Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

В Сумах стартувала перша в області навчальна програма для патронатних вихователів

202

Замінити дитині маму і тата дуже складно. А от стати на якийсь час добрим другом та мудрим наставником покликані патронатні сім’ї.

Як підготуватися до прийому дитини? З якими проблемами може зіткнутися патронатна сім’я? Хто може допомогти у вирішенні складних ситуацій? Для того щоб отримати кваліфіковану відповідь на ці та багато інших питань, сім’ї з усієї області з’їхались до Сум на спеціальні навчання, організовані благодійною організацією «Партнерство в одній дитині» спільно з Сумською облдержадміністрацією.

Ініціатором впровадження такої програми виступив Сумський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Тож про деталі цієї програми говоримо із заступницею директора Сумського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світланою ПОЛЯЧЕНКО: «Захід, який сьогодні розпочинається, – це підготовка кандидатів у патронатні вихователі. У Сумській області цей захід проводиться вперше. До сьогодні в нас взагалі не було своїх тренерів. Були люди, які хотіли навчатися, але тренерів не було, фінансування не було. І от, нарешті, все так сталося, що сьогодні ми розпочинаємо цей захід. Буде він проходити протягом кількох місяців. Тобто програма міністерська розрахована на досить тривалий час. Включає базову тренінгову програму, яка буде проходити протягом 9 днів. Сьогодні перше заняття. Проводити його буде наш тренер, який сертифікується. До сьогодні в Україні такі сім’ї створювались в рамках проекту».

В навчальній програмі прийматимуть участь кандидати у патронатні вихователі з усієї області. Серед них і подружжя Лісняків. Олександр і Ія вже мають досвід виховання дитини у ролі патронатних батьків. «Мы уже два года стоим на учете в местном комитете социального обеспечения. Нас пригласила наш социальный работник. В течение года мы проходили тесты, собирали справки, и вот сегодня началось первое занятие. Мы понимаем, что в мире очень много зла, и мы хотим, чтобы наш труд помог людям, которые в силу разных обстоятельств оказались в такой тяжелой ситуации. Мы с женой посоветовались и решили таким образом послужить людям. Раньше мы воспитывали своих двух детей. И получилось так, что одна наша знакомая уехала в Испанию и попросила нас присмотреть за ее ребенком в течение года. Поэтому у нас уже был опыт.То есть это была не совсем наша инициатива. Но сегодня институт семьи переживает очень большой кризис. Участие в этой программе послужит подспорьем и нам для укрепления наших отношений. Ну и передачи каких-то наставлений детям», – розповідає Олександр ЛІСНЯК.

Хвилюються перед початком тренінгу не лише учасники, а й тренер. Провідний спеціаліст обласного центру для сім’ї дітей та молоді Тетяна БОРТНИК, відкриваючи тренінгову програму, проходить сертифікацію, аби стати кваліфікованим тренером з патронатного виховання. Ось що розповідає вона про тренінг та його учасників: «До нас сьогодні долучаються ще два представника з інших областей. За підтримки наших партнерів ми проводимо ці навчанння. Група в нас з різних куточків Сумської області. У нас повна група. Програма розрахована на 12 занять. 9 з них – тренінгові. Одне заняття проводиться на місцях за місцем проживання цих сімей. І два заняття з міждисциплінарною компандою. Тобто з тими людьми, які будуть підтримувати цю сім’ю кожного дня: співробітники соціальних служб, поліції, медиків, представників місцевих організацій. Це потрібно для того, щоб кожна сім’я не залишалась один на один зі своїми проблемами. Всі ці люди будуть допомагати сім’ї вивести дитину із кризової ситуації. Це перше навчання в Сумській області. У нас в Лебединському районі є патронатна сім’я, але вона проходила навчання в Харківській області. Вони отримали рекомендації, і в них вже була дитина. Люди, які дійшли до нас, чекали цього навчання по 10 місяців. Тому це їх свідомий вибір. Вони достатньо мотивовані. Звісно, вони в чомусь мають більший досвід, ніж у нас. Але вони тут, і те, що відбувається це навчання, це все завдяки їм».

Послуга патронатних вихователів у Сумській області, та й в Україні загалом, є більш ніж актуальною. Оскільки більшість дітей, котрі перебувають в інтернатах та будинках дитини, знаходяться там тільки тому, що у їхніх батьків склалася тяжка життєва ситуація. Патронатна форма виховання дає змогу помістити дитину в прийомну сім’ю на час вирішення проблем у рідній. Звісно, це не замінить їй батьківської турботи та материнського тепла, але дозволить і надалі відчувати себе бажаною та потрібною. Лише в таких умовах, які не можуть створити інституційні заклади, можна сформувати гармонійну особистість кожної дитини.

Анна Горпинич,
“Панорама” №37-2018