо так піде далі, можна прогнозувати на кінець жовтня близько 8 тис. хворих щодня. А отже, й померлих побільшає щонайменше вдвічі. Крім того, є небезпека колапсу медичної системи, внаслідок якого смертей може бути ще більше.
Ксенія Соболєва
Панорама №42-2020