Репліка або коротка подорож диким путьовим полем російської історіографії
Подивіться матеріали в пресі, що стосуються заснування Сум. Вся полеміка йде між нашими визначними краєзнавцями біля років, коли з’явилися Суми. Раніше за дату визначення появи міст брали, якесь письмове джерело, але сама писемність це результат досить високого ступеня розвитку і ці джерела не можуть в повній мірі бути визнані за основу появи міст. За останні десятиліття в світовій науці намітилася тенденція у визначенні появи міст спиратися на археологічні джерела. Так була визначена більш рання поява більшості столиць європейських міст, колишніх столиць, визначних культурних і промислових центрів. Львів теж на основі своїх останніх археологічних знахідок значно збільшив рік свого існування.
Я вже великим патріотам нашого міста казав, щоб вони звернулися до Мінаєва з проханням винести рішення міської ради про те, що Кондратьєв є єдиним засновником нашого міста і змінити назву нашого міста з сумина-городища на Кондратьєвськ. Роз’яснити підростаючому поколінню наших громадян, що до приходу сюди Кондратьєва і колонізації наших земель тут навіть трава не росла. З краєзнавчого музею викинути всі археологічні знахідки і все, що пов’язано з більш ранньою датою появи міста оголосити контрреволюційним, а всіх хто має іншу точку зору оголосити ворогами громади міста і почесними божевільними нашого ,, дурдому”.
У книжці, що була спільною працею обласного архіву і краєзнавчого музею ,,Сумщина від давнини до сьогодення” за Сумами рахуються наступні археологічні пам’ятки.
Оголосити цю книжку ворожою міській владі і спалити, бо вона контрреволюційна по своїй суті і підриває основи нашого дорогого місцевого міфу, створеного героїчними зусиллями не одного покоління видатних місцевих краєзнавців. Спираючись на висновки видатних місцевих істориків і краєзнавців, праці яких систематично друкуються в пресі,які є єдиним джерелом істини, поставити в Сумах пам’ятник засновнику нашого міста і російському колонізатору Кондратьєву, а не якомусь там Неонілу Неолітовичу Паліолітовському, що жив тут 30 тис. років тому або хазарам, що дали топонімічну назву цьому місту. Хай живе і квітне наша непорушна істина і дата заснування міста! Слава нашим неперевершеним краєзнавцям! Оголосити їх почесними громадянами нашого міста.
Мені просто тоншить, коли я бачу ці смітники, де з дров написана дата заснування нашого міста. Я розумію, що це дата заснування Кондратьєвська, а не Сумина-городища. Цікаво, а чи був в тих археологічних поселеннях і городищах мер на зразок нашого, і кому він ставив пам’ятники. Важко спорити з давнім висловам, що істина у вині. У якій місцевій багнюці втопилася сумська істина висновки зробите самі.