Понад 40 мистецьких проєктів побачать сумчани у “Ніч музеїв”
Вже цими вихідними, а точніше 20 травня, Суми знову поринуть у мистецький вир. На містян і гостей міста очікує традиційний фестиваль “Ніч музеїв”. Більш як 40 мистецьких різнопланових і різножанрових проєктів за один день покажуть сумчанам і гостям міста сумські митці. Про нововведення, перспективі та родзинки фестивалю поговоримо з директоркою Агенції промоції “Суми” Юлією Левченко
r: Кожен з минулих фестивалів мав свою концепцію, свою ідею, свій слоган. Цьогорічний фестиваль не виключення. Розкажіть про лозунг “Ночі музеїв-2023”.
Юлія Левченко: Лозунгом я б це не називала, скоріше це такий собі напрямок для скерування фантазії. Цього року він звучить так: “Зрозуміти сьогодні – створити завтра”. Ми підійшли до цього питання досить абстрактно. Чіткої філософії фестивалю ми не запланували. Але приблизно ідею можна розшифрувати так: зрозуміти сьогодні – це усвідомлення того, що зараз відбувається у місті та в країні в цілому, створити завтра – це осмислення сьогодення, яке надихає кожного окремого митця на якісь творчі пошуки, на нові творіння. Ми не ставили жорстких рамок митцям щодо направленості проєктів.
r: НМ останні 3 роки через певні обставини зазнала змін. Спочатку коронавірус, тепер війна. Як буде цього року?
Ю.Л.: У попередні роки до тих, хто претендував на участь у НМ, ми підходили більш жорстко, якщо так можна сказати. Тобто, цей захід направлений саме на музейно-галерейні заходи, на відміну від “Ночі міста”, коли творчі люди мали змогу просто показати свої задумки. У 21 році, попри коронавірус, ми провели “Ніч музеїв” в онлайн форматі. Був створений фільм про сумських митців, який був запропонований до перегляду усім, хто є прихильником нашого фестивалю. Саме так ми тоді вирішили.
Минулого року “Ніч музеїв” також відбулася, хоча область ще тільки нещодавно була звільнена від ворога і багато мешканців ще не повернулися з евакуації. Саме цим була обумовлена досить невелика кількість локацій фестивалю.
Цього ж року ми дещо відійшли від теми власне музеїв, а головною вимогою до претендентів на участь була цікава ідея і творче її втілення.
r: Чим цьогорічний фестиваль особливий? У чому його родзинка?
Ю.Л.: Кожен наш фестиваль особливий і цікавий. А цьогорічний, мабуть, особливий великою кількістю локацій. 20 травня сумчани матимуть змогу переглянути різноманітні, різнопланові, різножанрові заходи.
Довго ми міркували над тим, чи варто у теперішніх обставинах проводити урочисте відкриття, але потім вирішили, що воно буде і воно потрібне – люди чекають. Ми звернулися до трупи театру Щепкіна, яка погодилася допомогти нам з цим. Отже, буде по-новому. Орієнтовний час урочистого відкриття “Ночі музеїв” 15:00 20 травня. Захід відбудеться на сходах театру Щепкіна. Запрошуємо усіх містян і гостей міста.
r: Як працюватимуть локації в умовах війни й постійних тривог?
Ю.Л.: Нічого нового ми не вигадували і не збираємося порушувати вимоги щодо безпеки. Усі митці попереджені та проінструктовані стосовно того, як діяти у разі оголошення повітряної тривоги. Звісно, до відбою локація буде закрита, а відвідувачам підкажуть, де знайти найближче укриття. Сподіваємось на те, що наші гості вже звикли до таких реалій і конфліктів з цього приводу не виникатиме.
r: Завдяки грантовому проєкту сумські митці цього року мають можливість отримати кошти на втілення своєї ідеї. Чи багато таких людей і, чи вдала це практика?
Ю.Л.: Раніше Агенція допомагала рекламною кампанією, в організаційних моментах стосовно локацій і порядку на них. Цього року до нас звернулися представники “Цукру” з тим, що у них є міжнародні донори, які готові надати сумським митцям фінансову допомогу на реалізацію проєктів. З 54 поданих заявок 14 були такими, що фінансують самі себе, а інші 40 змагалися за фінансування. Ми одразу вирішили для себе, що наша задача – надати таке фінансування якомога більшій кількості заявників.
Вдала це практика чи ні – можна буде сказати по завершенню фестивалю. Але це точно не погано, коли митець має шанс на реалізацію свого задуму.
Отже, запрошуємо сумчан і гостей міста 20 травня відвідати понад 35 локацій, на яких понад 50 сумських митців представлять свою творчість. Приходьте самі, запрошуйте друзів, споглядайте прекрасне і надихайтеся.
Нагадаємо, вперше «Ніч музеїв» була проведена в Берліні в 1997 р. Фестиваль зазнавав трансформацій, але одне залишалось незмінним: його проводили до Міжнародного дня музеїв, який в усьому світі відзначається 18 травня.
У м.Суми фестиваль “Ніч музеїв” проходить з 2015 р. На його основі до Дня міста у Сумах також проходить фестиваль “День міста”. Обидва фести зажди мають великий розголос, велику кількість локацій і велику кількість прихильників. Сподіваємося, цьогоріч сумчани, попри несприятливі обставини, також активно прийдуть на заходи, які для них з натхненням готують сумські митці.