Умови воєнного стану диктують свої правила для забезпечення навчального процесу чи лікування пацієнтів у лікарнях. У Буринській міській громаді Конотопського району нині не всі учні мають змогу відвідувати школи, оскільки лише частина закладів освіти мають укриття належної якості й площі, щоб гарантувати безпеку дітям і педагогам. Утім, крок за кроком громада збільшує мережу бомбосховищ. Для підзвітності й прозорості процесів будівництва чи реконструкції тут активно використовують екосистему DREAM.
«Всього наша громада має 13 закладів, що надають загальну середню освіту, 8 з них працюють за змішаною формою. Ми розуміємо, що живе спілкування дуже потрібне дітям. Саме тому намагаємося розширити мережу укриттів у школах. Вагому підтримку для реалізації таких ініціатив отримуємо коштом державної субвенції. Про хід ремонту укриттів кожен житель громади може слідкувати на публічному порталі DREAM», – говорить міський голова Віктор Ладуха.
Ремонт протирадіаційного укриття Буринського міського ліцею № 1 імені В.М. Кравченка розпочався у минулому, 2023 році. З державного бюджету для проведення робіт було спрямовано майже 4,9 млн грн, з бюджету громади – майже 2,6 млн грн. В укритті встановили санвузли, душові кабіни, модернізували систему вентиляції, замінили електромережі, системи водопостачання і водовідведення. Укриття буде розраховане на 600 школярів.
Інший проєкт – Ремонт протирадіаційного укриття Буринського міського ліцею №2 імені Ю.М. Лавошника реалізується у 2024 році. Громада долучилася до ініціативи Міністерства освіти і науки України щодо подання проєктів для отримання державної субвенції за допомогою екосистеми DREAM. У підсумку Буринська громада потрапила у ПЕРЕЛІК об’єктів для фінансування за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах, що надають загальну середню освіту, у 2024 році. Загальний орієнтовний бюджет проєкту – 19,3 млн грн, зокрема загальний обсяг субвенції з державного бюджету 15,4 млн грн. Нині роботи з капітального ремонту укриття виконано на 90%.
Також, за словами Віктора Ладухи, місто має готовий проєкт Капітального ремонту харчоблока та їдальні в Буринському міському ліцею №1 імені В.М. Кравченка, цьогоріч здобути перемогу у відборі для отримання державної субвенції через екосистему DREAM не вдалося, однак у громаді мають сподівання, що наступного року проєкт отримає підтримку.
Інший важливий напрямок – створення безпечного середовища для пацієнтів та лікарів Буринської лікарні. Медичний заклад активно працює з НСЗУ, нині тут надають медичну допомогу жителям сусідніх Новослобідської та Путивльської громад. У лікарні проводять ендопротезування, хірургічні втручання лапароскопічним методом та мають сучасний фізіотерапевтичний кабінет. Укриття під закладом доволі просторе, однак довго перебувати у ньому було неможливо, оскільки не працювала вентиляція і була потреба в проведенні ремонту.
«Восени 2023 року лікарня виготовила проєктно-кошторисну документацію, цьогоріч на умовах співфінансування громада отримала державну субвенцію місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах охорони здоров’я. Про перебіг реалізації капітального ремонту укриття у лікарні теж можна дізнатися на публічному порталі DREAM. Ми бачимо, що держава йде у напрямку цифровізації усіх процесів будівництва, реконструкції, відбудови. Саме тому ми активно використовуємо цифрову систему DREAM, щоб вже зараз мати зручні, цифрові інструменти роботи з проєктами», – зазначив Буринський міський голова.
Нині Буринська громада має на публічному порталі DREAM 8 проєктів.
Нагадаємо, що партнером із впровадження екосистеми DREAM у Сумській області є Інститут аналітики та адвокації. Громади Сумської області консультує регіональний координатор Олександр Сергієнко: +38(095) 137 32 64, sergiienko@iaa.org.ua
Матеріал підготовлено в межах проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev.